| Hardver | Matične ploče | ASUS X99-A
Matične ploče

ASUS X99-A


Naponska sekcija (VRM)

 

Naponska ima pasivan hladnjak, koji ćemo skinuti da vidimo šta se krije ispod.

 

ASUS X99-A 010 T

 

Vidimo da su kondenzatori Nichicon 10K aluminijum polimerski. U pitanju je TOP klasa kada pričamo o ASUS-u, i to su kondenzatori deklarisani na 10.000 radnih časova pri temperaturi od 105C. Na ulazu vidimo četiri polimera (po dva sa obe strane osmopinskog konektora za napajanje) sa deklaracijom od 271 µF i 16 V.

 

ASUS X99-A 019 T

 

Nakon njih dolaze MOSFET-i, a ovoga puta se radi o čipovima firme ON Semiconductor sa oznakom 4C85N, koji nisu baš najsrećnije rešenje za X99 čipset. Radi se o Dual N-kanalnom SO8FL čipu (sadrže low i high side FET). Efikasnost im je oko 83% na 30A, što nam kazuje da ako procesor „nategnemo“ na 1,3V dobijamo teoretsku disipaciju toplote od 6,5W po jednom MOSFET-u. Pošto ovih ima osam komada, ukupna disipacija cele naponske bi bila oko 52W! Ipak, procesor ne dostiže teoretski maksimum dotičnih MOSFET-a. Daljom matematičkom analizom došli smo do toga da ukoliko procesor „povuče“ 200W, svaki MOSFET disipira oko 3W, što u zbiru daje 24W TDP-a. Ako pogledamo dimenzije hladnjaka, možemo zaključiti da na duže staze nikako ne trebate prelaziti 1,2V napona za Vaš procesor na ovoj ploči, zbog velike disipacije toplote i pregrevanja.

Dakle, MOSFET-a ima ukupno osam komada, te se ovde radi o osmofaznoj naponskoj sekciji.

 

ASUS X99-A 052 T

 

Sa zadnje strane ploče takođe imamo čipove, ali se ovde radi o običnim sinhronim buck konverterima napona (drajveri), koji se ne greju puno. Njihova oznaka je IR 3535M. Dakle, ovde se ne radi o dablerima faza, te je ova naponska full osmofazna.

 

ASUS X99-A 024 T

ASUS X99-A 023 T

 

Iza MOSFET-a sledi filterski deo. Tu imamo TUF zavojnice (da, iste one koje viđamo na Sabertooth pločama), koje su oko 14 % hladnije i izdržljivije u odnosu na standardne zavojnice sa zalivenim jezgrom. Iza njih dolaze polimerski kondenzatori od 561 µF 6,3 V, i oni peglaju napon u sprezi sa MLCC keramičkim kondenzatorima, kojih ima takođe osam komada na ovoj strani ploče.

Sve ovo kontroliše osmofazni digitalni PWM kontroler sa oznakom ASP1257, ujedno i najjači model koji ASUS koristi na svojim pločama.

 

ASUS X99-A 049 T

 

Što se tiče naponske sekcije za RAM, potreban je PWM kontroler sa četiri izlaza. Tu na scenu stupa ASP1250 model, kojeg možete videti da je zadužen za memoriju i na skupljim pločama. Interesantno je da imamo čak dva ovakva kontrolera, gde je svaki pozicioniran u blizini DIMM slotova sa obe strane procesora.

 

ASUS X99-A 047 T ASUS X99-A 050 T

 

Zanimljivo je da su za power sekciju naponske od RAM-a korišćeni čipovi oznake IR 3553M, koji su dosta kvalitetniji od ON Semi čipova na CPU delu. Očigledno da je ASUS ovde uštedeo na CPU VRM sekciji.

 

ASUS X99-A 048 T ASUS X99-A 051 T

 

Idemo da pogledamo i ostale čipove.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar