Softver i dodatne mogućnosti
Kao kod većine rutera inicijalno podešavanje parametara na adresi 192.168.1.1 (logovanje sa admin/admin kombinacijom) poziva quick setup. Quick setup će za većinu nezahtevnih korisnika ( ako postoje takvi kupci ovakvog rutera 😉 ) obaviti posao, jer će se podesiti admin šifra, vrsta enkripcije i šifre za pristup WiFi mreži rutera, kao i SSID za obe frekvencije. Postoji mogućnost kopiranja podešavanja sa mreže na 2,4GHz na onu na 5GHz. I to je to, za ostatak podešavanja potrebno je ući u admin sekciju koja se otvara posle završenog inicijalnog podešavanja kojeg možete videti na video materijalu ispod:
Sva podešavanja koja su posedovali RT-AC66U i RT-N66U se nalaze i kod RT-AC68U modela, a mi ćemo spomenuti samo pojedina – kao što je podrška za IPv6, tri guest SSID-a po frekvenciji (ukupno šest), parental control i traffic manager isl.
Guest SSID je dobar izbor za hotele, restorane isl gde korisniku možete dati parametre za povezivanje sa kojim mu možete po potrebi uskratiti pristup lokalnoj mreži, a moguće je podesiti i vremensko ograničenje trajanja sesije.
Parental i traffic control vam omogućavaju da zabranite pristup određenim sajtovima, da ogranićite brzinu ili podesite prioritet određenim servisima. Traffic control podešavanja se mogu podešavati prema MAC ili IP adresi i vrlo su detaljna tako da će i oni najzahtevniji korisnici biti zadovoljni. Ovo može biti vrlo korisno za firme gde će biti moguće ograničiti brzinu transfera podataka svakom klijentu tako da se drugi ne bi mogli zagušiti, a za entuzijaste je moguće podesiti da prioritet recimo torent aplikacije bude manji i time omogućiti igranje online igara bez preteranog povećanja pinga, dok se u pozadini “skidaju” neki podaci.
Tu je i WPS, koji je po defaultu uključen, a mi savetujemo njegovo isključivanje, jer je broj kombinacija za provaljivanje PIN-a vrlo mali pa postoji velika verovatnoća da vam neko neželjen upadne u mrežu.
Ono što je razlika u odnosu na prethodno testirane premium ASUS rutere je što postoji DualWAN opcija. ASUS RT-AC68U nema dva WAN porta, ali bilo koji LAN port može poslužiti kao WAN port. Moguće je čak i da se USB port koristi kao drugi WAN port. Tako, ako imate modem sa USB portom možete ga povezati na ruter da služi kao backup (Fail Over) varijanta ili da pak bude primarz WAN. DualWAN se može podesiti da radi u varijanti gde će drugi WAN biti backup, ako prvi zakaže, ili da se podesi da oba rade istovremeno (Load balance). Kada se podesi da je jedan WAN USB port (nema tačnog podešavanja koji se USB port koristi za WAN) u našem slučaju je ruter uzeo automatski da je USB 3.0 port na koji je bio prikačen eksterni HDD drugi WAN, dok to nije uradio za USB 2.0 port na kojem je istovremeno bio prikačen štampač. Sve u svemu vrlo bitno za firme kojima je važno da uvek imaju pristup internetu i gde se postojanje backup varijante podrazumeva.
Sve ovo nabrojano, kao i još dosta toga, možete videti na video materijalu ispod, a spomenućemo da je admin interfejs identičan, kao u slučaju RT-AC66U modela i na to imamo samo reči hvale, jer je vrlo intuitivan i jednostavan za korišćenje.
