Utisci u radu
Čim smo „odkutijali“ PA249Q i pustili u pogon pored ASUS MX279 modela, uverili smo se da postoji veoma primetna razlika u kvalitetu slike u korist aktuelnog monitora iz ovog testa. Iako oba monitora imaju AH-IPS panele, razlika je bila lako vidljiva. Da pomenemo i to da je naš MX279 prethodno bio namenski kalibrisan sa X-rite kolorimetrom. Pre svega nas je zaprepastila bela boja, koja konačno izgleda baš kako i treba. Crna je skoro savršena, a utisak jedino kvari premaz koji je korišćen na polarizatoru. Naime, primećuje se blago „razlivanje“ po ekranu kada menjate uglove iz kojih posmatrate monitor. Da ne bude zabune, ovo se primećuje jedino prilikom testa kada je na ekranu u fullscreenu iscrtana fotografija, koja sadrži crnu nijansu preko cele površine. Pri normalnoj eksploataciji nismo imali bilo kakav vidljiv problem.
ASUS PA249Q monitor je, namenjen pre svega ljudima kojima je tačan prikaz boja kritičan u poslu kojim se bave. Nije sporno ni to da može da se koristi u multimediji gde je svakako fenomenalan, ali mu to nije primarna svrha.
Što se oblasti multimedije tiče, generalno važi da monitori sa proporcijama slike 16:10 nisu najpametniji izbor u ovom trenutku. U filmovima ćete imati poveće crne štrafte iznad i ispod slike, što umanjuje efektivnu površinu iskorišćenosti. Ipak, crna je toliko crna da to neće predstavljati problem.
Što se igara tiče, nismo primetili nikakve duhove, tako da ovaj monitor može odlično da prođe i u gejmingu. Ipak, na ovom polju trenutno vladaju neki drugi igrači, poput 120Hz i 144Hz 3D monitora koji se i dalje pogone starom TN tehnologijom.
Koriščenje ovog monitora i rad na njemu je bilo pravo uživanje, mada bi autoru ove recenzije na duže staze više legla 27-inčna varijanta 🙂
Dodaj komentar