Unutrašnjost
Pošto je unutrašnjost kućišta bele boje, njegovu raspodelu smo mogli da vidimo veoma dobro već i kroz prozor.
Zavirivanjem u unutrašnjost kućišta opet se srećemo sa prepoznatljivim crno-belim detaljima. 5,25” podeok nema tool less mehanizam za montiranje, ali u propratnoj opremi dobijate neophodne šrafove koje možete ručno zavrtati.
Standardnih 3,5” podeoka ima osam komada i raspoređeni su u dva kaveza, gornji i donji. Kavez se deli na tri donje i pet gornjih fioka.
Nosači su od lima, što je veliki plus, a podržavaju 2,5” i 3,5” hard diskove. Takođe imaju i antivibracione gume na koje 3,5” hard disk naleže i podržavaju dve metode montiranja. U zavisnosti od toga da li Vam je bitnija estetika ili funkcionalnost, antivibracione gume možete repozicionirati tako da Vam konektori na hard disku budu okrenuti kako Vam više odgovara.
Ako su Vam tri 3,5” mesta dovoljna, gornji kavez možete odstraniti radi boljeg protoka vazduha ili ekstra dugačkih grafika. Mi svakako smatramo da su tri fioke dosta za osnovne potrebe.
Ako Vam je protok vazduha bitan, kao i broj hard diskova, postoji rešenje. Hard disk kavez ne morate odstraniti, već ga možete zarotirati za 90°. Na ovaj način postižete bolje ubacivanje svežeg vazduha sa prednje strane i direktnije hlađenje hard diskova.
Sa fiokama, tj. gornjim kavezom, ograničeni ste na grafičke karte dužine 285mm, dok bez fioka imate mesta za grafičke karte dužine 435mm.
Na mestu predviđenom za napajanje, postavljene su četiri gumice za podupiranje i upijanje vibracija. Možete instalirati napajanje dužine do 175mm, bez toga da dođe do interferencije sa 140mm ventilatorom, odnosno napajanje od 180mm, da nesmetano stane donji 120mm ventilator.
Tu je i dodatni tanki sunđer oko otvora gde se montira napajanje. PCI/PCIe poklopci su pričvršćeni šrafovima sa velikom glavom, a vertikalni slot možete iskoristiti po želji.
Tacna od matične ploče ima ukupno pet rupa za provlačenje kablova, a sve su opremljene kvalitetnim kederima.
Dva mala otvora su gore, dva malo veća sa strane, a najveći je dole. Dakle, rupe za kabliranje su odlično i strateški postavljene. Neki proizvođači, dole kod napajanja stave dosta manje rupe, usled čega sledi patnja od provlačenja naponskih kablova.
Da bismo bolje videli tačne dimenzije procepa za provlačenje kablova, skidamo i drugu stranicu.
Iza tacne za matičnu ploču mesta ima na pretek, efektivnih 25mm. Tacna je sa zadnje strane opremljena i sa šest kvačica za vezivanje kablova.
Otvor za montiranje procesorskog kulera bi mogao biti i veći jer postoje šanse da Vam otvor ove veličine neće biti od nikakve pomoći.
Svi mogući kablovi su crni. U celom buntu od kablova možemo naći specifičan konektor za USB 3.0, standardni USB 2.0 kabel, konektor za povezivanje 3.5mm audio džekova, kabel od LED indikatora i kablove od reset i on/off dugmadi.
Interesantno je primetiti da ne postoji priključak za indikaciju aktivnosti hard diskova. Međutim, ako neko želi, jedini LED indikator može iskoristiti baš za pokazivanje aktivnosti rada hard diskova i optičkih uređaja. Među kablovima su još tri priključka za 3-pin ventilatore i molex preko kojeg se napaja kontroler za ventilatore. Šteta je što nema podrške za 4-pin, ali ipak, skalpel-mod može brzo da se odradi i time da se proširi podrška za 4-pin konektore.
Pozdravljamo opciju montiranja dva 2,5” uređaja na zadnji deo tacne. Rupe za montiranje su dobro odabrane, smeštene u delu gde u većini slučajeva prolazi manje kablova. Jedina mana ovih montažnih rupa je što šrafove možete zavrnuti jedino ako Vam matična ploča nije unutar kućišta. Donjim rupama još i možete pristupiti ako imate mATX ili mITX ploču.
Prednja maska se skida standardnim putem, povlačenjem donjeg dela prema sebi. I/O panel se nažalost odvaja zajedno sa prednjom maskom i morate paziti na povezane kablove. Opet, razloga za skidanje prednje maske baš i nema, jer skidanjem prednjeg filtera imate pristup svim potrebnim rupama koje se nalaze iza ventilatora.
Mnogi ne koriste prednje audio džekove, i dobra stvar je što veoma lako možete odstraniti njihove kablove, kao i kabel od USB 2.0 konektora.
Mi smo prednju masku svakako skinuli samo da bismo odvrnuli dva šrafa. Donji kavez je pričvršćen sa četiri šrafa od dole i dva od napred (pristup šrafovima ostvarujete skidanjem prednje maske). Pomeranje donjeg kaveza je od esencijanog značaja za ubacivanje radijatora.
U slučaju da želite 120/240mm radijator, možete ga birati do debljine od skoro 5cm. Zbog uvijenog lima na rubu od kaveza, prostora za 140/280mm radijator imate nešto manje. Maksimalna dozvoljena debljina za 140/280mm radijatore na ovom mestu je 35mm.
ModuVent rešenje je korisno ako ne koristite dodatne ventilatore ili ako ne volite prašinu i volite tišinu. Plastične poklopce nikada ne morate ni skidati.
Skidanjem ModuVent poklopca se još jednom posvećujemo dosta lošoj izvedbi gornjeg lima. Samo otvorite dve naredne fotografije u posebnim tab-ovima i šaltajte te dve slike.
Na gornjem delu je bolja podrška za 240mm radijatore, jer postoji set rupa koje su pomerene dalje od matične ploče.
Stranice su dosta teške – em su napravljene od 0.8mm lima, em su iznutra izlepljene tankim, ali veoma gustim antiakustičnim materijalom.
Sa ovim bismo polako i završili pregled unutrašnjosti Define R4 kućišta.
Dodaj komentar