Unutrašnjost
Odvrćemo šrafove koji drže stranicu i laganim kliznim pokretom ka nazad skidamo bočni panel sa prozorom. Primetili ste da su dimenzije prozora veoma pažljivo odmerene, pa možete videti samo najbitnije delove računara, a napajanje je svakako skriveno u „donjoj palubi“.
Sklonićemo ovu hrpu kablova koja na remeti pogled i krećemo u opisivanje unutrašnjosti.
Kućište izgleda dosta skučeno, ali to je prevashodno zbog nestandardne rapodele unutrašnjosti. Navikli smo se da vidimo kaveze od hard diskova i da je prostor koji napajanje zauzima uvek prazan. Kod H440 ne vidite ni jedno ni drugo.
Sama tacna od matične ploče ima velik broj rupa za provlačenje kablova, ali samo tri glavne imaju gumene kedere. Tri veće rupe sa kederima su pod blagim uglom naspram dela gde se montira matična ploča.
Poklopac za napajanje na sebi ima, pored plastičnog detalja, ukupno tri rupe i dva nosača za 2,5“ uređaje. Dve rupe iste dimenzije su skoro do tacne od matične ploče, a treća rupa je odmah do desnog ležišta za 2,5“ disk. Ova treća rupa je savršeno pozicionirana za kablove koji treba da napajaju grafičku kartu, ili karte.
Nosači za 2,5“ uređaje su zavrnuti sa šrafom koji možete ručno odvrtati, a za montiranje samog diska na nosač će Vam trebati šrafovi i šrafciger.
PCI/PCIe poklopci su zavrnuti sa šrafovima koje isto možete ručno odvrtati. Na prvi pogled, primećujemo dosta prostora iznad matične ploče, ali to ćemo znati detaljnije u fazi montiranja.
Moramo primetiti ogroman broj krilaca za vezivanje kablova. Na dve pretodne fotografije možemo izbrojati čak 12 komada ukupno!
Ako malo okrenemo kućište, možemo zaviriti i u deo gde se montiraju hard diskovi. Na brzinu smo izbrojali samo pet nosača za diskove. Da bismo bolje videli kako je rešen sistem skladištenja hard diskova, skidamo i drugu stranicu.
Sa suprotne strane kućišta vidimo dosta neobičan raspored, tačnije, mnogo drugačiji od onoga na šta smo se navikli.
Verovatno ste već do sada primetili neobičan oblik od procepa za montiranje kulera, ali ga do sada nismo komentarisali. Nećemo ni sada, samo ćemo probati da Vam okvirno predstavimo mere procepa.
Odmah do procepa se nalazi razdelnik za ventilatore. Ovo je sjajna ideja, ali nažalost ima nekoliko mana. Prvi problem je što podržava samo 3-pinske ventilatore. Ne samo što nema 4-tog pina za PWM signal, nego ako ubodete 4-pinski ventilator, u sporedni priključak ne možete uključiti drugi ventilator.
Sledeći problem je što se razdelnik napaja preko molex konektora koji ujedno služi i za napajanje LED lampi sa 5V. To znači da su sve 4 rupe u molexu zauzete. Da se za napajanje razdelnika koristi poseban molex, mogli biste šaltati pinove po konektoru i birati da li ćete ventilatore napajati sa 12, 7 ili 5V. Razdelnik inače može da napaja 10 ventilatora ukupne snage 30W. Da budemo iskreni, svaka čast za implementaciju razdelinka, samo smatramo da ako su već došli do ove tačke, mogli su stvar isterati do kraja, i tu u principu mislimo na nedostatak sve popularnije PWM podrške.
Pet fioka za hard diskove nije puno, ali mi sve jedno mislimo da je to više nego dovoljno. Sa pojavom hard diskova kapaciteta 3TB i super brzim internetom, zaista ne vidimo potrebu za više od jednog do dva 3,5“ podeoka.
Fioke su pričvršćene sa po dva šrafa koje možete odvrtati rukom. Morate paziti pri vađenju fioka, jer samo pri vrhu imaju veoma kratak naslon, pa čim ih malo izvučete padaju. Problem nije u dizajnu, nego u tome što smo se mi navikli na šine koje drže fioke skoro celom dužinom.
Ali tu je i šesto mesto gde možete montirati jedan 2,5“ ili 3,5“ HDD, što znači da fioke uopšte ne morate ni koristiti.
Idemo korak unazad, vraćamo fioke i merimo maksimalnu dozvoljenu dužinu grafičkih karti. Sa fiokama ste ograničeni na nekih 280mm, dok bez fioka imate mesta za grafičke karte dužine 390mm.
Vađenjem svih HDD nosača možete razmišljati u pravcu ultra debelih radijatora. Napred su fabrički montirana tri crno-bela ventilatora i evidentno je da tu staje 360mm radijator.
