Softver i dodatne mogućnosti
Ruteru se može pristupiti direktno na IP adresi 192.168.1.1 (logovanje sa admin/admin kombinacijom) ili preko router.asus.com. Ako ruter nije na default adresi, IP za direktan pristup se može otkriti preko Device discovery alata koji se može skinuti sa ASUS sajta. Na ovaj način će gotovo svako jednostavno moći da pristupi ruteru kako bi ga inicijalno podesio. Ono što je zanimljivo je da se prilikom inicijalnog podešavanja ako ste povezani na internet automatski preuzima poslednji firmware i automatski instalira, tako da korisnik dobia sve sigurnosne zakrpe i ispravke, kao i dodatne mogućnosti koje donosi novi FW što smatramo dobrim rešenjem.
I ovde je web interfejs ostao isti tj. koristi se ASUSWRT, ali skinovani ASUSWRT u ROG ruhu što će se dopasti većini igrača. Početni ekran u slučaju ovog rutera čini dashboard koji pokazuje ono najvažnije za igrače – ping, njegovu varijaciju, trenutni protok isl što je i jedan od highligth-a naveden na kutiji.
U admin interfejsu se mogu podesiti najosnovnije – SSID za sva tri banda (plus još devet za guest SSID-ove), šifre za WiFi, vrstu enkripcije, filtiranje pristupa po MAC adresi mrežnog uređaja. Ako ste jedan od zahtevnijih korisnika tu je pregršt drugih opcija za detaljno podešavanje rutera, kao što su parental i traffic control isl. Kod QoS podešavanja korisnik može ili ručno odabrati prioritet servisa ili odabrati jedan od predefinisanih profila kao što je recimo profil za gejming i na taj način će recimo biti moguće igrati MP igre bez vidljivog uticaja na ping, ako drugi klijent koristi torente.
Tu je i dualWAN opcija koja omogućava da bilo koji LAN/USB port postane drugi WAN port. Tako, ako imate modem sa USB portom možete ga povezati na ruter da služi kao backup (Fail Over) varijanta ili da pak bude primaran WAN. DualWAN se može podesiti da radi u varijanti gde će drugi WAN biti backup, ako prvi zakaže, ili da se podesi da oba rade istovremeno (Load balance).
Za firme i one malo zahtevnije korisnike tu je i podrška za FTP sa kontrolom pristupa (R/W po direktorijumu po korisniku) uz DDNS, media servere, Ai Cloud, kao i mogućnosti da se koristi integrisani torrent klijent gde se fajlovi skidaju na storage uređaj povezan na USB port, kao i mogućnost deljenja USB štampaća u lokalnoj mreži što će biti od velike koristi firmama. Gotovo sve navedeno možete videti u admin panelu na video materijalu ispod, a za detaljnije informacije o ovim servisima se možete informisati u našoj ASUS RT-AC87U recenziji.
Radi povećanja sigurnosti lokalne mreže tu je i ASUS AiProtection, koji proverava podešavanja rutera i upozorava korisnika ako neko od podešavanja može ugroziti sigurnost mreže.
Za igrače, osim trojne optimizacije za igre u vidu Gaming LAN porta, Game Boost-a i Gamers private networka tj. WTFast servisa, tu su opcije za lako podešavanje Port Forward opcija za popularne igre kao što su Left4Dead, Starcraft2, Diablo3, WoT, LoL isl. Dovoljno je samo odabrati igru i potrebni portovi će biti forwardovani. Takođe za par najpopularnijih MP igara Game Radar prikazuje ping ka serverima u svetu, te korisnik može lako videti koji mu server najviše odgovara. Tako smo recimo u našem slučaju videli da je ping na Tajvanskom i US serveru za Diablo 3 tek malo veći od onog na Evropskom serveru.
Za one korisnike koji nisu u mogućnosti da se na ruter poveću kablom postoji WiFi Site Survey opcija koja će korisniku omogućiti da vidi lokalne mreže, njihove kanale, informaciju o snazi signala isl kako bi mogao da odabere najbolje podešavanje za njegovi wireless mrežu.
Ovaj ruter podržava kontrolu i preko Amazon Alexa, kao i preko IFTTT servisa. IFTT je skraćenica od „If this then that“ tako da korisnik ima na raspolaganju da u zavisnosti od nekih uslova drugačije podesi neki od parametara rutera kao recimo da se noću isključuje WiFi, ili ako se određeni uređaj poveže na mrežu da se korisniku pošalje email što itekako može biti od koristi.
ASUS Router App
Osim kontrole rutera preko admin panela, ASUS ima mobilnu ASUS Router App aplikaciju, koja omogućava kontrolu parametara rutera preko mobilnog uređaja baziranog na Android ili iOS operativnom sistemu.
Osim podešavanja WiFi mreža (SSID, šifra, guest SSID), tu su i mnoga druga podešavanja kao što su gledanje da li postoji novi FW, bandwith limiter, security scan koji je ustvari moblini AiProtection, čuvanje podešavanja, uključivanje/isključivanje FTP-a, AiPlayer, AiCloud, Ai Cam isl.
Dakle, gotovo sve one zanimljive stvari koje ovaj ruter nudi se mogu kontrolisati preko mobilne aplikacije.
Iako sve ovo što smo naveli deluje previše ovaj ruter može još mnogo toga, tj. osim default ruter moda može raditi i u media bridge modu, može služiti i kao access point, repeater, kao i AiMesh node ili ruter koji omogućava jednostavno proširenje wireless mreže o čemu smo detaljno pričali u našoj AiMesh recenziji. Prelazimo na testove…
Dodaj komentar