| Hardver | Matične ploče | ASUS Maximus VIII Extreme
Matične ploče

ASUS Maximus VIII Extreme


Generalni utisci u radu

 

Što se tiče našeg iskustva tokom testiranja, možemo reći samo najbolje. Ploča je bukvalno plug and play – sve će za vas obaviti, čak možete odraditi i brzinski automatski overklok. Prilikom prvog pokretanja naravno savetujemo da odradite update BIOS-a, a ASUS nam je to ovog puta još više olakšao. Naime “EZ Update Utility”, pored standardne opcije update-a sa nekog prikačenog hard diska ili USB flash memorije ima opciju da proveri da li postoji novija verzija BIOS-a na internetu i da automatski odradi update. Jedini mali nedostatak koji smo uočili da prilikom prvog podizanja Windows-a, da nije hteo da radi LAN konektor, ali to je brzo uklonjeno instalacijom LAN driver sa oficijalnog ASUS sajta.

 

vrm 1

 

Ploča tokom testiranja nije pokazivala bilo kakve hardverske nedostatke – u smislu zujanja zavojnica, pregrevanja VRM sekcije ili nemogućnosti da isporuči dovoljno stabilan napon, a sada kada opišemo VRM sekciju u detalje uverićete se i zašto je to slučaj.

Sama VRM sekcija je izrađena u 14 faza, od čega je 8 zaduženo za CPU, 4 faze za iGPU i po jedna faza za System Agent i IO.  Svaka faza se sastoji od po jednog Infineon OptiMOS BSC0812ND i jednog IR3535M drajvera. Svaka faza je zasebno kontrolisana od strane dva Digi+ PWM kontrolera koje je potpisao International Rectifier i „nose“ kodno ime IR35201. To je najbolji digitalni kontroler koji se može pronaći na overklokerskim Z170 matičnim pločama. Takođe, prisutne su Micro Fine Alloy zavojnice i 10K kondenzatori koji imaju životni vek od 10.000 sati na 95°C. Jedna vrlo bitna karatkteristika koja izdvaja ovu matičnu ploču od ostalih “prenapucanih ploča” sa desetinama faza je odsustvo doubler-a, što je vrlo pohvalno!

 

vrm cooler t vrm big t vrm 2 t
     
vrm 3 t vrm 4 t vrm 6 t

 

VRM sekcija za memoriju je odrađena u dve faze sa sopstvenim Digi+ PWM kontrolerom što je sasvim dovoljno za bilo kakav overklok. Na matičnoj ploči se mogu pronaći dva ROG čipa koji su namenjeni za ROG Connect i korišćenje funkcija OC Panel II, kao i TPU čip za regulisanje potrošnje i optimizaciju.

 

tpu t

 

Što se tiče ostalih podsistema, tu ASUS nije štedeo. Za LAN konektivnost je korišćen Intel I219V čip, najbolji u svojoj klasi, dok imamo Broadcom BCM 94360 za WiFi i Bluethooth. Većina dodatne konektivnosti kao što su USB 3.1 i dodatni SATA III konektori, su rešeni pomoću ASMedia čipova.

 

cip 1 t cip 2 t cip 3 t

 

cip 4 t cip 5 t

 

Za audio sekciju su korišćene vrlo kvalitetne komponente. Kodek je kvalitetni Realtek ALC1150 koji se nalazi ispod metalnog štita, Nichicon  Gold kondenzatori, Texas Instruments RC4580 AMP, Ess sabre ES9023P DAC i za kraj kao novina jer NEC relej koji eliminiše pucketanje prilikom povezivanja zvučnika ili slušalica. Audio sekcija je odvojena od ostatka matične ploče i osvetljena je sa 10 crvenih LED-ova. Ova kombinacija komponenti je donela Maximus VIII Extreme matičnoj ploči vrlo visoke ocene kvaliteta zvuka tokom testa.

 

audio 1 t audio 2 t

 

Prelazimo na performanse i overklok rezultate…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar