Unutrašnjost
Pa da zasučemo rukave i da počnemo… Bočni prozor je toliko velik da nam se vidno polje unutrašnjosti skoro i ne menja sa skidanjem stranice.
Kao što smo i rekli, propratna oprema je bila zaturena u jednoj od HDD fioka.
Brojimo ukupno osam fioka koje primaju 2,5“/3,5“ uređaje, kao i jedan tool less mehanizam za 5,25“ podeok. Pretpostavljamo da se drugi 5,25“ podeok nalazi „na spratu iznad“.
Rekli smo da je celo kućište dizajnirano od nule, a to dokazuju i potpuno nove fiokice. Fioke se veoma lako izvlače, imaju dugmence sa leve strane i sa otvaranjem vrata se automatski izguravaju do neke mere.
Za ugradnju 3,5“ diskova Vam uopšte ne treba nikakav alat jer sve radi na principu škljoc mehanizma i sigurnosnih iglica. Plastični deo koji na sebi ima iglice samo škljocnete na svoje mesto i time ste hard disk osigurali. Plastični ram je dosta rupičast, 200mm ventilatori neće džabe duvati, a ako Vam iglice ne ulivaju poverenje, disk možete dodatno zavrnuti sa dva šrafa od dole.
Da budemo iskreni, mala ispupčenja unutar fioke su dovoljna da Vam onemoguće ispadanje hard diskova, dok za 2,5“ uređaje u svakom pogledu morate koristiti šrafciger i šrafove.
Za napajanje je predviđen dosta visok naslon, a ispred otvora takođe možemo videti naslon u istoj visini. Ovo je odlično urađeno jer se neće stvarati huk od ventilatora koji se javlja kad mu je nešto pribijeno sa usisne strane.
Mnoštvo rupa koje smo videli sa donje strane su od naslona za napajanje koji možete pomerati prema dužini svog napajanja.
Naslon možete pomerati do udaljenosti od 230mm, što je verovatno dosta za svako high end napajanje na tržištu.
Ventilisani PCI/PCIe poklopci su kvalitetne izrade i svi su montirani sa šrafovima koje možete rukom odvrtati. Zadnji izduvni ventilator od 140mm se vrti na 1000 obrtaja i ne poseduje LED osvetljenje kao ostala tri fabrička ventilatora.
Deo za hard diskove je podeljen na tri kaveza sa raspodelom 2 + 3 + 3. Svaki od kaveza se na mestu drži sa ukupno šest šrafova.
Dakle, za dalje rastavljanje, kućište moramo otvoriti i sa druge strane.
Kavez drži četiri šrafa sa unutrašnje strane i dva dodatna sa zadnje strane. Smatramo da je ovo previše šrafova ako često menjate sistem, ali ako jednom napravite postavku, dodatni šrafovi sigurno neće smetati.
Čisto da se vratimo korak unazad i da izmerimo maksimalnu dozvoljenu dužinu grafičkih karti.
Cifre se kreću od 320mm sa kavezima, pa sve do 490mm bez kaveza.
Odstranjivanjem HDD kaveza vidimo koliko se zapravo mesta oslobađa, a usput možemo videti i dva prednja 200mm LED ventilatora.
Modularnost koju Core V71 nudi je zapravo i mogućnost uklanjanja stuba koji nosi HDD kaveze.
Dok rastavljamo kućište, sve više gledamo u donju rešetku i tražimo mesto za montiranje ventilatora. I onda shvatimo da sve vreme gledamo u njega.
Cela donja rešetka je ustvari mesto za montiranje 120mm ventilatora. Razmak između dve krajnje rupe je 105mm što odgovara svakom 120mm ventilatoru. Šteta što na donjem delu kućišta nema podrške za neki 140mm ventilator, ali zato 120mm model možete postaviti bukvalno bilo gde, pa čak i više komada, što podrazumeva i radijatore širine 120mm.
Još jedna stvar koju smo uspeli videti iz reklamog filmića su alternativna mesta za kačenje HDD fioka.
Iza mesta gde su inicijalno bili kavezi od hard diskova možete montirati ukupno dve fioke i to bez ikakvog alata. Fioke treba samo da škljocnete na svoja mesta.
