Test konfiguracija i rezultati testiranja
Što se tiče brzine bežične mreže, postignute brzine su bile vrlo slične kao kod AX5400, dok je rad sa storage uređajima bio minimalno brži u odnosu na „jačeg“ brata.
U ovom slučaju smo osim rutera dobijenog od provajdera sa internim antenama, uporedili AX3000 V2 sa odličnim AX5400 ruterom.
Prvo smo bili udaljeno oko 2-3m od svakog rutera i merili smo jačinu signala na obe frekvencije mobilnim telefonom koji podržava 802.11ax standard.
Kao što se može videti na 2,4GHz oba rutera su se pokazala vrlo sličnim, i u svakom slučaju bolje nego ruter dobijen od provajdera.
Kada smo otišli u drugu prostoriju i to na početku druge prostorije, između rutera i mobilnog su se nalazio jedan debeo zid stare gradnje situacija što je dovelo do sledećih rezultata:
Ruter dobijen od provajdera na 5GHz u ovom slučaju nije ni uspeo da dobaci do druge sobe, dok je TUF AX3000 imao malo slabiji signal u odnosu na AX5400 i to za jedan ili dva dB.
Da bi smo videli koliko je jačina signala uticala na brzinu prenosa, koristili smo SpeedTest mobilnu aplikaciju.
Na 2,4GHz se može videti velika razlika u odnosu na ruter dobijen od provajdera, a trebalo bi napomenuti da je konekcija pucala na njemu pucala, te smo bili primorani da njega približimo bliže kako bismo dobili bilo kakav rezultat. Čak i tako oba TUF rutera su pokazala svoje „zube“ i postigli su slične brzine par puta veće od dobijenog uređaja.
Slična situacija je i na 5GHz, gde su AX ruteri gotovo ravnopravni, ali u globalu je pobedu odneo AX3000 V2 model.
I u ovom slučaju dobili smo sasvim očekivane rezultate, da se testirani ruter pokazao daleko bolje od onog koji je dobijen od provajdera, kao i da daje sličnu jačinu i brzinu kao i „jači“ AX5400 brat, što je odličan rezultat.