Softverski nivo
Radi inicijalnog podešavanja, uređaju se može pristupiti direktno na adresi router.asus.com. Ako ruter nije na default adresi, IP za direktan pristup se može otkriti preko Device discovery alata koji se može skinuti sa ASUS sajta. Na ovaj način će gotovo svako jednostavno moći da pristupi ruteru kako bi ga inicijalno podesio. Inicijalno podešavanje je moguće i preko mobilne aplikacije, što i preporučujemo, jer se gotovo sve najvažnije opcije mogu podesiti za svega par minuta.
Očekivano, tu je ASUSWRT interfejs u ROG ruhu, koji nudi gotovo sve opcije koje se nalaze na ASUS ruterima koji su namenjeni entuzijastima. Tu su po 3 guest mreže za sva tri banda, AiProtection koji nalazi slabe tačke podešavanja rutera i štiti od zlonamernih linkova isl.
Pošto je GT6 namenjen igračima ne čudi cela sekcija namenjena njima, gde korisnik u tri nivoa može „optimizovati“ mrežu kako bi u igrama imao manji ping. Prvi deo je zaseban gejming LAN port tj. u ovom slučaju LAN 1 port gde uređaj povezan na taj port ima veći prioritet. Tu je i QoS koji ima mogućnost da osim ograničenja brzine uređajima, omogući i setovanje prioriteta paketa tako da korisnik recimo može da se igra bez vidljivog povećanja laga, a da drugi korisnik za to vreme skida nešto sa torrenta isl. Uz ispravno podešen QoS, i odabir mobile game moda može se smanjiti ping tokom igranja, iako drugi ukućani istovremeno koriste mrežu. Ekskluzivno za korisnike ASUS premium rutera tu je i WTFast servis koji je besplatan uz ograničenje od dnevnog korišćenja u trajanju od jedan sat. Sasvim dovoljno za one manje zahtevne korisnike ili da posluži kao idealan trial da bi se videlo da li se isplati kupiti pretplatu.
Za igrače tu je mogućnost port forwardinga, sa profilima iz mnogobrojnih popularnih igara, kako bi se omogućilo lakše podešavanje što će igračima itekako značiti.
Podrška za DualWAN je prisutna i korisnik može podesiti da mu drugi WAN bude ili neki uređaj povezan na USB port ili na određeni LAN port isl. Oba moda – Fail over i Load balance su prisutna. Tu je i cela sekcija za storage uređaje – SAMBA, FTP isl, uz standardne WAN/Wireless professional opcije.
ROG Rapture GT6 može raditi u više modova, kao što se može videti na slici iznad.
Očekivano tu su i standardne administrativne opcije, kao što su mogućnost upgrade FW-a, provere pinga isl, kao i Wireless smart connection rule opcije.
Od nedavno je ASUS na mnogim premium ruterima dodao toliko traženu opciju za WireGuard protokol, pored standardnog OpenVPN-a, te ne čudi da je i GT6 to dobio. Ovo je korisno za korisnike koji koriste plaćeni VPN servise koji podržavaju ovaj protokol, jer su brzine veće u odnosu na OpenVPN.
ASUS Router App
ASUS Roter App je vremenom od aplikacije koja je mogla samo najosnovnije stvari da podešava, postala aplikacija gde se mogu podesiti i one stvari koje zahtevniji korisnici koriste. Preporučujemo ovu aplikaciju za inicijalno podešavanje, jer je bukvalno sve tu u par klikova.
Tako korisnik može videti povezane uređaje, podesiti Wifi sa Guest mrežom, QoS, parental control, Ai Protection tj. sve ono što će većini korisnika biti dovoljno, tako da neće imati potrebu za podešavanjem preko admin panela. Preko mobilne aplikacije se može uključiti i Mobile Game mod, o kojem smo već pričali u prethodnim recenzijama.
Preko ove aplikacije je moguće jednostavno odabrati jedan od mnogobrojnih RGB modova, a preko VPN Fusiona se može podesiti i VPN preko WireGuard protokola.
Prelazimo na testove…