Spoljašnjost
Kao što smo već i rekli, trejdmark serije je i dalje tu sa talasastom prednjom maskom. Talas je nešto suptilniji, nema jako udubljenje kao ranije, a za materijal je opet upotrebljen aluminijum. Na nekim ranijim modelima je koršćena i sjajna glatka plastika, dok ovog Soprana krasi brušeni aluminijum.
Ukrasni talas je ujedno i manje upadljiv jer se brušeni aluminijum ne presijava koliko tzv. “piano” plastika. Upotreba aluminijuma nije nikakva novina, taj materijal je korišćen i na ranijim modelima. Pošto kućište postoji u dve boje, a kod nas je na testu crna varijanta, ovde moramo na kratko spomenuti i beli model i reći nešto o njemu. Ne sviđa nam se! Kombinacija “golog” aluminijuma sa belim kućištem? To već retko čiji ukus može pogoditi. Time zaključeno, vraćamo se na naš crni model koji nam se sviđa!
Odstupanje od originalnog modela je poprilično veliko. Serija kućišta koja je ranije služila da vam uhvati pogled, sada je postala mala “neprimetna kutija”. Da nema talasa na prednjoj strani, rekli bismo da je neki Fractal u pitanju. Ovo ne mora da bude loše, Thermaltake svakako u svojoj ponudi ima dosta, možda čak i previše gejmerskih kućišta sa puno detalja. Novi Soprano možda popunjava rupu u njihovoj ponudi, jer elegancija u kombinaciji sa tišinom do sada nije postojala kod Thermaltake-a (pokušaćemo da izostavimo eleganciju od 800 evra, zvanu Level 10). Ako neko ima potrebu, sada može da kupi tiho i elegantno kućište sa jako malo detalja i Tt značkom.
Izgled kućišta je sveopšte jednostavan. Osim prednje maske, u oči nam upada samo gornje ispupčenje na kojem se nalaze tasteri i HDD dock. Sa prednje strane dock-a se nalaze standardni I/O konektori, dva istaknuta plava USB 3.0, dva USB 2.0 konektora i dva standardna 3,5mm džeka za slušalice i mikrofon. Prekidači za on/off i reset imaju jako plitak hod, tj. skoro da i nemaju hod – više su tasteri nego prekidači. Dobra stvar je što su tasteri u ravni sa površinom plastike pa brisanje prašine nije problem dok radi računar. Međutim, ako imate spretnu decu ili mačke u kući, moraćete malo pripaziti. Pored tastera je tu i indikator aktivnosti diskova koji svetli crvenom bojom, a samo dugme za on/off, tj. prsten oko njega svetli plavom bojom kada je računar upaljen.
Deo na kom se nalazi dock za hard diskove je takođe veoma minimalističan sa potpuno ravnom crnom rapavom plastikom.
Ostatak gornjeg dela je skroz ravan, bez ventilacionih otvora. Stranice su takođe u istom maniru, ravne bez ijednog detalja.
Kada smo odškrinuli aluminijumska vrata spazili smo četiri neventilisana 5,25” poklopca i jedan 3,5” poklopac, takođe bez ventilacije. U donjem delu maske se nalazi usis od ventilatora ispred kojeg je filter za prašinu.
Filter ima finu mrežicu, a iza njega se nazire 200mm LED ventilator koji svetli plavom bojom. Filter se veoma lako skida, treba samo da stisnete žabicu od gore. Malo je čudan izbor staviti svetleći ventilator iza vrata, ali od viška ne boli glava.
Škrgice koje se nalaze ispod udubljenja za otvaranje vrata su tu da bi prednji usisni ventilator mogao da diše. Pošto je u pitanju relativno spor ventilator (600 obrtaja), nema potrebe za implementiranjem dodatnih rupa.
Vrata se, na žalost, otvaraju samo na jednu stranu i nemate opciju repozicioniranja šarki. Vrata se na mestu drže sa dva mala magneta (gore i dole) koji su zalepljeni iza plastike.
Magneti su fensi i korisni, ali povlače za sobom problem lupanja kada se vrata zatvaraju.
Zadnji deo otkriva crni metalni kostur kućišta koji je opremljen sa tri rupe za vodeno hlađenje i provlačenje kablova, rešetku od 120mm ventilatora, sedam ventilisanih ekspanzionih slotova za PCIe/PCI uređaje, a pri dnu je otvor za napajanje.
Stranice su pričvršćene šrafovima sa velikim glavama i odstranjuju se kliznim pokretom prema nazad kao kod većine kućišta, a usput imaju i krilca za lakše hvatanje. Šrafovi mogu ručno da se odvrnu, a nisu čak ni obični šrafovi, jer imaju kratak navoj i nakon odvrtanja ne ispadaju iz rupa. Ovako nećete zagubiti šrafove, uvek su gde treba da budu i zbog kratkog navoja ne morate puno zavrtati i odvrtati. Veoma korisno!
Na samom vrhu, odmah iznad mesta gde se postavlja I/O lim od matične ploče, nalazi se bravica za vezivanje tastature, miša i ostalih bitnih periferija. Nije gaming kućište u pitanju, te sistem za vezivanje kablova i nema neku poentu, ali se po potrebi može iskoristiti za ogranizovanje kablova.
Napajanje se može montirati tako da uvlači vazduh od dole ili po želji da izbacuje topli vazduh iznutra. PCIe/PCI slotovi su svi pričvršćeni šrafovima koji se mogu ručno odvrnuti, a pre baratanja sa poklopcima od slotova morate odvrnuti osmi šraf koji drži posebno parče lima što onemogućava pristup slotovima.
Donja strana ima dugačak filter (čak 35cm) od kvalitetne i guste mrežice. Ram sa mrežicom možete veoma lako i brzo odstraniti radi pranja ili nekog drugog vida čišćenja.
Nogare nisu visoke, svega 21mm i na sebi imaju tanku gumu. Guma je možda mogla da bude malo deblja, ali nogare barem nisu 100% od plastike. Guste tepihe izbegavajte ako možete, da bi donji ventilator imao dovoljno prostora za “disanje”.
Dodaj komentar