| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS ROG Strix GS-AX5400
Mrežni uređaji ASUS

ASUS ROG Strix GS-AX5400

Test konfiguracija i rezultati testiranja

Što se tiče brzine bežične mreže u lokalnoj mreži na ruter smo povezali PC preko Intel AX200 mrežne karte, dok smo laptop povezali preko gigabitnog LAN-a, jer je laptop imao AC wireless karticu koja nije imala na 5GHz veće brzine od 1Gb/s.

Na 5GHz brzine upload i download brzine su bile u proseku oko 70MB/s, što je dovoljno brzo, ali ne na nivou AX89X rutera, što je bilo i za očekivati, jer je ipak dotični cenovno jednu „stepenicu“ iznad.

Na 2.4GHz brzine su varirale i obično su išle od 11-14MB/s, što je solidan rezultat imajući u vidu veliki okolni broj wireless mreža.

Pošto testirani uređaj ima USB port testirali smo i brzinu prenosa sa i na povezani USB uređaj. Za brzinu prenosa storage uređaja smo koristili Sandisk Extreme USB fleš koji neće biti ograničavajući faktor prilikom kopiranja.

Kao i kod testa ASUS RT-AX68U dobili smo brzine koje su više u skladu sa USB 2.0 specifikacijama tj. brzina downloada je išla i malo preko 38MB/s, dok je upload obično nešto sporiji – između 25 i 28MB/s. Probali smo i da povežemo drugi storage uređaj kao i da se povežemo direktno kablom na LAN port i dobili smo vrlo slične rezultate, iako je bio podešen USB 3.0 mod u opcijama. Nadamo se da je ovo do FW-a i da će neki naredni poboljšati rad sa storage uređajima.

Nabavili smo jedan pristupačni AX ruter u vidu Xiaomi AX3600 modela koji na 5GHz može da pruži do 2400Mb/s i koji ima sedam povećih eksternih antena i njega smo poredili sa ASUS-ovim ruterom. U test smo ubacili i ruter dobijen od provajdera sa internim antenama, pa da krenemo.

Prvo smo bili udaljeno oko 2-3m od svakog rutera i merili smo jačinu signala na obe frekvencije mobilnim telefonom koji podržava 802.11ac standard.

Kao što se može videti ASUS-ov model je ovde odneo pobedu, jer je imao „jači“ singal i od rutera dobijenog od provajdera kao i od Xiaomi AX3600 rutera, iako su razdaljine bile male.

Kada smo otišli u drugu prostoriju i to na početku druge prostorije, između rutera i mobilnog su se nalazio jedan debeo zid stare gradnje situacija sa jačinom signala je bila sledeća:

Što se tiče 2,4GHz, testirani model je postigao identičan rezultat kao i MI ruter sa tri antene više (može se reči tehnički sa dve antene), a ruter dobijen od provajdera je imao za čitavih 13dB slabiji signal (65 vs 78dB). Drugi ASUS-ov ruter, čija će recenzija izaći za koji dan se pokazao još bolje i to drastično bolje, ali to se nije pokazalo u rezultatima brzine prenosa podataka na obe frekvencije.

Da bi smo videli koliko je jačina signala uticala na brzinu prenosa, koristili smo SpeedTest mobilnu aplikaciju.

Na 2,4GHz se može videti velika razlika u odnosu na ruter dobijen od provajdera, koji daje brzine gotovo kao da smo se vratili u vreme dial up-a, dok oba AX rutera daju daleko veće brzine i tu se ASUS ROG Strix GS-AX5400 pokazao najbolje, jer je postigao nešto veće brzine u odnosu na Mi ruter iako ima manje eksternih antena.

Slična situacija je i na 5GHz, gde su AX ruteri gotovo ravnopravni, a onaj dobijen od provajdera daje mnogo manje brzine ali ipak daleko bolje nego na 2,4GHz. Da smo otišli na mesto gde bi signal morao da pređe i dva zida, kao prošli put ruter dobijen od provajdera bi imao vrlo slab signal i često bi se veza sa telefonom gubila.

Sve u svemu, dobili smo sasvim očekivane rezultate, da se testirani ruter pokazao daleko bolje od onog koji je dobijen od provajdera, kao i to da je nešto bolji od rutera drugog proizvođača koji ima vise eksternih antena, čime se pokazuje da broj i tip eksternih antena ne mora da znači i jači signal i bržu komunikaciju.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF