Softver
Prilikom prvog startovanja doćekaće vas wizard za inicijalno podešavanje najosnovnijih stavki rutera kao što su SSID-ovi, sigurnost, kloniranje MAC adrese isl. Ovime se ruter može vrlo brzo staviti u pogon, a korisniku kasnije ostaje podešavanje advanced opcija. Posle inicijalnog podešavanja korisnik uvek može pozovati ponovo wizard što se može videti u video materijalu ispod.
Kao i RT-N66U i ovaj ruter ima dva USB porta moguće je na njega povezati recimo USB štampač, kao i USB HDD/fleš isl. Ovime se može postići da se od USB štampača napravi mrežni štampač uz instalaciju posebnih drajvera koje nudi web interfejs prilikom podešavanja, što se može videti na video materijalu koji će se naći niže u tekstu.
Što se tiče povezanog uređaja na USB, njegov sadržaj možemo deliti svima na lokalnoj mreži uz pomoć FTP-a. U toj sekciji je moguć menadžment korisnika, sa napomenom da se ugrađeni admin korisnik ne može ukloniti, kao i kod RT-N66U modela. Menadžment korisnika je identičan kao i kod Dark Knight-a tako da sa te strane nije potrebno širiti dalje priču. Osim FTP servera moguće je podesiti i SAMBA server, gde će i u tom slučaju biti dozvoljen menadžment, baš kao i kod FTP servera.
Ove dve gorenavedene funkcije će dobro doći svakoj firmi, jer u slučaju da ne poseduju mrežni štampač ili računar koji će imitirati server, vrlo lako će moći da pristupe potrebnim podacima bez potrebe da se pali računar, jer će sve potrebno moći da se postavi na FTP server i tako biti vidljivi svima koji su povezani na mrežu i imaju prava pristupa. To isto važi i za štampač.
Za kućne korisnike moguće je napraviti i media server koji podržava rad sa istim tipovima fajlova, kao i kod prethodnika, a to su:
- slike: jpeg
- audio: mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm i ogg
- video: asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv i mov
Ovo nije sve što ovaj ruter može, jer postoji mogućnost kontrole saobraćaja, tako što se može svakom korisniku na mreži dodeliti određeni protok (down i up) preko MAC adrese. Moguće je i podešavanje prioriteta određenih internet servisa preko portova koje koriste isl. Ovo je vrlo korisno za firme gde će biti moguće ograničiti brzinu transfera podataka svakom klijentu tako da se drugi ne bi mogli zagušiti, a za entuzijaste je moguće podesiti da prioritet recimo torent aplikacije bude manji i time omogućiti igranje online igara bez preteranog povećanja pinga, dok se u pozadini skida nešto preko torenta.
Kao i kod Dark Knight-a osim dva SSID-a, postoji još šest guest SSID-a (po tri za obe frekvencije). Ovo je recimo korisno za restorane ili hotele gde se korisniku može dati samo pristup internetu, bez pristupa lokalnoj mreži, sa mogućnošću da se da i pristup lokalnoj mreži ako se za to ukaže potreba. Takođe je ovaj pristup moguće i vremenski ograničiti.
Za firme tu je i podrška za PPTP VPN server. Postoji i traffic monitor, parental control gde možete zabraniti pristup određenim web lokacijama ili ograničiti vreme korišćenja interneta, kao i pregršt drugih opcija, a kako sve to izgleda možete videti na video materijalu ispod:
Ono što će biti zanimljivo entuzijastima je da ruter u sebi ima ugrađen torrent klijent, kao što ga ima i N66U. Tako da je moguće da se na povezan USB HDD skidaju torenti bez potrebe da računar bude upaljen. Ovo je idealno za one korisnike, kojima noću smeta buka računara, a često koriste torente. Skinutom materijalu možete uvek pristupiti preko FTP-a. Torrent klijent podržava magnet linkove, DHT, enkripciju podataka isl, a moguće je ograničiti brzinu transfera (up i down).
Da bi se mogao koristiti torrent klijent potrebno je da se preko web interfejsa na USB HDD instalira Donwload Master.
AiCloud
Kao što se može primetiti sve prisutne funkcije na N66U modelu su prisutne i na AC66U, i jedina razlika se svodi na to da prilikom testiranja N66U modela nije postojao ASUS AiCloud, koji ćemo ovom prilikom prikazati.
Kao što ste mogli primetiti u opcijama rutera postoji mogućnost automatskog upgrade-a FW-a koju smo i uradili, ali nažalost tada nije bio preuzet najnoviji FW koji poseduje ovu opciju, te smo morali ručno da izvršimo update FW-a kako bi mogli da koristimo blagodeti AiCloud-a.
ASUS AiCloud omogućava laku razmenu fajlova koji se nalaze na USB priključku rutera. Postoji čak i android aplikacija iste namene, tako da možete pristupiti svojim fajlovima sa bilo koje lokacije. Tu je i opcija sinhronizacije sadržaja sa AiClouda sa drugim aplikacijama sa razmenu podataka. Čak je moguća razmena sadržaja, kao i sinhronizacija sa drugim AiCloud nalogom ako se za to ukaže potreba.
Mi smo isprobali opciju sinhronizacije slika na hard disku sa cloudom, kao i flesh drajvom povezanom na USB slot rutera. Kada se uključi AiCloud ruter će vas korak po korak navoditi kako da sve to uspešno podesite – prvo će Vas voditi na stranicu gde ćete kreirati ASUS AiCloud nalog. Posedovanjem ovog rutera možete dobiti popust od 30% na one naloge koji se plaćaju. Ali tu je i osnovni besplatan nalog, koji smo i mi koristili za potrebe testa. Za pravilno funkcionisanje AiClouda, u našem slučaju nam je bilo potrebno par stvari:
– ASUS Web Storage Sync Agent 1.1.10 – program za PC koji nam omogućava da sa clouda prebacujemo podatke u određeni folder na PC i obrnuto.
– DDNS koji „pruža“ ruter, koji nam omogućava da preko web-a pristupimo USB uređaju ili našem računaru kako bi mogli da odaberemo koje ćemo podatke sinhronizovati.
– Logovanje na kreirani nalog na PC-ju, kao i iz web podešavanja rutera(preko weba je username po defaultu admin, a ne onaj koji ste kreirali na ASUS sajtu).
Kada se sve to uradi prostim prebacivanjem fajlova u poseban folder na PC-u i uključivanjem sinhronizacije na ruteru se fajlovi prebacuju na cloud, kao i na prikačeni USB uređaj. Kako sve to izleda u praksi, kao i opcije AiClouda možete videti na sledećem video materijalu:
Tu je naravno i Firmware restauration aplikacija koja omogućava flashovanje rutera, ako iz nekog razloga to ne uspe preko web forme. Ovo vam može sačuvati živce, jer kod većine drugih rutera bi neuspešnim update-om FW-a načinili ruter neupotrebljivim.
Dodaj komentar