Hardverski deo
Kao što se može videti sa DSL-N12E ASUS je nastavio tradiciju da izgled svojih rutera tako prilagodi da i oni pristupačniji modeli izgledaju kao da oni mnogo skuplji. Tako i ASUS N300 DSL-N12E izgleda gotovo identično, kao i prethodno testirani ASUS ruteri visoke klase. Samim time tako izgleda identično kao i prethodno testirani DSL-N10E model.
Gornja “karirana” površina deluje ozbiljno i verujemo da će se ovaj izgled mnogima dopasti. I ovaj ruter se na prvi pogled razlikuje od prethodno testiranih svojim zlatnim natpisom sa nazivom uređaja na crnoj podlozi.
Kao i kod ASUS DSL-N10E modela sa zadnje strane se nalaze svi konektori – 4 LAN porta koji nažalost nisu gigabitni, priključak za napajanje, power i reset dugme, kao i WPS taster i priključak za ADSL.
O WPS-u smo već pričali, a radi se o tome da se vrlo lako uz pomoć njega može kreirati mreža, ali zbog sigurnosti koja nije na nivou preporučujemo da se WPS isključi. Naime, WPS pin koji je potreban za povezivanje je osmocifreni broj podeljen na dva dela, tako da je potrebno 104 pokušaja kako bi se otkrio prvi deo, a 103 da bi se otkrio drugi deo, jer poslednja cifra čini checksum-u preostalih 7 cifara, te se relativno lako može pristupiti zaštićenoj mreži, ako je aktivirana mogućnost pristupa preko WPS-a.
Na zadnjem delu rutera se nalazi dve eksterne antene povećih dimenzija, koje se ne mogu skinuti sa uređaja, ali su zglobnog tipa tako da se lako može pozicionirati kako to korisniku najbolje odgovara. Broj antena je ujedno i najveća razlika u odnosu na DSL-N10E model. I kod DSL- N12E antena nije sasećena na vrhu, kao u slučaju ASUS RT-N66U i RT-AC66U rutera.
Obe bočne stranice uređaja karakterišu otvori za hlađenje. Isti važi i za donju stranicu uređaja.
Donja stranica je izdignuta i tako je moguć protok vazduha. Tu su četiri gumena odstojnika koja služe ne samo da odvoje uređaj od podloge već i da omoguće da se uređaj tokom rada bolje “prisloni” uz podlogu kako se ne bi pomerao.
Tokom rada korisnik će moći na samom vrhu uređaja, da preko signalnih zelenih LED-ova prati stanje rutera.
Tako su tu nalaze diode za prikaz povezanosti WAN i LAN portova, prikaza da li se koristi wifi, power i WPS LED…
I ovaj ruter na kraju nosi oznaku E, pa i za njega važi da E označava Economy i samim tim prema navodima ASUS-a ruteri sa oznakom E troše 72% manje električne energije u odnosu na njihove pandane bez te oznake.
Prelazimo na mogućnosti ovog rutera…
Dodaj komentar