Par reči za kraj
Jedna stvar je sigurna, a to je da vas ove matične ploče baš i neće oduševiti performansama. Kako je u pitanju SoC rešenje, stvar ne možete popraviti jednostavnom zamenom procesora (CPU je zalemljen za ploču).
N3150B-ITX:
ITX verzija koristi pomalo nestandardne SO-DIMM memorije, što komplikuje sastavljanje ovog sistema. Takođe, velika mana je što nema PCIe x16 slot. ASRock-ovi inžinjeri ovde uopšte nisu štedeli prostor na PCB-u (komforno su se razbacivali sa elektronskim komponentama) da na kraju imamo matičnu ploču sa gusto napakovanom elektronikom i konektorima, a vrlo ograničenim mogućnostima. Dva SATA konektora su OK, a LPT i serijski port mogu dobro da dođu ako planirate da povežete termalne štampače, koji se uglavnom koriste kao kase u prodavnicama.
M3150M:
Veći brat je standarizovanija priča, jer ima DIMM slotove i PCIe x16 interfejs. Dodatno tome, tu su još dva PCIe x1 konektora. Ponovićemo još jednom da diskretne grafike u našem slučaju nisu radile. Da li je problem u BIOS-u ili u defektnom test primerku, ostaje nejasno.
Obe ploče imaju polimerske kondenzatore, USB 3.0 front konektore i HDMI interfejs za povezivanje sa LCD televizorima ili monitorima. Tu su i specijalni ELNA audiofilski kondenzatori za filtriranje signala iz zvučne karte (integrisana Realtek ALC887).
Cena ovih ASRock rešenja nije baš niska, a kreće se oko 75e u Nemačkoj. Kada kažemo nije niska, postoji velika konkurencija u vidu AMD-ovih APU kompleta, koji se mogu naci za slične novce, pri čemu pružaju dosta „jače“ performanse uz nešto višu potrošnju. Sve u svemu, ovoga puta bez nagrade.
Da li je moglo bolje? Smatramo da jeste.
Prednosti:
- ITX format
- Potrošnja
Mane:
- Performanse
- Neproširivost platforme
- Cena
Ni tamo, ni vamo:
- Ništa posebno
ASRock N3150M i N3150B-ITX nam je na test ustupio ASRock
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar