Hardverski nivo
Za početak, tu je i jedna slika celog layout-a u većoj rezoluciji:
Ovaj Biostarov model zauzima veoma malo prostora. U pitanju je microITX form factor, čije su dimenzije samo 17×17 cm. Kao takav je idealan za mala kućišta, koja mogu da stanu u komodu ispod televizora u vašoj dnevnoj sobi.
Izrada i kvalitet komponenata na ovoj matičnoj ploči je daleko od kategorije kojoj pripada jedan Maximus VI Impact, ali i ciljna grupa kojoj je namenjena ova matična ploča je potpuno drugačija od ROG serija. Komponente koje su ugrađene na ovaj Biostarov model su veoma solidne.
Hlađenje PCH-a izvedeno je uz pomoć jednog omanjeg hladnjaka – heatsink-a, koji relativno dobro hladi B85 PCH.
Na PCH se našlo mesta i za jedan PCI Express 16x slot pune dužine, pa je omogućeno nesmetano korišćenje diskretnih grafičkih karti. Ovaj model matične ploče opremljen je sa dva DIMM slota, odakle je nativno podržan dvokanalni memorijski režim rada. PCI Express slot i slotovi za memoriju su dosta blizu, pa sve deluje dosta tesno, mada se našlo mesta na test stolu i za postavljanje Prolimatech Megashadow hladnjaka sa dva ventilatora, koji je praktično prekrio celu matičnu ploču. Tesan raspored konektora na ploči je cena koju moramo da platimo zarad kompaktnosti. Dobra strana svega je što smo ipak mogli da „ubodemo“ kablove u sve SATA portove uz korišćenje velikog hladnjaka i diskretnog GPU-a.
Kada pogledamo naponsku sekciju, prvo što pomislimo je kako će ovo uopšte da potera i7 4770K? Naponska jedinica za CPU, odnosno VRM je izvedena u tri faze. Ovakav pristup je dovoljan za niskopotrošni Core i3 ili Pentium, ali da li može da izgura i5 ili i7 4770K sa četiri jezgra „zakucana“ do maksimuma? Definitivno da, ali uz neke uslove. Prvo, ovaj model ne poseduje overklok opcije za CPU, a uz limitiranje potrošnje procesora moguće je izvući u većini slučajeva zagarantovanih fabričkih 3,5 GHz bez throttling-a, izuzev u ekstremnim situacijama o kojima ćemo kasnije pisati.
Elektroliti oko socket-a su solid cap, japanskog proizvođača Chemi Con, koje smo viđali i na mnogim jeftinijim Gigabyte modelima. Ulazna strana VRM sekcije sadrži ukupno tri velika elektrolita od 16V deklarisana na 270 µF, dok je sa izlazne strane VRM-a, oko procesorskog socket-a ukupan broj elektrolita šest, sa kapacitivnošću od po 820 µF, deklarisanih na 3V. Dakle, dosta bolje nego kod 1037U modela. Zavojnice su sa feritnim jezgrima, nepoznatih specifikacija, ali svakako kvalitetnije nego na „low cost“ mini ITX modelu. MOSFET tranzistori koji su korišćeni su low RDS(on), marke SinoPower, sa oznakom SM4364. U datasheet-u je dobijena neka orijentaciona specifikacija koja nema veze sa realnim životom, a ona kaže da ovaj tranzistor disipira 20W toplotne energije za 48A na temperaturi od 100C, što je naravno nerealno. Računicom možemo lako da dođemo do neke nominalne jačine struje koju može ovaj tranzistor da isporuči i ona je < 20A, što nam govori da ovi tranzistori spadaju u low cost – low RDS(on), ali su svakako bolji izbor nego prevaziđeni D-PAK. Ovi tranzistori su korišćeni i za napajanje memorije (RAM).
Za regulaciju napona na mosFET tranzistorima koristi se kontroler sa oznakom ISL95812 renomiranog proizvođača Intersil. U pitanju je analogni kontroler napona, koji koristi standardan SVID interfejs za očitavanje vrednosti napona. Sadrži dva regulatora napona, od kojih se jedan koristi za CPU jezgra, a drugi za GPU. VR može da reguliše napon u najviše 3 faze i poseduje integrisane MOSFET drajvere.
Na sredini layout-a uočavamo jedan beli konektor. U pitanju je mSATA (mini-SATA). Ovaj standard ustanovljen je 2009. godine, a nalazi se u netbook i laptop računarima, kao i ostalim uređajima koji se isporučuju sa malim SSD uređajima.
Drugim rečima, na layout ove matične ploče moguće je smestiti SSD uređaj u vidu štampane pločice, čime se znatno štedi na prostoru. Odmah pored mSATA konektora nalazi se i ITE8772E SuperIO kontroler.
Layout sadrži i NXP-ov PTN3360D HDMI shifter. Pored se nalazi uspravno postavljena CMOS baterija, koja stoji u tom položaju iz razumljivih razloga – uštede prostora.
Kao audio kodek, korišćen je Realtek ALC892, koji predstavlja klasično rešenje kod ovakvog tipa matičnih ploča. Tu se nalaze i dva AMP-OP (operaciona pojačivača) za audio izlaze, za slušalice impedanse 600 Ω, kao i za izlaz za zvučnike. Slično kao i Puro HiFi na Z87-3D matičnoj ploči i ovaj model ispred audio izlaza sadrži ukupno 4 nepolarizovana NP-HiFi elektrolita kapaciteta 100µF sa radnim naponom od 10V sa oznakom 104J50 proizvođača Sharma Electro Components Inc (made in USA). Za razliku od „full verzije“ Puro HiFi, audio kodek na ovom modelu koristi AMP-OP-ove samo za slušalice i za stereo izlaz, a PCB ne poseduje EM izolaciju, kao ni sam kodek. Audio pojačivači nose oznaku 36135 3H.
Kontrola ventilatora za procesor izvedena je preko jednog 4-pinskog PWM konektora. Dodatni rail za +12V za CPU je standardan sa 4 pina, a odmah iza mSATA konektora nalazi se dodatni COM port, pored kojeg je i CLEAR CMOS jumper, ali i Winbondow SPI čip u kojem se nalazi sadržaj firmware-a matične ploče. Pored 24-pinskog power konektora nalaze se i još dva dodatna FAN header-a, od kojih je jedan 4-pinski. Ovaj model opremljen je sa ukupno 2 SATA porta treće generacije, kao i 2 SATA II porta. Odmah pored nalaze se svi USB header-i. Tu je ukupno 3 USB 2.0 header-a i još jedan USB 3.0.
Spisak konektora je sledeći:
4x USB 2.0
2x USB 3.0
HDMI
D-SUB
DVI-I dual link
2x RJ-45 LAN
5x Audio jack
1x S/PDIF out
1x PS/2
Dodaj komentar