Hardverski nivo – layout i čipovi
Za početak tu je i slika u većoj rezoluciji na kojoj je detaljnije prikazan layout ovog modela:
Layout je izveden u mikro ATX formatu, a na njemu ima mesta za ukupno 3 grafičke karte pune veličine. Dakle, ovakav layout omogućava maksimalan 3-way multi GPU setup. Imajući u vidu da je layout mikro ATX, nema previše prostora za pristup SATA portovima ukoliko se koristi multi GPU sa dužim grafičkim kartama, koje u tom slučaju prekrivaju SATA portove. Za eventualne manipulacije SATA kablovima, potrebno je vaditi grafičku kartu ukoliko ih imate dve ili više.
Prvi PCI Express 1x slot je praktično neupotrebljiv zbog eventualnog dual slot hladnjaka na grafičkoj karti. Verovatno bi pametnije bilo da je ovaj slot postavljen ispred PCI Express 16x, što bi stvorilo ipak koliko-toliko upotrebljiviji layout. Generalno prednost mATX layout-a je u malim dimenzijama, pa je ovakava matična ploča podesna za HTPC – home theater PC uređaje.
PCB poseduje EMI „shielding“ zbog prisustva Purity Sound audio kodeka.
Naponska sekcija i hlađenje je izvedeno u obliku slova u obliku ćiriličnog slova Г i na taj način prati dva niza od po četiri para mosFET tranzistora.
Naponska sekcija, odnosno VRM nije nešto čime bi mogao ASRock da se pohvali kada je u pitanju ovaj model.
Za peglanje napona su zaduženi Nichicon-ovi FPCAP aluminium polymer elektroliti, sa takozvanim Premium Gold Capacitor design-om, za koje ASRock tvrdi da imaju 2,5x duži životni vek. Broj elektrolita, kao i naponskih faza je manji nego na Z87 Extreme 4 modelu. Broj naponskih faza je 8, a ovo je izvedeno pomoću dablera, jer PWM koristi samo 4 faze.
Ovde su u pitanju su elektroliti kapacitivnosti 270µF, kao i na full ATX modelu. Ukupan broj ovih kondenzatora je 4, pa je kapacitivnost prema procesoru samo 1080µF. Kada su MOSFET-i u pitanju ASRock je na ovom modelu maksimalno štedeo. Korišćeni su D-PAK MOSFET tranzistori proizvođača Nikos Semiconductor, relativno loših karakteristika. U pitanju je „entry level“ rešenje za matične ploče. Kada posmatramo efikasnost, možemo slobodno reći da je ovo ubedljivo nagori mogući izbor i da je ovde u pitanju tehnologija prošlosti, kakvu smo viđali na low-end matičnim pločama pre više od 5 godina, ali i danas na najjeftinijim modelima.
Kao PWM kontroler korišćen je Intersil ISL9582, koji predstavlja još jednu meru štednje. U pitanju je četvorofazni hibridni PWM namenjen Intel procesorima. Ovaj PWM koristi SVID BUS (digitalna magistrala preko koje se očitavaju vrednosti napona i struje za CPU). Digitalni signal se konvertuje preko DA konvertora u analogni koji može da očita analogni PWM kontroler, preko kojeg se vrši kontrola napona na MOSFET-ima. Kod digitalnog PWM-a podaci sa SVID BUS-a se direktno očitavaju u PWM kontroleru, odakle se kontroliše struja i napon koja se isporučuje sa mosFET tranzistora na CPU. Dakle, očitavanje napona je digitalno preko SVID BUS-a, ali je kontrola i dalje analogna. I kod analognog PWM-a SVID je takođe digitalan, ali se odmah konvertuje u analogni signal. Zbog prisustva dablera, frekvencija „otvaranja“ na MOSFET-ima je dosta niska, što u jednu ruku odgovara ASRock-u jer se na taj način sprečava pregrevanje MOSFET tranzistora niske efikasnosti. Međutim, problem sa niskom frekvencijom VRM-a je peglanje napona. Relativno mala kapacitivnost kondenzatora može predstavljati problem. Na žalost za proveru ove teorije bi nam bio neophodan osciloskop. Kada je u pitanju VRM sekcija full ATX model je znatno bolji izbor.
Kada je u pitanju VRM memorijske sekcije, korišćene su dosta kvalitetnije komponente, odnosno low RDS-on MOSFET tranzistori u dve faze.
Za kontrolu HDMI/DVI portova korišćen je ASMedia 1442K HDMI kontroler identičan kao na Z87 Extreme 4, ali ova matična ploča ipak ne podržava HDMI-In. Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V, identičan kao i na većini boljih Z87 ploča.
Highlight cele priče oko Extreme4 modela baziran je na priči o Purity Sound integrisanom audio rešenju. U pitanju je Realtekov ALC1150 zvučni codec, ali opremljen odgovarajućim dodacima. Kod ove matične ploče koristi se Texas Instrument čip sa oznakom N5532, koji predstavlja pojačavać. ALC 1150 ima integrisani DAC koji poseduje odličan odnos signal/šum od 115 dB. Jedan TI N5532 čip služi kao pojačavać za slušalice. Purity Sound podržava slušalice otpornosti do 600 Ω, što je impresivan podatak, koji u ovom slučaju znači da nije neophodno kupovati pojačalo studijskog kvaliteta da bi se obavila kvalitetna reprodukcija na „profi“ slušalicama. Poklopac koji prekriva audio kodek ima zadatak da smanji uticaj elektromagnetnih smetnji na reprodukciju i snimanje zvuka.
Sadržaj firmware-a, odnosno BIOS-a nalazi se u jednom SPI čipu, na kojem je zalepljena nalepnica sa verzijom, a za kao super IO kontroler za kontrolu PS/2 portova, ali i očitavanje sistemskih napona i temperatura koristi se čip sa oznakom Nuvoton NCT6776D.
Dodaj komentar