Spoljašnjost
Nemojte nam zameriti na našem veselom plavom štofu, jer je prosto bio neophodan, s obzirom da bela pozadina ne funkcioniše sa belim kućištem.
Čak i ako niste ljubitelj minimalizma, ovo kućište će Vam sigurno izazvati neke emocije. Meke linije, suptilni ventilacioni otvori, dobro odmeren bočni prozor… Slobodno možemo reći da je kućište savršeno.
Krećemo sa rotacijom kućišta za 360°, da se bolje upoznamo sa proizvodom, pa tek onda idemo u detalje.
Videli smo da je dizajner znao veoma dobro šta radi kad je spoljašnjost u pitanju i za sada nemamo zamerke.
Levoj strani sa prozorom ćemo se vratiti kasnije, a desna strana je skroz ravna, bolje reći glatka. Farba koja je korišćena je blizu onoga što se zove „piano finish“. Farba je veoma glatka, ali nije previše reflektivna, kao da je u pitanju idealno uglačana mat farba.
Sa ove strane, duž prednje maske je ventilacioni otvor sa krupnom meš mrežom i periodičnim plastičnim stubićima. Za sada ne znamo kako je rešen, i da li uopšte postoji sistem filtracije, ali to ćemo svakako saznati malo kasnije.
Na isti način je postavljen ventilacioni otvor i na gornjem poklopcu, ali ne celom dužinom kućišta. Recimo da ovaj ventilacioni otvor zauzima 2/3 ukupne dužine kućišta.
Na spoju prednje i gornje maske je jedan detalj koji je dovoljan da dâ dušu dizajnu. Prednja i gornja maska se „prepliću“ i između njih je ostavljen mali prazan prostor. Stvarno je teško adekvatno opisati rečima, ideja je jednostavna, ali veoma zanimljiva.
Nasuprot ventilacionim otvorima, druga strana gornjeg dela je samo zaobljena. Tik pred desnu ivicu gornje maske se nalaze klasični I/O konektori, a brojimo četiri USB konektora od čega su dva označena sa 2.0, a dva sa 3.0. Tu su i standardni 3,5mm džekovi za slušalice i mikrofon.
U suprotnom ćošku je smešteno poveće kružno dugme koje služi za paljenje i gašenje računara, a do njega je minijaturno reset dugme. Iz ovog ugla se veoma dobro vidi šta je dizajner uradio sa prednjom maskom. Isto kao i na gornjem delu, maska je i ovde zaobljena nasuprot ventilacionim otvorima sa druge strane. Verovatno nije slučajno što je prednji usisni otvor okrenut u kontra smeru od gornjih izduvnih, tako da Vam kućište nikad neće usisavati topli vazduh koji se iz njega izbacuje.
Treba da napomenemo da se prednja maska ne otvara, što znači da ne postoji podrška za 5,25″ uređaje, a nema ni 3,5“ eksternog ležišta. Druga veoma bitna stvar koju moramo spomenuti je da su gornja i prednja maska od lima. Dakle, sve crno što vidite na kućištu je plastika, a sve što je belo je lim (sem lopatica od ventilatora naravno).
Na kućištu postoji samo jedno malo i veoma suptilno brendiranije u vidu udubljenja pri dnu prednje maske. U propratnoj opremi ste videli NZXT nalepnicu, pa ako imate želju da dodatno istaknete proizvođača, to možete uraditi sa nalepnicom. Nama se jako sviđa ideja suptilnog brendiranja i uključivanja dodatne nalepnice u paket, pa ko voli, nek izvoli.
Ventilacioni otvori su prisutni i na zadnjoj strani gornje maske, a iz ovog ugla savršeno jasno vidimo da ovde nema nikakvog filtera. Pretpostavljamo da je ovo tako jer se gornji otvori uglavnom koriste kao izduv, pa za filter i nema potrebe. Na prethodne dve fotografije možete videti jedva neku refleksiju na kućištu, što smo uspeli zabeležiti sa fotoaparatom.
Farba sa kojom su prekriveni metalni delovi nas i dalje zapanjuje. Glatka je, prsti klize po njoj, a ne stvara se refleksija, tj. ne možete da se ogledate u njoj. Zbog bele boje kućište je veoma „otporno“ na prašinu i otiske prstiju.
Na zadnjem delu možemo videti malo veći ventilacioni otvor gde je već instaliran 140mm ventilator, sedam crnih ventilisanih PCI/Pcie poklopca, dve 30mm rupe sa kederom za eksterno vodeno hlađenje i mesto za napajanje u dnu. Ispod mesta za napajanje viri mala ručica od filtera.
Sistem kliznih ventilatora, tj. montažnih rupa je popularan kod kućišta koja su naklonjena vodenim hlađenjima. Pošto H440 jeste orijentisan ka ovom „sportu“, kod ventilacionog otvora na raspolaganju imate klizne montažne rupe za 120 i 140mm ventilatore, tj. radijatore. Ovaj sistem može biti veoma koristan ako gore koristite deblji radijator, pa zadnji radijator morate malo spustiti da bi Vam sve stalo u kućište.
Montiranje napajanja je rešeno sa pomoćnim ramom za koji ga zašrafite. Klasično montiranje napajanja bi bilo mukotrpno, a u nekim slučajevima i nemoguće zbog dizajna kućišta.
Nosač za napajanje koristi šrafove sa velikim glavama koji ne ispadaju iz svojih ležišta. Zaboravili smo ranije spomenuti, ali isti je slučaj i sa šrafovima od stranica, mada su neki to već i sami zaključili sa fotografija.
Klasično montiranje napajanja nije moguće jer kućište za njega ima posebnu limenu komoru. Donji deo kućišta gde se napajanje montira je u potpunosti odvojeno, a na poklopcu stoji veće parče crne plastike na kome vidimo NZXT brendiranje.
Pretpostavljamo da NZXT logo na ovom mestu svetli, jer na kućištu postoji još nešto što svetli. Svetli zadnji I/O panel, tačnije, on je osvetljen sa dve LED diode, a kasnije ćete imati mogućnosti da vidite kako to izgleda.
H440 sem kod mesta za napajanje, nema dodatnih ventilacionih otvora sa donje strane. Filter je dakle kratak i njegovo izvlačenje neće predstavljati veliki problem.
Filter je dovoljno gust da zaustavi prašinu, tačnije gustina mreže je ista kao kod većine kućišta. Izgleda da su se proizvođači dogovorili oko određenog standarda za gustinu filtera.
Kod NZXT H440 čak i nogice imaju poseban dizajn. Visoke su 25mm i na sebi imaju veći komad gustog sunđera.
Prelazimo na unutrašnji deo kućišta gde Vas čeka još više inovativnih rešenja.
Dodaj komentar