Hardverski nivo – Layout i čipovi
Za početak tu je slika u „većoj“ rezoluciji na kojoj je detaljnije prikazan layout ovog modela:
Layout je izveden u full ATX formatu, a na njemu ima mesta za ukupno 3 karte pune veličine. Dakle, ovakav layout omogućava maksimalan 3-way multi GPU setup. Što se tiče PCI Express slotova, oni su v3.0 ukoliko koristite najnoviji Kaveri APU. Drugi slot, odnosno prvi 16x radi u full lane režimu, sa svih 16 linija, dok su ovi ostali širine 8, odnosno 4 linije. Prilikom korišćenja maksimalnog multiGPU setupa broj raspoloživih linija je 8x8x4x, jer CPU raspolaže sa maksimalno 20 PCI Express linija, dok čipset podržava dodatnih 4 PCI Express 2.0 linija, od kojih su ukupno dve iskorišćene za PCI Express 1x slotove. A88X nativno podržava i stari PCI standard, pa nema potrebe za integrisanjem dodatnih PCI-to-PCI-Express bridge čipova.
Drugi PCI Express 1x slot je praktično neupotrebljiv zbog eventualnog dual slot hladnjaka na grafičkoj karti.
PCB poseduje EMI „shielding“ zbog prisustva Purity Sound audio kodeka.
Naponska sekcija i hlađenje je izvedeno linijski, a hlađenje prati niz low i up mosFET tranzistora.
Za peglanje napona su zaduženi Nichicon-ovi FPCAP aluminium polymer elektroliti, sa takozvanim Premium Gold Capacitor design-om, za koje ASRock tvrdi da imaju 2,5x duži životni vek. Na ulaznoj strani u naponsku sekciju, nalaze se ukupno tri kondenzatora, kapacitivnosti 270µF, što je standardna konfiguracija za peglanje ulaznog napona. Ovi elektroliti deklarisani su na 16V, iako je ulazni napon 12V. Na izlaznoj strani nalazi se ukupno osam elektrolita, kapacitivnosti 560µF, što je više nego solidno kada je u pitanju filtracija napona. U teoriji, ovaj VRM bi trebalo da obezbedi napon sa veoma malo šuma za APU.
Broj naponskih faza je 8 za CPU, odnosno 2 za iGPU/northbridge. MOSFET tranzistori koji su korišćeni su marke Advanced Power Electronics Corp. sa oznakom AP4034GMT. Ovi mosFET-i ne spadaju u vrhunske proizvode kada je u pitanju efikasnost i snaga koju mogu da isporuče. U nekom sub-realnom scenariju sa 5W termalne disipacije, pri temperaturi od 25C, daju 19,8A, dok je na 70C jačina struje 15,8A, pa je efikasnost negde između 70 i 80%. Dakle, ova komponenta nikako ne može da se poredi sa Ti Power blokovima ili IR3553/3550 DrMOS tranzistorima, a znatno je slabija i od npr. On Semiconductor TMFS4C06N koji isporučuju pri 25C 31,6A uz 6,4W disipacije i koji su prisutni na ASUS A88X Pro modelu. ASRock se odlučio za dosta slabije tranzistore, ali je koristio veći broj naponskih faza uz korišćenje dablera.
Za dupliranje CPU naponskih faza korišćeni su IR (International Rectifier) IR3598 dual/dubler drajveri, koji su komponente vrhunskog kvaliteta.
Za iGPU faze korišćeni su N1336 mosFET drajveri, a konfguracija PWM-a je u ovom slučaju PWM->drajver->mosFET.
Kao PWM kontroler korišćen je IR3565A digitalni PWM kontroler. Ovaj PWM je namenjen za kontrolu 4+2 naponske faze, pa i ne čudi zbog čega su korišćeni dableri za 8 CPU faza, dok su za GPU deo korišćeni samo dodatni drajveri. Korišćenje 4+2 faznog PWM-a je očigledno mera štednje, pa je bilo jeftinije napraviti naponsku sa dablerima i jeftinijim mosFET tranzistorima, nego upotrebiti kompleksniji PWM i efikasnije mosFET-e. Takav izbor se odražava na cenu, ali i na overklok potencijal. Ipak, da se razumemo, IR3565A je takođe odlična komponenta, ali efikasnost mosFET-a može biti problem kada se overklokuju CPU i GPU istovremeno. Što se tiče memorijske VRM sekcije korišćeni su identični mosFET tranzistori kao i za CPU, s’ tim što je za napajanje memorije ovo i više nego dovoljno. Imajući u vidu da ASRock ume da uštedi i tako što stavi na PCB D-pak mosFET-e, AP4034GMT i nije toliko loš izbor, obzirom da su u pitanju low RDS-on tranzistori.
Za kontrolu dodatnih USB 3.0 portova koristi se ASMedia 1042 kontroler.
Čip sa oznakom QCA8171-83 predstavlja Qualcomm-ov Atheros mrežni kontroler. Kontrolere ovog proizvođača viđali smo na Killer modelima, ali ovde za razliku od Killer-a ovaj čip ne poseduje „EMI Shielding“.
Kao operacioni pojačivač na izlazu za zvuk korišćen je TI NE5532 kao sastavni deo Purity Sound audio kodeka. U pitanju je Realtekov ALC1150 zvučni kodek, ali opremljen odgovarajućim dodacima. ALC 1150 ima integrisani DAC koji poseduje odličan odnos signal/šum od 115 dB. Jedan TI N5532 čip služi kao pojačavać za slušalice. Purity Sound podržava slušalice do 600 Ω, što je impresivan podatak, koji u ovom slučaju znači da nije neophodno kupovati pojačalo studijskog kvaliteta da bi se obavila kvalitetna reprodukcija na „profi“ slušalicama. Poklopac koji prekriva audio kodek ima zadatak da smanji uticaj elektromagnetnih smetnji na reprodukciju i snimanje zvuka.
Nuvoton NCT6776D je super IO, koji se koristi za kontrolu smart FAN sistema, kao i dijagnostickog P80 LED panela. Osim toga, ovaj čip kontroliše i rad serijskog porta i HW monitor funkcije u koje ulazi merenje napona i temperatura sa senzora.
Texas Instruments HD3SS3415 predstavlja 4-kanalni diferencijalni switch. Ovi čipovi služe za prebacivanje PCI Express linija između slotova u multi GPU setup-u. Na primer, sa jednom diskretnom grafikom imaćemo 16 linija u prvom slotu, dok u slučaju korišćenja dve grafičke karte, ovaj „switch“ prebacuje odgovarajući broj linija na drugi slot, sa prvog.
Kao i svi malo bolji modeli matičnih ploča iz ASRock-a, FM2A88X Extreme6+ poseduje dual bios tehnologiju, koja smanjuje verovatnoću da će sa flešovanjem BIOS-a nešto krenuti „po zlu“. ASRock je tu dodao i još neke funkcionalnosti, koje smo viđali na mnogo skupljim ASUS modelima.
Za kontrolu HDMI/DVI portova korišćen je integrisani HDMI kontroler, koji se nalazi unutar APU-a, za razliku od Intel ploča koje obično koriste 1442K HDMI kontroler.
Dodaj komentar