Zbog limenog poklopca ispod kojeg možete svašta ugurati, nećete morati da se nervirate oko toga da li imate modularno napajanje ili ne. Samo ovde možemo da vidimo još pet krilaca za vezivanje kablova.
Mesta iza matične ploče nema puno, svega 17mm, a sa montiranom stranicom zapravo imate nešto manje od toga. Smatramo da je ovo dovoljno mesta jer, u principu, iza matične od problematičnih stvari treba da provlačite samo 24-pin i 12V ESP kablove, dok ostatak kablova ostaje ispod limenog poklopca.
Razlog što imate manjka mesta iza matične ploče je što su stranice obložene mekanim sunđerom.
Debljina lima koji se koristi za stranice je 1mm. Mada smatramo da tu neki udeo ima i dosta debela farba, ako oduzmemo 0.1mm, jer je farba sa obe strane, dobijamo da je lim odprilike 0,8mm. Bez obzira na naše preračunavanje, stranice su masivne i kvalitetne, a sam bočni panel bez prozora teži 1,4kg.
Oko rupa za provlačenje kablova i njihovih dimenzija se nećemo puno zadržavati. Rupa ima puno, a verujemo da svi znaju očitati digitalni nonijus.
Gumeni kederi su veoma kvalitetni. Naspram onih koje smo viđali do sada, na ove se iz nekih razloga prašina mnogo manje lepila. Da li je samo slučajnost ili se koristi neka druga vrsta gume, nismo sigurni.
Nastavljamo sa bitnijim stvarima oko kućišta i skidamo prednju masku. Ona se odstranjuje klasičnim povlačenjem donjeg dela ka sebi.
Iza prednje maske vidimo veliki filter, a na samoj maski vidimo isti mekani antiakustični materijal koji je i na stranicama.
Filter u donjem delu ima ležište koje ga drži, a na gornjem delu ima dva jaka magneta. Raspored rupa za ventilatore i radijatore nije ništa komplikovan. Imate podršku za tri 120mm ventilatora, tj. 360mm radijator ili za dva 140mm ventilatora, tj. 280mm radijator. Sve rupe su malo duguljaste da bi se osigurala kompatibilnost sa raznim modelima radijatora.
Gornja maska se takođe skida jednostavnim „odizanjem“. Na nju nisu vezani nikakvi kablovi, a kad smo već kod kablova…
Svi kablovi su crni, izuzev jednog crvenog koji predstavlja pozitivan pol, a takođe se i na nekim crnim kablovima vidi belo označavanje pozitivnog voda.
Među konektorima se nalazi priljučak za USB 3.0, HD audio, USB 2.0, standardni kablići za LED indikaciju, power i reset, kao i jedan muški 3-pinski konektor koji vodi sa razdelnika od ventilatora. Mnogi ne koriste prednje audio džekove, a dobra stvar je što veoma lako možete odstraniti njegov kabel, kao i od USB 2.0 konektora.
Od gore, isto kao i od napred, vidimo samo dve moguće opcije za montiranje ventilatora, za tri 120mm ili za dva 140mm, što znači maksimalno 360mm ili 280mm radijator.
Obezbedili smo i mere od razmak između određenih rupa, ako nekome zatrebaju.
Gornji poklopac sa unutrašnje strane takođe ima antiakustični materijal. Materijal je debljine oko 5-6mm i ako bolje pogledamo, u pitanju je običan suđer sa glatkim tankim slojem od gore. Već smo spomenuli da su gornja i prednja maska prekrivene limom, što ih čini dosta teškim. Možete uočiti mala bela krilca i šrafove sa unutrašnjih strana, što znači da lim možete veoma lako skinuti radi modovanja, farbanja itd.
Imamo prilike da vidimo kako meš sa krupnim rupama nema nikakav dodatni vid filtracije, što je u principu i dobar izbor. Iza ventilacionih otvora se nalazi veliki filter koji u potpunosti prekriva usisne ventilatore. Da su kojim slučajem odabrali meš sa sitnijim rupicama, prašina bi Vam se skupljala na spoljašnjosti kućišta.
Ostalo nam je još samo da se pozabavimo sa sitnijim stvarima kako bismo kompletirali opis unutrašnjosti.
U slučaju 2,5“ i 3,5“ uređaja ne postoji nikakav vid tool less ugradnje. Dakle, za sve će Vam trebati šrafciger i šrafovi. Fioke imaju neke gumice oko rupa za 3,5“ diskove, ali to nikako ne bismo okarakterisali kao antivibraciono sredstvo. U prevodu, mogli su uraditi malo bolji posao ili da uopšte ne stave gumice.
Još samo da zavirimo iza plastične dekoracije i da vidimo kako je rešena rasveta za NZXT logo.
Plastična dekoracija je smeštena u pravilnom udubljenju, što znači da će moderi imati lak posao da iseku lim ako ipak žele da pokažu svoje napajanje.
Dodaj komentar