Jedini bag koji smo uočili sa inicijalnim firmware-om koji je došao uz ruter, u odnosu na RT-AC66U, je to da provera da li postoji novi FW unutar admin interfejsa ne radi kako bi trebalo. Naime, iako je postojao novi FW na sajtu, provera je stalno izbacivala da smo koristili najnoviju verziju FW-a, iako to nije bio slučaj. Tako smo morali da firmware skidamo sa sajta kako bi izvršili upgrade. Sasvim je moguće da sistem za pronalazak novog FW-a nije funkcionisao na inicijalnom firmware-u, ili da na lokaciji gde stoji informacija o poslednjem firmware-u nije izvršen update.
Podešavanje rutera je moguće i preko desktop aplikacije – Router setup wizard, koja poziva admin panel i njegova podešavanja što možete videti na video materijalu ispod. Ovo može biti korisno za one koji žele kvalitetan ruter i da koriste njegove mogućnosti, a nisu u pitanju napredni korisnici koji su upoznati sa podešavanjima preko web browsera isl.
Za firme tu je i podrška za FTP, tj. dovoljno je staviti storage uređaj u jedan od dva USB porta, podesiti FTP parametre i prava pristupa i to je to. Svako u lokalnoj mreži će moći da pristupi FTP-u i u zavisnosti od prava pristupa će ili imati read ili read/write ili neće imati pristup. Pristup se podešava prema direktorijumima u rootu tj. za svaki direktorijum u rootu svake od particija je moguće korisniku dati read ili R/W ili mu pak ne dati nikakav pristup. Ugrađeni admin nalog, koji koristi isto korisničko ime i šifru kao za pristup ruteru, nije moguće ukloniti i po defaultu ima sve moguće privilegije. Ostale naloge je moguće ukidati, menjati im šifru, prava pristupa isl.
Pošto postoji DDNS moguće je dobiti pristup i FTP na adresi nesto.asuscomm.com, gde ovo “nesto” korisnik može sam odabrati. Tako je moguće pristupiti FTP-u ne samo iz lokalne mreže već iz bilo koje lokacije na svetu, pod uslovom da postoji internet pristup. Ovo je od izuzetne važnosti za firme čiji su radnici često na terenu i nemaju stalan pristup lokalnoj mreži, a postoji česta potreba za pristupom podacima firme.
Na sledećem video materijalu videćete kako je lako podešavati prava pristupa za FTP server:
Osim FTP/samba servera, moguće je podići i neku vrstu media servera. Tako je moguće na povezan hard disk osim dokumenata staviti slike, video materijale, muziku isl, a da preko mobilnog telefona, tableta ili nekog drugog smart uređaja pristupati sadržaju. Sve što je potrebno je da se sa interneta skine ASUS AiCloud aplikacija dostupna za Android i iOS bazirane uređaje, instalirati, povezati se na RT-AC68U ruter, logovati se sa admin podacima i to je to. Iako je postupak logovanja vrlo jednostavan, logovanjem se dobija pristup celom share-u tj. ne postoji management korisnika sa pravima pristupa. Obzirom da se multimedijalnom sadržaju, preko mobilne aplikacije, pristupa u read only režimu iz lokala ovo se ne može podvesti pod manom.
Kao što možete videti sa video materijala ispod, čak i streaming HD video materijala ide gotovo trenutno tj. ne postoji potreba za buffering-om.
ASUS AiCloud omogućava laku razmenu fajlova koji se nalaze na USB priključku rutera. Tu je i opcija sinhronizacije sadržaja sa AiClouda sa drugim aplikacijama sa razmenu podataka. Čak je moguća razmena sadržaja, kao i sinhronizacija sa drugim AiCloud nalogom ako se za to ukaže potreba.
Pošto smo već detaljno isprobali opciju sinhronizacije slika na hard disku sa cloudom, kao i fleš drajvom povezanom na USB port RT-AC66U rutera preporučujemo Vam da detaljno pročitate sledeći link na koji način se podešava AiCloud, kao i da pogledate video material kako funkcioniše sinhronizacija:
Ovo nije sve, jer postoji i Download manager aplikacija koja omogućava da podesite da ruter u pozadini skida neki torent dok vi nešto drugo radite. Nije potrebno ni da PC radi dok se torent skida, već je dovoljno samo podesiti šta da se skida, eventualno možete podesiti još neke parametre kao što su korišćenje DHT-a, ili download direktorijum isl i to je to. Ovo je idealno za korisnike kojima je računar bučan i nalazi im se u istoj sobi gde spavaju, a često imaju potrebe da i noću skidaju neki sadržaj preko P2P mreža.
