| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-AC68U
Mrežni uređaji

ASUS RT-AC68U


Hardverski deo – mogućnosti

 

Verovatno ste se zapitali zašto smo stavili u podnaslov “ Flash u svetu rutera”. To je iz razloga, jer srce ovog rutera čini dualcore Cortex A9 CPU na 800MHz, koje koriste i mnogi smart mobilni telefoni. Znajući šta sve mogu dualcore smart mobilni telefoni postaje sasvim jasno da će RT-AC68U sve svoje zadatke odrađivati munjevito brzo, tako da istovremeni rad na obe frekvencije ili povezivanje više klijenata sa dosta zahteva neće biti nikakav problem za testirani model.

 

dualcore

 

256 MB rama je i više nego dovoljno za aplikacije koje se “kriju” u ovom ruteru, a flash veličine impozantnih 128MB će omogućiti mogućnost da se u firmware rutera dodaju još neke zanimljive stavke ili aplikacije u budućnosti. Spomenimo samo da odlični RT-N66U ima 4 puta manju flash memoriju – 32MB.

Kao i kod oba ranije testirana premium modela (AC66U i N66U) procesor i ostatak hardvera mogu da izdrže do 300000 data sesija, što je prema ASUS-ovim tvrdnjama i do 20 puta više nego kod konvencionalnih rutera koje većina korisnika koristi. Svakako podatak vredan pažnje, ako se planira povezivanje više uređaja istovremeno na ruter.

 

session

 

ASUS RT-AC68U je zadržao AiRadar tehnologiju koja je zadužena za bolji kvalitet ostvarene veze tj. signala između rutera i uređaja koji se na njega povezuje. Uz pomoć beamforming tehnologije koja fokusira signal ka povezanom uređaju se postiže kvalitetnija veza, što za posledicu ima i postizanje većih brzina prenosa podataka. AiRadar, osim postizanja kvalitetnije veze, utiče i na uvećavanje dometa što će značiti korisnicima koji imaju veliku kući ili firmama gde rastojanja između klijentskih uređaja mogu biti velika.

 

AiRadar

 

Razlika u brzini između AC66U i AC68U se odgleda u maksimalnom mogućem protoku kada se koristi 802.11n standard. Kod AC66U modela maksimalna moguća brzina preko navedenog standarda iznosi 450Mb/s, dok je to kod AC68U modela 600Mb/s. Upravo je ova razlika od 150Mb/s glavna brzinska razlika između ova dva modela, jer je maksimalna brzina kada se koristi 802.11ac standard ostala identična – 1300Mb/s. Prema navodima iz ASUS-a ovu razliku pravi TurboQAM modulacija koja omogućava postizanje 600Mb/s kada se koristi 802.11n standard.

 

turboqam

 

Za kraj ostavljano najbolje, a to je da RT-AC68U ima jedan USB 3.0 port, tako da je na njega recimo moguće povezati brz hard disk i tako omogućiti brže deljene fajlova između korisnika, ili “brži” streaming video fajlova visoke rezolucije. Samim tim povećaće se i brzine kada više korisnika istovremeno pristupa podacima, što je umelo da pravi problem sa brzinama kada se za tu svrhu koristio USB 2.0 port. Ovo ćemo i proveriti u praksi prilikom našeg testiranja.

 

Prelazimo na softversku podršku, za koju verujemo da nikoga neće ostaviti ravnodušnim…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar