Utisci i par reči za kraj
Obe ploče su odlično dizajnirane. Nama se svidelo što je ASUS „odahnuo“ od crno-crvene ROG kombinacije, jer nisu svi fanovi tih boja. Ovaj novi crno-sivi dizajn sa tek povremenim crvenim detaljima će se lakše uklopiti sa ostatkom hardvera. Dopadljive su na oko i sadrže kvalitetne komponente. LED osvetljenje je vrlo prijatno, što posebno dolazi do izražaja kod Hero modela, kojem čak i PCH svetli. Obe ploče podržavaju softver za kontrolu osvetljaja, s tim da se kod Hero modela ono može podesiti u bilo kojoj boji. Ukoliko uzimate neku od ovih ploča, gledajte da imate prozor na kućištu (ili benč sto), da bi ovi svetlosni detalji došli do izražaja. Ukoliko vam smeta osvetljenje, možete ga skroz isključiti iz softvera (osim kontrolnih LED-ova).
Elektronske kompoente su za dlaku kvalitetnije na Hero modelu. Maximus VIII Rendžeru ćemo zameriti upotrebu lošijih kondenzatora u odnosu na prethodnu generaciju Maximus VII Ranger. Novi Z170 čipset je usložnio VRM sekciju, te je sada neizbežno korišćenje dablera. iGPU traži minimalno dve faze, a tu su i još dodatni zahtevi za strujom od VCCSA i VCCIO komponenti. Možda bi idealno bilo da se za CPU i iGPU koriste dva odvojena PWM kontrolera, ali za sada takav dizajn još nismo videli.
Audio kodek je značajno unapređen u odnosu na ranije, ali još uvek zaostaje za diskretnim rešenjima. Uglavnom, ko bude hteo „vrhunski“ zvuk, potražiće samostalnu zvučnu kartu ili audio DAC. Sve u svemu, rešili smo da ove ploče nagradimo sa Dijamantom i Platinom.
Maximus VIII Heroja možete naći u prodaji po ceni od 240 €, a Rendžera za 205 €. Da li je razlika u ceni opravdana, ostaje na Vama da prosudite.
Prednosti:
- ROG elementi i OC profili
- SupremeFX audio
- Mogućnost korišćenja brze memorije do 3800 MHz
- ESD (electrostatic discharge) zaštite
- Kvalitetne elektronske komponente
Mane:
- Ništa posebno
Ni tamo, ni vamo:
- VRM hladnjaci na Rangeru zaslužuju heatpipe
ASUS Z170 Maximus VIII Hero i Ranger je na test ustupio ASUS
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar