| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-AC68U
Mrežni uređaji

ASUS RT-AC68U


Test mašina i rezultati testiranja

 

Test mašine su činila dva PC-a – jedan koji je bio povezan na ruter preko gigabitnog mrežnog porta, a drugi preko WiFi-a koristeći ASUS PCE-AC68 adapter čije su brzinske specifikacije u skladu sa testiranim ruterom.

Pošto je maksimalna brzina adaptera i rutera, kada se koristi 802.11ac standard, 1300Mb/s prilikom našeg testa ne bi trebalo očekivati postizanje ovakvih brzina, jer postoji ograničenje u vidu gigabitnog mrežnog porta na koji je povezan drugi računar. Da bi smo izbegli ograničenje brzine hard diska vršili smo prebacivanje jednog velikog fajla koji je bio nefragmentovan. Za frekvenciju od 2,4GHz ograničenje je bilo u 802.11n standardu tj. maksimalno mogućoj teorijskoj brzini od 600Mb/s.

Koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu kupili ovaj ruter, a razdaljina između rutera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije.

Kopirali smo veliki fajl sa jedne na drugu mašinu preko testiranog rutera. Svako kopiranje smo vršili dva puta i izvlačili smo srednju vrednost u brzini koju smo izrazili u MB/s, za obe frekvencije.

 

ASUS RT-AC68U rezultat

 

Kao što možete videti, i što je bilo i za očekivati, brzina kopiranja na 5GHz je bila mnogo veća nego na 2,4GHz ne samo zbog manjeg zagušenja, nego i zbog korišćenja 802.11ac standarda. Brzina povezivanja na 5GHz je bila nešto preko 800Mb/s, mada smo u par navrata uspeli da se povežemo i na preko 1100Mb/s. Nažalost na 2,4GHz povezivanje nije bilo moguće na 600Mb/s, iako smo koristili TurboQAM, već je maksimalna brzina ostvarene konekcije bila oko 300Mb/s.

Sasvim je logično da će se maksimalna brzina preko WiFi-a iskoristiti tek sa više povezanih uređaja. Tako je recimo moguće recimo nakačiti 13 klijenata na 5GHz, i 6 na 2,4GHz i opet će svaki imati na raspolaganju oko 100Mb/s kada svi istovremeno rade, što je i više nego dovoljno za lagodan rad.

Jedna od glavnih zvezda ovog rutera je USB 3.0 port, tako smo na njega povezali HDD fioku sa hard diskom koji ima brzine od preko 100MB/s sekvencijalnog čitanja/upisa. Dok smo se sa računarom povezali preko LAN porta. U odnosu na USB 2.0 port postignute brzine su mnogo veće i u većini slučajeva će prenos u ovakvoj konfiguraciji biti oko 50 MB/s, što je recimo mnogo više od maksimalno postignutih 16 MB/s koje smo imali u slučaju ASUS RT-N66U modela.

 

ASUS RT-AC68U 59 T ASUS RT-AC68U 60 T ASUS RT-AC68U 62 T
     
ASUS RT-AC68U 63 T ASUS RT-AC68U 68 T ASUS RT-AC68U 69 T

 

Što se tiče kvaliteta ostvarene veze ASUS AiRadar funkcija radi svoj posao baš kao i kod ASUS RT-AC66U/N66U modela, te možemo reći da je ASUS RT-AC68U prošao odlično, jer je prethodnik poznat po izuzetnom kvalitetu veze, čak i kada se povezuje sa uređajima na većoj daljini (~10m) sa preprekama u vidu debelih zidova.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar