Softverski nivo i test
Inicijalno podešavanje uređaja se radi preko ExpertWiFi mobilne aplikacije i tu su gotovo sva podešavanja na koja smo navikli – od opcije za update firmware-a, pregleda statusa uređaja, podešavanja SDN-a isl. Za razliku od drugih uređaja nije bilo potrebno da se inicijalno korisnik poveže na wireless mrežu uređaja, već se ili mogao skenirati QR kod ili ostaviti da ga aplikacija prepozna (verovatno zato što ima BT).
Od SDN-a tu je sedam predefinisanih modova, kao i custom mreža. Tu je standardna mogućnost za podešavanje Guest portala, koji su korisnici sigurno videli u praksi ako su se ikada povezivali na mreže hotela/kafića/pumpi u inostranstvu gde korisnik mora da potvrdi da se slaže sa uslovima koriščenja mreže pre nego što dobije pristup.
U sekciji Guest portala korisnik ima mogućnost da postavi neku od predefinisanih slika ili da koristi svoju, kao i da napiše tekst dobrodošlice/uslove korišćenja. Nažalost i dalje kada smo pokušali da u tekst koristimo naša slova dobili smo poruku o grešci tako da smo morali da koristimo „ošišanu“ latinicu.
QoS je standardan i tu je mod gde se može podešavati prioritet određenog mrežnog sadržaja, a pošto je u pitanju VPN ruter tu je i celokupna client/server VPN sekcija, gde se korisniku nudi opcija da uz poveći popust kupi surfshark VPN pretplatu. Surfshark često nudi popuste te je u stvarnosti procentulani popust manji uz dobijanje 2 ili 3 meseca duže pretplate.
Ovaj uređaj, prema opcijama iz aplikacije, „ima“ wireless mrežu, ali njen SSID nismo mogli videli kada je uređaj bio sam u mreži. Povezivanjem u Ai Mesh modu wireless je „išao“ preko čvorišta tj. EBA63 u našem slučaju.
Povezivanjem preko LAN porta ili na wireless kada je aktiviran Ai Mesh gde barem jedno čvorište čini bežični uređaj, postoji mogućnost da se pristupi admin panelu. Tada se dobija admin panel kao u slučaju ranije testiranog EBM68 modela. Kako se ne bi previše ponavljali gotovo sve što je korisnik mogao videti u admin opcijama EBM68 modela može videti i ovde, tako da je poželjno da pogledate i pročitate sledeći link.
Vredi spomenuti multi WAN gde se za primarni ili sekundarni WAN može podesiti da ih čini više ili LAN portova ili sam USB port. Tu je naravno i mogućnost da se aktivira sekundarni WAN ako jedan od primarnih ili svi primarni otkažu.
Naravno, EBG15 može, osim u ruter modu, biti i čvorište u većoj Ai Mesh mreži.
U Ai Mesh modu kada bežičnu mrežu „preuzme“ drugi uređaj tj. čvorište tada sve zavisi isključivo od tog čvorišta. Na testu smo kao čvorište stavili EBA63 model i kao što ste mogli videti na našem testu se EBA63 odlično pokazao. Što se tiče USB porta, na njega se može povezati i storage uređaj i time korisnici u toj mreži mogu da dobiju pristup fajlovima koji se nalaze na povezanom uređaju. Povezali smo na njega ultra brzi SanDisk flash i na našem testu brzina downloada je bila između 50 i 60MB/s što je odlično, dok je upload kada je u pitanju veći fajl kretao između 25 i 35MB/s.