Generalni utisci u radu
Na prvi pogled ASUS Z170-PRO deluje dosta mršavije od većine matičnih ploča koje smo imali na testu, ali nemojte dozvoliti da vas izgleda zavara, „zahuktavanje“ tek sledi.
Kada se matična ploča tek otpakuje, primećuje se da se štedelo na dizajnu kutije kao i na kvalitetu samog pakovanja, ali to nećemo uzeti kao veliki propust jer je matična ploča stigla u jednom komadu. Do duše sve sto stoji između nekog jačeg udarca tokom transporta i Vaše matične ploče je vrlo tanak karton. Propratna oprema nije bogata, i dobija se samo osnovno što je potrebno da se osposobi matična ploča za rad.
Moramo spomenuti da je i ovog puta u propratnom paketu došao invite kod za online igru World of Warships u vrednosti od 10€, i to bi trebalo uzeti u obzir ako želite da počnete da igrate ovu igru. A sada da „zagrebemo“ malo ispod površine i da vidimo šta je čini tako „sposobnom“.
Prvo što primećujmo je upotreba plastičnih klipova sa federima za fiksiranje dva aluminijumska VRM hladnjaka. To nije baš najbolje rešenje, jer vremenom ti klipovi mogu da oslabe i da kompromituju performanse samih hladnjaka. Sami hladnjaci, iako su dosta lagani i ne poseduju toplotnu cev za bolji transfer toplote, su se pokazali kao prilično efikasni i VRM je čak i sa overklokom ostao relativno hladan.
Skidanje samih hladnjaka je bio dosta zahtevan posao, i bez upotrebe igličastih klešta bi bila nemoguća misija.
VRM sekcija se sastoji od 8+2 faze, od cega 8 faza za CPU i dve faze za iGPU i naravno po jedna faza za IO i System Agent. Faze se sastoje od po jednog ON Semiconductor NTMFS4C09N i NTMFS4C06N MOSFET-a, jednog kondenzatora i jedne zavojnice. Zanimljivo je što su isti MOSFET-i i kondenzatori korisceni i na ASUS Sabertooth Z170 Mark 1 i nose MIL oznaku strane laboratorije za testiranje. CPU i iGPU faze su kontorlisane od strane „Digi+“ PWM čipa koji radi u režimu 4+2 faze i to znači da su korišćeni dableri kako bi se izvelo 8 faza za CPU. Regulacija napona za System Agent i IO su izvedeni preko sličnih komponenti, kao i CPU VRM i jednog Richtek PWM kontrolera.
Naponska sekcija za memoriju je izvedena u jednoj fazi koristeći identične komponente kao i CPU VRM.
Iz nekog razloga matična ploča nije htela da prihvati promene napona VCCSA i VCCIO. Probali smo da otklonimo mogući problem sa ažuriranjem BIOS-a, ali ni to nije uspelo bilo preko fleš memorije, interneta ili Windows aplikacije. Do kraja testa nismo mogli da utvrdimo razlog ovakvog ponašanja.
To se doduše nije odrazilo na ostvarivanje željenog XMP profila memorije, što pozdravljamo, ali opet u pitanju je začuđujuće ponašanje.
Sada prelazimo na ostale podsisteme ploče. Korišćen je ASMedia ASM1442K za HDMI port. Mrežna konektivnost je ostvarena preko Intel I219V LAN čipa, što predstavlja vrlo kvalitetno rešenje. Nuvoton NCT6793D se brine o Super IO, dok je TPU čip zadužen za nadgledanje temperatura.
Korišćen je Intel DSL6540 kontroler za USB 3.1 konektivnost. Tu u blizini nalazimo i IDT Clock Generator koji se koristi za podizanje BCLK-a preko fabričkih 200MHz na 400MHz.
Što se tiče audio sekcije, ne vidimo velike znakove štednje i i korišćene su kvalitetne komponente. Ispod „Crystal Sound“ EMI štita ćemo naći Realtek ALC1150 audio kodek. Tu se nalaze i Nichicon Gold audio kondenzatori i Texas Instruments R458012 pojačivač. Audio sekcija je i ovog puta odvojena od ostatka matične ploče sa jednim osvetljenim tragom. ASUS izdvaja kako se levi i desni kanali nalaze na odvojenim PCB slojevima i da to pomaže u eliminaciji bilo kavih interferencija. Videćemo kako će se sve ovo pokazati u audio testovima.
Matična ploča poseduje i 5 PWM fan konektora, od čega je jedan posvećen za vodenu pumpu koja se nalazi u AiO sistemima za hladjenje procesora. Svi konektori su locirani sa gornje i zadnje ivice matične ploče, što bi moglo otežati povezivanje prednjih ventilatora u kućištu.
Što se tiče dijagnostičkih alata, na raspolaganju imamo „MemOK!“ dugme i Q-LED rasutih po matičnoj ploči i koji će svetleti u slučaju kvara nekih od komponenti. Postavljeni su strateški, tako da se CPU_LED nalazi kod CPU socket-a, dok se recimo BOOT_Device_LED nalazi u plizini PCH hladnjaka. Ovaj potez je jednostavan, jeftin, efikasan i sasvim adekvatan za utvrđivanja kvara na prvu ruku.
Kao još jednu sigurnosnu odliku moramo da izdvojimo prisustvo velikog broja osigurača, OVP i OCP zaštitu, kao i dobre regulatore napona kako bi se osigurao duži životni vek Vaših komponenti u slušaju lošeg napajanja ili elektrostatičkog pražnjenja. Ovo naravno nije nikakvo opravdanje za korišćenje lošeg napajanja.
Dodaj komentar