Softverski nivo
ASUS je izvršio nadogradnju AI Suite softvera za Z87 matične ploče i koristi redizajniran korisnički interfejs, koji poseduje jednako dobru, ako ne i bolju funkcionalnost u odnosu na ranije verzije. Sistem rada je sada više „debil friendly“, tako da sve ide na po jedan klik i to je to. ROG serija dobija malo drugačiji kolorit, ali se radi o identičnom softveru kao i na Deluxe matičnoj ploči.
Klikom na Dual Intelligent Processors 4 ulazite u meni automatsku optimizaciju celog sistema.
U ovom podmeniju jasno se vidi o kakvoj četvorostrukoj optimizaciji je reč. TPU služi za automatsko određivanje maksimalno stabilne frekvencije za overklok, EPU za podešavanje potrošnje, Digi+ power control služi da automatski ili ručno podesi jačinu struje koju može da isporuči naponska sekcija, ali i da podesi optimalan balans između performansi i energetske efikasnosti, dok Fan Xpert 2 optimizuje rad ventilatora u zavisnosti od opterećenja pod kojim računar radi.
Način na koji TPU automatski overklokuje procesor smo detaljnije opisali u ranijim recenziji o Z87 Deluxe matičnoj ploči.
Sve ove parametre naravno možete ručno podešavati kroz softver, pa tako za Digi+ je način rada praktično isti kao i na ostalim ASUS Z87 matičnim pločama, gde je moguće podešavati LLC, jačinu struje u Amperima (CPU Current Capability), termalnu kontrolu, kao i switching brzinu naponske sekcije (CPU Voltage Frequency).
U EPU podmeniju moguće je podesiti power managemant, dok Fan Xpert 2 podrazumeva nekoliko predefinisanih profila za ventilatore.
Moguće je i ručno podešavanje, ali to nije na nivou kakav je na Sabertooth matičnim pločama.
U podmeniju TPU možete odrediti množilac, FSB, brzinu L3 keša, kao i naponski offset na procesoru i to je sve moguće snimiti kao predefinisani profil. Takođe je moguća i promena FSB Strap-a.
AISuite 3 je veoma lepo ispeglan softver za kontrolu parametara matične ploče. Što se tiče ostalog softvera, tu se nalazi ROG RAMDisk koji predstavlja još jedno u nizu rešenja za keširanje sistemskih varijabli i fajlova.
Za razliku od Z87 Deluxe, WiFi adapter je radio perfektno i koristio je generički softver iz Windowsa za biranje konekcije. Što se tiče samog AISuite III tu postoji standardan problem prilikom uninstalacije AISuite 3 paketa kada promenite matičnu ploču. Između ostalog, ako se dogodi da na matičnoj ploči drugog proizvođača pokrenete sistem na kojem je instaliran AISuite, imaćete problema.
Dodaj komentar