Hardverski deo – mogućnosti
Srce ovog rutera čini quadcore CPU na 1,8GHz (RT-AC5300 je imao dualcore CPU na 1,4GHz), tako da se može reći da je GT-AC5300 poprilično CPU nadograđen u odnosu na non-ROG model.
Kao i RT-AC5300 i ovaj ruter koristi TurboQAM modulaciju, tako da je na 2,4GHz maksimlana kombinovana brzina 1000Mb/s, dok je oba 5GHz banda 2167MHz.
Ono što izdvaja i GT-AC5300 (kao i RT-AC5300) u odnosu na konkurenciju je ugrađena podrška za WTFast servis. Ovaj servis pruža privatnu mrežu servera u svim krajevima sveta koja omogućava smanjenje broja „tačaka“ kroz koje prolazi signal kako bi došao do servera gde se igra igra. Smanjenje broja tačaka pozitivno utiče na ping što je u multiplayer igrama od velike važnosti. Ovaj servis se plaća na mesećnom nivou, ali ga svi korisnici dva navedena rutera dobijaju apsolutno besplatno, sa tom razlikom da nisu baš sve igre podržane, ali se i dalje radi na tome da se lista igara poveća.
U odnosu na vreme kada smo testirali RT-AC5300, gde je lista igara sadržala desetak najpopularnijih naslova, sada tu lista čini preko 1000 igara, među kojima je i planetarni hit PUBG.
Osim podrške za WTFast servis, za igrače postoje dva LAN porta optimizoavana za gejming, jer mu QoS daje najviši prioritet, kao i Gaming Boost koji analizira pakete i onim paketima koji idu do/od servera za igre se daje prioritet, tako da igračima neće primetno smetati ostali ukućani.
Ako recimo koristite VPN za zaobilaženje regionalnih ograničenja, ovaj ruter ima mogućnost da „prepozna“ pakete koji se koriste u igrama i da za njih ne koristi VPN već da sadržaj ide direktno do servera, što omogućava istovremeno gledanje filmova na recimo US Netflixu i igranje igara sa pingom koji neće skakti u nebesa zbog korišćenja US VPN-a. Ovaj servis ASUS naziva VPN Fusion.
Funkcija koju nudi GT-AC5300, kao i RT-AC5300 je link aggregation, uz koju se može povećati tj. gotovo duplirati brzina prenosa podataka preko kabla. Prelazimo na softver i dodatne mogućnosti…
Dodaj komentar