Dok je ovo za pohvalu, dizajner dobija ogroman minus što na poleđinu od tacne za matičnu ploču nije smestio par dodatnih rupa za montiranje 2,5“ diskova. Da tacna sa leđa ima bar jedno mesto za 2,5“ disk, to bi Vam verovatno rešilo sve potrebe za smeštanje hard diskova. S obzirom da uz kućište ne dobijate nikakav adapter za iskorišćavanje 5,25“ podeoka, mislimo da je ova kritika sasvim opravdana.
Idemo dalje sa analizom i skidamo prednju masku od kućišta. Ona se odstranjuje standardnom metodom, hvatanjem donjeg dela i povlačenjem ka sebi.
Sada vidimo da se drugi 5,25“ podeok na kućištu nalazi skroz iznad, van metalnog kostura kućišta, ispod plastičnog poklopca.
Skidamo prednje 200mm ventilatore i dolazimo do samog metalnog kostura od kućišta.
Ventilatori nose oznaku TT-2030 i okreću se na 600-800 obrtaja, u zavisnosti od toga šta odaberete na kontroleru.
Prednji kostur je lepo iskrojen za 200mm ventilatore, nije kao u nekim slučajevima gde se 33% površine ventilatora blokira sa nekim limom. Pored toga što je 200mm ventilatorima omogućen dobar protok, u skelet je implementiran ogroman broj mogućnosti za montiranje ventilatora i radijatora.
Imate jednu šinu sa rastojanjem od 105mm, što odgovara 120mm ventilatorima. Pored rupa smo prislonili i metar da biste mogli videti da li postoji neki raspon rupa koji Vama specifično treba.
Druga šina odgovara 140mm ventilatorima, tj. sa razmakom rupa od 125mm. Tu smo takođe prislonili metar da imate tačne mere razmaka između rupa.
Nailazimo i na treću šinu na udaljenosti od 115mm od prvog reda rupa. Ovo je nama nepoznata mera i pretpostavljamo da ove rupe uopšte ne služe za ventilatore, a ni za radijatore. Pošto nisu smeštene na udubljenju, verovatno služe za montiranje rezervoara, pumpi ili nečeg sasvim trećeg.
Spazili smo i neke šrafove u okolini 5,25 podeoka, što je poteglo pitanje „gde je šrafciger?!?“.
Kao što vidite, čak i 5,25“ podeok možete ukloniti i „kudos“ što bi rekli.
Gornji poklopac sa zadnje strane ima mesto za hvatanje prilikom skidanja, ali njega isto tako možete skinuti ako ga podižete od napred.
Svi tasteri i priključci ostaju na kućištu, te gornji poklopac možete skinuti kad hoćete i kako hoćete. Skidanjem gornjeg 200mm LED ventilatora možemo videti dobro opremljen skelet u istom maniru kao i sa prednje strane. Ovde je jasno označeno koji red rupa služi za 120mm i koji za 140mm ventilatore, a imamo i treći red koji možete iskoristiti za razne potrebe.
Isto kao i kod prednjeg dela, i ovde smo detaljno beležili razmake rupa. Prvo merimo one sa 105mm razmaka za 120mm ventilatore, što naravno podrazumeva i radijatore.
Sledeća na redu je šina za 140mm ventilatore sa razmakom rupa od 125mm, što podrazumeva i radijatore tih dimenzija.
Treći red rupa za slobodnu upotrebu se i ovde nalazi na daljini od 115mm od prvog reda.
Neke od montažnih rupa se protežu skoro od kraja kućišta, skroz ispod 5,25“ podeoka.
Iskreno, biće nam mnogo lakše da sumiramo mogućnosti kućišta tako što ćemo fotografisati priručnik.
Veoma neprijatna pojava koja se javlja kod rastavljenog kućišta je veoma lako savijanje kostura.
Kostur se toliko lako uvija da je dovoljno samo nasloniti ruku.
Sa jedne strane ovo zaslužuje oštru kritiku, a sa druge strane je razumljivo jer smo iz kućišta izvadili čak i gredu koja čini montažu za HDD kaveze.
