Naponska sekcija (VRM)
Naponska ima pasivan hladnjak, koji ćemo skinuti da vidimo šta se krije ispod.
Vidimo da su kondenzatori Nichicon 10K aluminijum polimerski. U pitanju je TOP klasa kada pričamo o ASUS-u, i to su kondenzatori deklarisani na 10.000 radnih časova pri temperaturi od 105C. Na ulazu vidimo četiri polimera (po dva sa obe strane osmopinskog konektora za napajanje) sa deklaracijom od 271 µF i 16 V.
Nakon njih dolaze MOSFET-i, a ovoga puta se radi o čipovima firme ON Semiconductor sa oznakom 4C85N, koji nisu baš najsrećnije rešenje za X99 čipset. Radi se o Dual N-kanalnom SO8FL čipu (sadrže low i high side FET). Efikasnost im je oko 83% na 30A, što nam kazuje da ako procesor „nategnemo“ na 1,3V dobijamo teoretsku disipaciju toplote od 6,5W po jednom MOSFET-u. Pošto ovih ima osam komada, ukupna disipacija cele naponske bi bila oko 52W! Ipak, procesor ne dostiže teoretski maksimum dotičnih MOSFET-a. Daljom matematičkom analizom došli smo do toga da ukoliko procesor „povuče“ 200W, svaki MOSFET disipira oko 3W, što u zbiru daje 24W TDP-a. Ako pogledamo dimenzije hladnjaka, možemo zaključiti da na duže staze nikako ne trebate prelaziti 1,2V napona za Vaš procesor na ovoj ploči, zbog velike disipacije toplote i pregrevanja.
Dakle, MOSFET-a ima ukupno osam komada, te se ovde radi o osmofaznoj naponskoj sekciji.
Sa zadnje strane ploče takođe imamo čipove, ali se ovde radi o običnim sinhronim buck konverterima napona (drajveri), koji se ne greju puno. Njihova oznaka je IR 3535M. Dakle, ovde se ne radi o dablerima faza, te je ova naponska full osmofazna.
Iza MOSFET-a sledi filterski deo. Tu imamo TUF zavojnice (da, iste one koje viđamo na Sabertooth pločama), koje su oko 14 % hladnije i izdržljivije u odnosu na standardne zavojnice sa zalivenim jezgrom. Iza njih dolaze polimerski kondenzatori od 561 µF 6,3 V, i oni peglaju napon u sprezi sa MLCC keramičkim kondenzatorima, kojih ima takođe osam komada na ovoj strani ploče.
Sve ovo kontroliše osmofazni digitalni PWM kontroler sa oznakom ASP1257, ujedno i najjači model koji ASUS koristi na svojim pločama.
Što se tiče naponske sekcije za RAM, potreban je PWM kontroler sa četiri izlaza. Tu na scenu stupa ASP1250 model, kojeg možete videti da je zadužen za memoriju i na skupljim pločama. Interesantno je da imamo čak dva ovakva kontrolera, gde je svaki pozicioniran u blizini DIMM slotova sa obe strane procesora.
Zanimljivo je da su za power sekciju naponske od RAM-a korišćeni čipovi oznake IR 3553M, koji su dosta kvalitetniji od ON Semi čipova na CPU delu. Očigledno da je ASUS ovde uštedeo na CPU VRM sekciji.
Idemo da pogledamo i ostale čipove.
Dodaj komentar