Hardverski sklop
Na prvi pogled RT-AC66U izgleda gotovo identično kao i prethodno testirani Dark Knight. Jedina vidljiva razlika je u natpisu koji se nalazi na gornjem desnom delu rutera. Verovatno ASUS nije želeo da dodatno eksperimentiše, jer je RT-N66U dobio Red Dot nagradu za dizajn, a u radu se nije zagrevao, te je taj dobar dizajn prenešen na novotestirani model.
Tako RT-AC66U ima četiri gigabitna LAN porta, jedan WAN port, mesto za ugradnju tri antene, 2 USB porta za recimo štampač ili neki eksterni HDD, konektor za napajanje. Tu je i dugme za paljenje/gašenje rutera, tasteri za resetovanje u slučaju da nešto krene po zlu, kao i WPS(Wi-fi Protected Setup) taster koji služi da se na lak način kreira „sigurna“ mreža. Sigurna smo namerno stavili pod znacima navoda, jer se tako generisana „šifra“ može vrlo brzo provaliti, tako da ne preporučujemo korišćenje WPS-a.
Čak su i indikatori rada ovog rutera preslikani sa Dark Knighta. Tako indikatore čine plavi LED-ovi, koji nenametno svetle. Tu su standardno – POWER lampica, lampice koje prikazuju koji se od četiri LAN porta koriste, da li se koristi WAN port, kao to da li je aktivirana wifi mreža frekvencije 2,4 ili 5 GHz. Tu je i indikator da li je neki uređaj nakačen na USB port rutera.
Rešenje sa korišćenjem tri eksterne dipol antene sa „sasečenim“ vrhovima sa Air Radar funkcijom je i ovde primenjeno.
Da bi se obezbedilo da ruter neometano radi primenjen je identičan sistem hlađenja sa rupicama na bočnim stranicama, kao i kod prethodno testiranog modela, što pozdravljamo jer je isti bio i više nego efikasan.
I ovaj ruter je dual wifi i pruža istovremeno povezivanje uređaja na mrežu frekvencije 2,4 kao i 5GHz. Pošto je maksimalna brzina prenosa ovog rutera 1300Mb/s, kada se koristi 802.11ac standard na frekvenciji do 5GHz tako je moguće istovremenim povezivanjem uređaja na obe frekvencije postići ukupnu brzinu od čak 1750Mb/s(450Mb/s na frekvenciji od 2,4GHz)! Impresivno, zar ne. Ove brzine se postižu time što ovaj ruter nudi 2 SSID-a tj. po jedan za obe frekvencije.
Srce ovog rutera čine Broadcom BCM 4706 čip. BCM 4706 u sebi sadrži MIPS32 74K procesor koji radi na 600MHz, kao i integrisani USB 2.0 kontroler. Veličina flash-a je čak 128MB, a količina RAM memorije je 256MB. Iz tog razloga je omogućeno je do čak 300.000 sesija istovremeno, dok većina običnih rutera može da izdrži mnogo manje sesija. Ovo će biti veoma korisno za one kompanije koje žele da povežu više računara na ovaj ruter, jer im broj sesija neće biti ograničavajuć faktor. Veličina flasha omogućava da se u firmware rutera može postaviti pregršt opcija, a velika količina RAM-a kao i ugrađeni čipovi omogućavaju da se zadaci koje zadamo ruteru izvrše brzo.
Iako je prema specifikacijama brzina prenosa podataka preko ovog rutera vrlo brza javlja se par poteškoća sa postizanjem maksimalnih brzina. Naime ako hoćete da ostvarite vezu između dva uređaja od kojih je jedan povezan preko wifi-a, a drugi preko kabla bićete ograničeni brzinom prenosa podataka preko kabla koji je 1Gb/s što je manje od 1300Mb/s koliko nudi ovaj ruter.
Takođe tu je i faktor brzine storage sistema, jer obični HDD (najčešće) ne može da pruži brzine čitanja od 1300Mb/s, što važi i za brzinu upisa. Korišćenjem brzih SSD-a na svim uređajima na koji se prebacuju podaci, radi postizanja brzine vrlo bliske specifikacijama, i nije baš neki izbor zbog njihove cene i malih kapaciteta.
U prilog teškog postizanja maksimlane brzine ide i činjenica da se na našem tržištu trenutno ne mogu naći wifi adapteri koji podržavaju 802.11ac standard koji omogućava postizanje specificiranih brzina.
Tako da, zbog nepostojanja idealnih uslova za testiranje, nećemo biti u mogućnosti da vršimo klasično testiranje brzina kao što smo radili u testu RT-N66U modela. Kada se stvore uslovi za test rado ćemo izvršiti test i objaviti rezultate na našem forumu. Ipak, nema razloga da sumnjamo u brzine prenose, pogotovo ne posle recenzije RTN66U modela, koji nas je ubedio da ASUS ozbiljno pristupa implementaciji standarda.
Dodaj komentar