Koliko je sve to jednostavno možete videti na sledećem video materijalu, a mi moramo spomenuti dve stvari, koje se daju uočiti. Naime, nekada se može desiti da lista fajlova koji se skidaju nestane na kratko iz interfejsa, ali to Vas ne bi trebalo brinuti jer se fajlovi i dalje skidaju u pozadini, a posle par sekundi se lista automatski osvežava i opet se vide svi fajlovi koji se skidaju. Ovo nije bio slučaj u starijim verzijama ove aplikacije, tako da verujemo da će ovo ASUS brzo ispraviti.
Takođe, potrebno je spomenuti da ukoliko se tokom skidanja fajlova podesi drugi download direktorijum da skidanje fajla kreće iz početka, a obzirom da se direktorijum za skidanje retko menja ovo ne možemo zameriti. Ako želite da vidite kako izgleda skidanje torenata kada je računar isključen pogledajte video material koji smo napravili kada smo testirali RT-N66U ruter, jer je princip i kod RT-AC68U rutera identičan.
Ranije smo pričali da postoji mogućnost share-ovanja običnog tj. štampača koji nije mrežni. Kao što je lako podešavanje AiClouda, tako je lako shareovanje štampaća preko EZ Printer Share aplikacije za Windows. Dovoljno je iz admin interfejsa skinuti EZ Share aplikaciju, pokrenuti je i u dva koraka sve podesiti. Aplikacija će prilikom startovanja detektovati štampač povezan na ruter i pokrenuti procedure instalacije drajvera štampača. Potrebno je spomenuti da će USB štampač uz pomoć ove aplikacije biti detektovan kao lokalni štampač, i ako je već bio instaliran na PC-u EZ Printer share će odraditi sav posao umesto Vas.
Postoji mogućnost instalacije štampača preko LPR-a, ako ne koristite Windows OS i u admin interfejsu je ilustrativno prikazan takav način deljenja štampača. Svaka čast za jednostavnost i mogućnosti izbora instalacije deljenog štampaća. A mi ne bi smo bili PCAXE da nismo snimili proceduru instalacije štampača preko EZ Printer Share aplikacije.
Kao i kod AC66U modela tu je naravno i Firmware restauration aplikacija koja omogućava flashovanje rutera, ako iz nekog razloga to ne uspe preko web forme.
Tu je i aplikacija za nalaženje rutera u mreži i njegove IP adrese – Device discovery, kako bi se moglo dospeti u admin interfejs radi podešavanja, ako se za to ukaže potreba.
Ono što nismo spomenuli je da iz admin interfejsa RT-AC68U rutera možete ručno izvršiti ili zakazati redovnu proveru podataka na priključenom disku tj. pokrenuti jednu vrstu checkdisk aplikacije tako da neće biti potrebe za vađenjem hard diska ili drugog uređaja iz USB porta radi ove operacije. Može se reći da je ASUS mislio na gotovo sve tj. da korisniku maksimalno olakša korišćenje ovog rutera.
Moguće je i shareovanje dokumenata ako se međusobno povežu dva RT-AC68U rutera i sinhronizacija sadržaja između dva rutera kako je pokazano na ASUS promotivnom video materijalu, kojeg možete pogledati ispod:
Iako sve ovo što smo naveli deluje previše ovaj ruter može još mnogo toga, tj. osim default ruter moda RT-AC68U može raditi i u media bridge modu, a može služiti i kao access point ili range extender. Prelazimo na test brzine rutera…
Dodaj komentar