Rezultati testova
Overkloking procesora, memorije i BCLK-a
Kada je u pitanju overkloking memorije sa našim Avexir modulima na 2666 MHz izvukli smo 2847,4 MHz što je izvanredan rezultat, tek nešto malo slabiji nego na vrhunskim modelima:
Sa četiri memorijska modula, dva Avexir i dva Kingston Beast na 2400 MHz, uspeli smo da postignemo maksimalnih 2500 MHz, što je ujedno i blizu samog maksimuma koji je moguće izvući na Kingston memorijama. Dakle, test kompatibilnosti sa 4 memorijska modula ASRock Z87M Extreme 4 je položio sa najvišom ocenom.
Maksimalni BCLK koji smo uspeli da postignemo na Arock Z87M Extreme 4 je iznosio respektabilnih 170,6 MHz. Ipak, ovo nije toliko bitno kada je K serija procesora u pitanju, imajući u vidu da je moguće podešavanje magistrale u koracima od po 0,1 MHz, sasvim je jasno da je moguće veoma precizno podešavanje:
Maksimalno stabilan overklok koji smo uspeli da postignemo koristeći za testiranje Prime95 small FFT, verziju sa FMA3 instrukcijama, je 4337 MHz, što je za naš test primerak i hlađenje koje posedujemo solidan rezultat, naročito kada se uzme u obzir kakve su komponente korišćene za naponsku sekciju.
Kada je u pitanju korišćenje manje zahtevnih AVX instrukcija, maksimalni klok koji je postignut a da test prolazi je 4,5 GHz, na 1,283V. Ipak, ne možemo reći da je sistem bio 100% stabilan iako je prošao po 30 minuta P95. Jednostavno, u realnom radu se dešavalo da se zablokira operativni sistem i softver.
U tabeli se jasno vidi uticaj naponske sekcije na overklok rezultate u praksi, posle 30 minuta Prime 95 FMA3 „small FFT“ testa.
Test naponske jedinice i trotling
Test efikasnosti naponske sekcije nam govori da Z87M Extreme znatno više povlači struje na istom radnom naponu nego kada su u pitanju matične ploče sa low RDS on MOSFET-ima. Razlog ovome je mala efikasnost D-pak MOSFET tranzistora:
Na naponu od 1,25V koji je nominalan kada je turbo mod u pitanju, disipacija je očigledno najveća na matičnoj ploči koja ima najmanju efikasnost.
Ovaj grafik ilustruje kako se različiti modeli matičnih ploča ponašaju kada je u pitanju potrošnja i podizanje napona na procesorskim jezgrima. Efikasniji modeli imaju manju potrošnju na deklarisanim naponima, što se slaže u potpunosti sa grafikom zagrevanja:
Ovaj grafikon lepo ilustruje kako se matične ploče u cenovnom rangu od 90 do 150 evra ponašaju kada je u pitanju zagrevanje VRM sekcije izuzev Z87 Pro koja ispada iz ovog cenovnog okvira ako ne računamo i to da se uz nju dobija i WiFi/BT combo. Najveći naponi na kojima smo uspeli da testiramo Z87M Extreme 4 je 1,35V, preko toga je dolazilo do pregrevanja procesora i throttling-a, za šta je kriva slaba filtracija napona. S’ druge, relativno niska frekvencija otvaranja MOSFET-a i pseudo osmofazna VRM sekcija pored relativno niske efikasnosti drže temperaturu pod kontrolom. Nagradno pitanje je da li vam više odgovara manja efikasnost i lošija filtracija napona ili bolja filtracija uz veće zagrevanje? Mišljenja smo da bi 4 fazna VRM sekcija uz korišćenje vrhunskih MOSFET-a imala istu disipaciju toplote kao i ova pseudo osmofazna, ali bi kvalitet napona koji dobija procesor bio dosta bolji.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo, naročito kada je uključen fastboot. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. ASRock modeli veoma dobro da sarađuju sa SSD-om, kako sa 4K fajlovima, tako i kada je u pitanju čitanje i upis velikih fajlova.
Dodaj komentar