Softver i dodatne mogućnosti
Za inicijalno povezivanje je potrebno otići na adresu repeater.asus.com ili 192.168.1.1. i logovati se sa admin/admin kombinacijom. ASUS RP-N12 podržava tri moda rada koja ćemo malo detaljnije objasniti u ovom delu recenzije.
Repeater
Ukratko, ako imate veliku kuću ili poslovne prostorije lako se može desiti da wireless signal ne može da dospe do određenih delova prostorija. U tom slučaju repeater se postavlja na lokaciju između, gde je njegova veza sa ruterom i drugim uređajem bolja i na taj način se postiže kvalitetnija veza i veće brzine između udaljenog uređaja i rutera. U ovom slučaju kao korisnik odabirate wireless mrežu koju želite da ASUS RP-N12 proširi, kao i naziv nove mreže – SSID. Po defaultu ako je SSID na koji je povezan RP-N12 „ABC“ tada će proširena mreža dobiti naziv „ABC_RPT“, ali ostavlja se mogućnost korisniku da to izmeni.
ASUS RP-N12 ima jednu vrlo korisnu funkciju, a to je Roaming Assist. Ova funkcija u kombinaciji sa drugim ASUS ruterom koji takođe podržava ovu funkciju određuje da li je korisnik koji je povezan na repeater možda prešao na mesto gde bi mu bila bolja veza sa ruterom i ako jeste ostvaruje se veza sa ruterom, a ne repeaterom. Aktiviranjem ove opcije ruter ili repeater diskonektuje klijenta ako je kvalitet veze ispod određene granice i time mu daje mogućnost da se poveže na drugi mrežni uređaj koji će mu verovatno dati „jači“ signal. Ovu opciju možete uključiti u admin panelu u Professional delu.
Access Point
Slično radi kao i repeater, ali se u ovom slučaju RP-N12 ne povezuje na WiFi rutera, već na njegov LAN port. Na ovaj način možete i starom ruteru koji nema WiFi funkcije dodeliti iste. Naravno to Vas ne sputava da Vi povežete uređaj i sa WiFi ruterom na njegov LAN port i tako kablom dospete na mesto gde je potrebno proširiti WiFi mrežu.
Media Bridge
U ovom modu možete smart TV-u koji ne poseduje WiFi funkcionalnost, a poseduje LAN port povezati na mrežu preko ovog uređaja, i na taj način ako smart TV podržava streamovanje ili druge mrežne funkcije koje su funkcionisale preko LAN porta omogućite iste i kada se TV preko ovog uređaja poveže na lokalnu mrežu. Ovo je vrlo korisna stvar, jer su u prošlosti često smart TV bili WiFi ready, i da bi se uključile WiFi mogućnosti bilo je potrebno dokupiti adapter za taj model TV-a koji je koštao oko 50-tak evra. Na ovaj način možete uštedeti, a osim adaptera dobijate uređaj sa druge dve funkcije koje smo naveli (RPT i AP).
Ovaj mod nije vezan isključivo za smart TV, već ga možete koristiti i kao WiFi adapter na recimo desktop računaru i preko njega se povezati na ruter preko WiFi-a.
Opcije koje su Vam dostupne u sva tri moda rada možete pogledati na sledećem video materijalu:
Pošto je u pitanju dobro poznati ASUSWRT interfejs svaki korisnik će se vrlo lako snaći, a tu su standardne opcije provere da li postoji novi FW, čuvanje podešavanja u fajl, kao i menjanje režima rada u jedan od tri gorenavedenih. Tu i standardne opcije poput filtriranja po MAC adresi, biranje nivoa sigurnosti wireless mreže, korišćenje WPS-a, korišćenje DHCP-a isl…
Ono što je zanimljivo je da se na par mesta u admin opcijama spominje N600 i 5GHz, te pretpostavljamo da je FW sličan i za jače modele, a da su opisi modova ostali nepromenjeni. Prelazimo na testove brzina i kvaliteta konekcije kada se koristi RP-N12…
Dodaj komentar