Ovu gredu možete postaviti na više mesta, u nekim pozicijama je možete uvrniti sa samo dva šrafa, a u nekima sa sva četiri. Stabilnost kostura se normalizovala čim smo vratili ovaj deo.
Dok nismo zaboravili, moramo još jednom spomenuti i drugi donji filter koji se izvlači ka napred, naravno, sa skinutom prednjom maskom.
Krenućemo retrogradno dok sastavljamo kućište i usput ćemo beležiti stvari koje su nam promakle u prvom cugu. Fotografija iznad pokazuje da između skeleta i HDD kaveza imate skoro punih 5cm za ugradnju radijatora.
Svi kablovi koji dolaze od prenjeg I/O panela su crne bolje. Među kablovima možete videti i crni molex konektor preko kojeg se napaja kontroler za ventilator, tj. ventilatore.
Moramo uputiti kritiku na veoma stidljiv broj krilaca za vezivanje kablova na zadnjoj strani od tacne za matičnu ploču. Izbrojali smo svega šest komada, i svi su pozicionirani pored rupa provlačanje kablova.
Još jedna kritika ide na to što su sve rupe za provlačenje kablova iste veličine, 80 x 35mm. Da budemo precizniji, donja rupa gde prolazi najviše kablova, treba da bude malo veća.
Zapravo, kritika treba da bude znatno oštrija jer je kućište ciljno projektovano za high end računare sa multi GPU postavkom, što znači da će ta donja rupica biti uska za 1000W+ napajanja.
Pored pet većih rupa sa gumenim kederom, skroz gore se nalazi jedan dugački procep za provlačenje 12V ESP naponskih i drugih kablova.
Iza tacne u startu imate nešto manje od 25mm prostora za zataškavanje kablova, a sa montiranom stranicom koja ima ispupčenje, dobijate efektivnih 30mm.
Ispupčenje na desnoj stranici je duboko oko 7mm, dok je debljina lima od kojeg su izrađene stranice oko 0,8mm. Pleksiglas staklo je montirano uz 18 malih krilaca koji su uvrnuti sa unutrašnje strane. Šrafovi sa kojima se stranice pričvršćuju imaju pametan dizajn koji mi jako volimo, a to je da šraf ne ispada iz svog ležišta. Kod Core V71, umesto ispupčenja na limu od stranice, mesto gde se šraf uvrće je malo uvučeno.
Prelazimo na završnu fazu ispitivanja kućišta i pogledaćemo plastične poklopce malo detaljnije.
Ispod metalne mrežice se naziru krupni šestougaonici. Maska sa unutrašnje strane ima plastični ram u obliku heksagona, a tu je i filter koji prati isti dezen.
5,25“ podeoci se odstranjuju sa unutrašnje strane i opremljeni su tankim sunđerom.
Gornji poklopac takođe ima iste šestougaone šare, a zapravo ima i isti filter, kao što smo videli napred.
Neophodno je da proverimo koje debljine radijatora mogu stati ispod gornje maske. Sa montiranim filterom dubina poklopca je 47mm, dok bez filtera imate skoro 65mm na raspolaganju.
Iako je udubljenje široko 150mm, maksimalnu dubinu od 65mm neće moći iskoristiti ni radijator širine 120mm. Na poslednjoj fotografiji iznad, ako možete da razaznate, vidi se kako se ležište od filtera nalazi tačno iznad montažnih rupa. Na kraju krajeva, gornji deo ima toliko rupa, da ćete nekako već moći pričvrstiti neki super debeo 240mm radijator. U principu ste ograničeni na 47mm iliti 40mm, jer se pri vrhu kućišta nalazi 5,25“ podeok koji je visok negde oko 42mm. Sve zavisi od toga šta želite gde staviti i koje debljine. Mi smo se stvarno trudili da dokumentujemo sve mogućnosti kućišta, a za prikazivanje kompatibilnosti sa pravim komponentama bi nam trebalo čitavo bogatstvo radijatora raznih dimenzija i debljina.
Filteri su dosta kvalitetni, tj. dovoljno gusti da odigraju svoju funkciju filtriranja prašine. Ostalo nam je još tridesetak fotografija za naredni deo teksta gde pišemo o montiranju komponenti.
Dodaj komentar