| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS DSL-N66U
Mrežni uređaji

ASUS DSL-N66U


Hardverski deo – mogućnosti

 

Srce ovog rutera čine Ralink RT6856 i RT3593 čipovi. Ralink RT6856 WiFi SoC sadrži 700MHz MIPS CPU, kao i dva PCI-e interfejsa, sa dva USB 2.0 porta tako da sada postaje jasno zašto DSL-N66U nema barem jedan USB 3.0 port. RT6856 čip ima podršku i za 802.11ac standard, dok drugi čip male potrošnje – RT3593 podržava maksimalno 802.11n standard sa brzinama do 450Mb/s.

Prema informacijama sa ASUS sajta, jedan CPU se koristi za VDSL/ADSL modem, dok se drugi koristi za WiFi ruter, i tako se postiže bolja balansiranost i postizanje maksimuma performansi. Modem rutera podržava VDSL2/VDSL/ADSL2+/ADSL2/ADSL, Annex A/B/I/J/L/M standarde, kao i VDSL2 8a, 8b, 8c, 8d, 12a, 12b, 17a and 30a profile tako da neće biti bojazni da će integrisani modem usporavati vašu internet konekciju, jer VDSL2 30a pruža do 200Mb/s za download.

Ovaj ruter ima ukupno 128MB DDR2 memorije na raspolaganju (64MB za WiFi i 64MB za modem/ruter) što je i više nego dovoljno za sve ono što ruter podržava. Većina pristupačnih rutera ima do 8/16MB RAM-a. Flash je veličine 16MB i nije impozatan kao što je na RT-AC68U modelu, ali je i to dovoljno, jer poslednja verzija FW-a 1.0.5.0 zauzima tek nešto iznad 14MB, tako da ima dovoljno prostora za dodatke, kao i eventualne ispravke.

 

ASUS DSL-N66 CPU

 

Kao i kod ranije testiranih premium modela ASUS rutera, procesor i ostatak hardvera mogu da izdrže do 300000 data sesija, što je prema ASUS-ovim tvrdnjama i do 20 puta više nego kod konvencionalnih rutera koje većina korisnika koristi. Svakako podatak vredan pažnje ako se planira povezivanje više uređaja istovremeno na ruter.

 

ASUS DSL-N66 CPU broj konekcija

 

ASUS DSL-N66U je zadržao AiRadar tehnologiju koja je zadužena za bolji kvalitet ostvarene veze tj. signala između rutera i uređaja koji se na njega povezuje. Uz pomoć beamforming tehnologije koja fokusira signal ka povezanom uređaju se postiže kvalitetnija veza, što za posledicu osim kvalitetnije veze ima i postizanje većih brzina. AiRadar osim postizanja kvalitetnije veze utiče i na uvećavanje dometa što će značiti korisnicima koji imaju veliku kući ili firmama gde su rastojanja između krajeva velika.

 

ASUS DSL-N66 CPU AiRadar

 

Najveća razlika između ovog rutera i drugih ranije testiranih je postojanje dva hardverska WAN porta, tako da je moguće koristiti dve vrste konekcije doduše ne istovremeno, kao što je moguće kod RT-AC68U modela koji ima “softverski” drugi WAN port.

 

ASUS DSL-N66 CPU dualWAN

 

Prelazimo na softversku podršku, za koju verujemo da nikoga neće ostaviti ravnodušnim…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar