| Hardver | Matične ploče | ASUS Maximus IV Extreme-Z
Matične ploče

ASUS Maximus IV Extreme-Z

 

Propratni softver

 

Ima dosta propratnog softvera na DVD-u ASUS Maximus IV Extreme-Z ploče. Mi smo izdvojili ono najbitnije, tj ono za šta smo sigurni da će većina korisnika koristiti.

 

ASUS AI Suite II ROG Edition

Kada smo predstavljali ASUS Rampage III Black Edition matičnu ploču spomenuli smo AI Suite II ROG Edition softver. To je aplikacija koja će biti zanimljiva i overklokerima i gejmerima. Inače, ova aplikacija je standardna i na ostalim ozbiljnijim matičnim pločama ASUS-a, ali je interfejs plave boje, dok na video materijalu ispod možete videti kako to izgleda na ROG modelima,

 

 

ASUS web storage

Još jedan softver, ili možda je bolje rečeno servis, koji nam se dopao, a nalazio se na propratnom DVD-u ovog modela je „ASUS web storage“. Reč je o softveru koji vam omogućava da koristite ASUS-ov server za backup svojih važnih podataka. Moguće je izbekapovati do 3GB, za šta smatramo da je i više nego dovoljno, jer kada se priča o važnim podacima najčešće je reč o dokumentima i fajlovima koji nisu preveliki. Bacite pogled na video ispod i biće vam jasno o čemu je reč i šta sve sa ovim servisom možete da uradite.

 

 

Lucidlogix Virtu

Reč je o softveru koji je razvio Lucidlogixa, odnosno ista ona kompanija koja je omogućila da se na jednoj matičnoj ploči istovremeno nađu i AMD i NVIDA grafička karta i rade u duetu. Za razliku od te tehnologije iz Lucidlogixa, Virtu nije čip, već parče koda, odnosno softvera koji omogućuje kombinaciju rada diskretne i integrisane grafike. Ovo smo ranije viđali kod prenosnih računara, ali ima razlike.

Kada je Intel predstavio Sandy Bridge platformu mnogi su se pitali da li je moguće nekako povezati integrisan GPU u samom CPU-u i diskretnu grafiku. Virtu softveru upravo to radi. Sve što treba da uradite je da monitor poveže na izlaz H67 ili Z68 matične ploči, a grafičku kartu jednostavno instalirate na standardno mesto, odnosno u PCI Express x16 slot. Virtu softver ne zanima da li je grafička karta koju koristite AMD ili NVIDIA, i podjednako dobro radi i sa jednom i sa drugom.

 

virtu_2

 

Sam Virtu softver funkcioniše putem GPU virtuelizacije praveći virtuelni „sloj“ između aplikacije koja se pokreće i samog operativnog sistema. Dakle, Virtu softver omogućava da u odnosu na zahtevnost GPU aplikacije koju ste pokrenuli OS, odnosno vi, izaberete koji GPU će renderovati u neku aplikaciju. Primera radi kada rad za računarom nije preterano zahtevan (surfovanje, rad u Windowsu, Office aplikacije, video reprodukcija isl. ) Virtu će u prvi plan staviti iGPU. Recimo, ovo može biti posebno zanimljivo u slučaju korišćenja Intel Quick Sync-a. Sa druge strane ako ste upalili recimo zahtevni Crysis 2, Virtu će rad prebaciti na „regularnu“ grafičku kartu.

 

Virtu

 

U princpu, sve se svodi na mapiranje frame buffera sa jednog grafičkog adaptera na drugi preko PCI Express interfejsa, kako bi prikaz na ekranu bio fluidan. Sam proces prenosa ima i svoju lošu stranu jer korišćenje PCI Express linija ima udarac na performanse, ali on može da iznosi do 10%.

 

virtu_3

 

U praksi se pokazalo da ovo radi kako treba, ali proći će još neko vreme dok se ovaj softver totalno ne prihvati i ne razvije. Treba napomenuti da Virtu trentuno radi sa svim H67 i Z68 matičnim pločama.

 

Tagovi

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar