Hardverski nivo
ASUS Maximus IV Extreme-Z matična ploča je Extended ATX formata (30,5 x 26,9), što znači da je malo šira od standardnih matičnih ploča. Ono što se prvo da primetiti je da je ASUS uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče, koji će se sigurno dopasti gejmerima. Crna i crvena boja preovladavaju na ovoj matičnoj ploči.
Jednostavno rečeno ASUS Maximus IV Extreme-Z model je lepo dizajniran. Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi perfektno. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (pri. ured: čemu služe slike), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja i podizanja napona.
Celokupno hlađenje ovog modela naleže na komponente koje se hlade preko termalnih traka, dok deo sa fetovima poseduje i pozadisnku šnalu kako bi se osiguralo bolje prijanjanje hladnjaka. Mesta oko socketa ima a mi smo montirali popularni i gabaritni Prolimatech Megahalems kuler bez problema, kao i njegove žičane nosače za ventilatore.
Dva PCI Express x16 slota rade u punom x16 modu, dok preostala dva rade u x8 modu. Naravno, u slučaju korišćenja tri grafičke karte brzina PCIe x16 slotova iznosi: 16x/8x/8x. U slučaju korišćenja četiri AMD grafičke karte, svaki PCIe x16 slot radi u 8x modu rada. Naravno, broj PCI Express linija je povećan zahvaljujući PLX čipu. Jednostavno rečeno, ako imate potrebu za korišćenjem dve AMD HD6990 grafičke karte, odnosno instalacijom dva NVIDIA GTX590 modela, ASUS Maximus IV Extreme-Z je prava stvar za vas! Pored toga, tu je i jedan PCIe x1, ali i jedan PCIe x4 slot. Raspored slotova je vrlo dobar, ali u slučaju korišćenja tri grafičke karte nema prostora za instaliranje dodatne, audio karte, recimo. Sa druge strane, ova matična ploča poseduje dva molex konektora za napajanje grafičkih karti preko PCI Express linija/vodova, a to će overklokeri znati da cene!
DIMM slotovi imaju odlično filtrirajne napona, dok CPU opslužuje osam faza filtracije. Pored toga postoje još četiri dodatne zavojnice koje imaju za zadatak da filtriraju napon integrisanog grafičkog procesora koji se nalazi unutar samog CPU-a. Inače, pun benefit overkloka iGPU-a je doneo sam Z68 čipset, dok je ASUS „samo“ odlično odradio domaći i ispratio tehnologiju do kraja. Nešto kasnije ćete moći da pročitate (i pogledate) kako se naponska jedinica za CPU ponaša prilikom overklokovanja.
Uvek je lepo videti kada matična ploča poseduje dva BIOS čipa, a to će overklokeri, ponajviše, znati da cene. Prednost se ogleda u tome što u slučaju neuspelog flešovanja, ili pak „zabagovanog“ BIOS-a u glavnom BIOS čipu, uvek možete da uradite backup iz sekundarnog. U praksi ovo znači da ćete uštedeti dosta živaca. Između BIOS-a se prelazi pritiskom na taster „BIOS switch“, dok postoje i LE diode koje signaliziraju koji je BIOS aktivan.
Power i reset tasteri su uvek dobro došli. Pogotovo overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta. ASUS Maximus IV Extreme-Z model poseduje i dvokarakterni displej, koji će vas obaveštavati u kom stadijumu rada je matična ploča, kao i u slučaju neke greške u radu šta je tačno prouzrokovalo problem. Pored toga, postoje i fizičke merne tačke za napon svake vitalne komponente, ali i mikroprekidači pomoću kojih možete isključiti PCI-E slot koji ne želite da koristiti. Ovo može biti zanimljivo overklokerima koji će instalirati na jednom setup-u više grafičkih karti i „paliti“ onu koju žele da koriste sa ciljem da ne vade iz ležišta ni jednu kako se ne bi stvarala kondezacija za vreme LN2 sesije. Kada smo kod tečnog azota. ASUS Maximus IV Extreme-Z poseduje „LN2 Mode“ prekidač, a reč je o ASUS tehnologiji koja će vam pomoći u tome da ne dođe do „cold boot“ problematike koja je česta za vreme overklok sesija i hlađenja CPU-a sa tečnim azotom. Svakako, ovim potezom ASUS-a će overklokeri biti oduševljeni, a mi isti pozdravljamo.
Na samoj matičnoj ploči postoje dva SATA 2.0 porta i četiri SATA 3.0 porta, kao i dodatana dva SATA 3.0 porta koja su tu prisutna zahvaljujući Marvell PCIe 9182 kontroleru. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen, a prisutne su i signalne LE diode za vitalne komponete. Pored toga, sitnice kao što su skraćene „štipaljke“ za DIMM slotove, čine ovaj model još bliži gejmerima i overklokerima. Pogotovo onima koji često vade RAM iz DIMM slotova. Jednostavno neće se desiti da vam grafička karta zasmeta. Svidelo nam se i to što je taster za selekciju BIOS-a pozicioniran na pristupačnom mestu, odnosno u donjem desnom ćošku ovog modela, dok je taster za čišćenje postavke BIOS-a takođe lako dostupan i nalazi se dijagonalno u odnosu na prvo pomenuti taster, pa nećete moći da ih pomešate. Sledeće na šta nailazimo je „GO Button“. Ovo je vrlo interesantan i koristan taster koji omogućava da u letu učitate OC profil koji ste podesili u BIOS-u. Ono po čemu se izdvaja od ostalih je mogućnost da u letu promeni množilac.
Vreme USB 2.0 standarda polako, ali sigurno prolazi a na tržištu su sve prisutnija kućišta koja imaju USB 3.0 front prključak. U skladu sa tim Maximus IV Extreme-Z matična ploča poseduje jedan USB 3.0 konektor na samom PCB-u, kao i osam USB 2.0. Ipak, I/O panelu ovog modela mesta se našlo za čak osam USB 3.0 konektora, pa mislimo da ćete biti mirni neko vreme. Realtek ALC889 (7.1) audio kodek predstavlja jedno od najboljih integrisanih audio rešenja (verovatno najbolje). Reč je o pouzdanom i vrlo dobrom rešenju koje možete naći skoro na svakoj „top ASUS“ matičnoj ploči nove generacije. ASUS Maximus IV Extreme-Z matična ploča poseduje dva Intel Gigabitni LAN adaptera. Već smo pomenuli da smo u propratnom paketu naišli na Bluetooth radio modul u svojoj 2.1 verziji sa podrškom za EDR (Enhanced Data Rate). Bilo bi lepo da je Bleutooth modul 3.0 HS tipa, ali i verzija 2.1+EDR će završiti posao velikoj većini korisnika.
Pozadinski panel matične ploče je savršeno rešen i poseduje apsolutno svaki konektor koji vam u životu može zatrebati:
1x USB 2.0 port
8x USB3.0 port
2x eSATA port
1x PS/2 port (kombinovani – radi i tastatura i miš)
2x BlueTooth 2.1+EDR
2x LAN port
1x „ROG Connect“ taster
6x 3,5mm audio in/out konektor
1x S/PDIF Optical
Polako, ali sigurno dolazimo do BIOS-a Maximus IV Extreme-Z matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti. Ipak, pre toga pogledajmo propratni softver koji dolazi uz ovaj model matične ploče, a učinio nam se kao zanimljiv.
Dodaj komentar