Spoljašnjost
Još jednom se družimo sa zanimljivim plavim štofom koji je opet neophodan zbog belog kućišta.
Leva strana kućišta ima prozorče, dok je desna skroz ravna i glatka.
Kao i sva druga kućišta Define serije, tako i ovo ima oštar i jednostavan dizajn, da ne kažemo “kockast”. Beli model, Arctic White, nema prednju masku koja imitira brušeni aluminijum, već ima skroz glatka plastična vrata.
Vrata se otvaraju samo na jednu stranu (levu) i ne postoji opcija za obrtanje tj. premeštanje šarki. Prednost plastičnih vrata, naspram pravog aluminijuma, je i to da su mnogo lakša pa ne lupaju jako kada se zatvaraju.
Otvaranjem prednjih vrata možemo videti dva ventilisana poklopca za 5,25” uređaje, a ispod njih velika ventilisana vrata. Izgled ove maske nas mnogo podseća na neka IBM kućišta iz prošlog veka, koja smo viđali po školama u vidu raznih donacija. Moramo se požaliti na to da 5,25” poklopci nemaju nikakav vid direktne filtracije, a mrežica od plastike je dosta gusta, pa šta se uhvati od prašine, uhvatilo se.
Desno od 5,25” otvora je mali prekidač koji ima funkciju jednostavnog kontrolera za ventilatore. Sa njime možete kontrolisati do tri ventilatora, a „brzine“ koje su na raspolaganju su 5V, 7V i 12V.
Vrata se inače drže na mestu uz pomoć dva mala magneta. Jedan je u gornjem, a jedan u donjem delu vrata. Unutrašnji deo vrata je tapaciran mekim sunđerom za apsorpciju buke.
Prednjim ventilatorima pristupate otvaranjem malih plastičnih vrata, pritiskanjem na označenim mestima. Iza “drugih vrata” se nalazi plastični ram koji je ujedno i nosač za ventilatore i filter. Ceo ram se veoma lako odstranjuje pritiskanjem žabice koja je smeštena od gore.
Ram koji drži ventilatore i filter su dva posebna dela, što znači da sam filter veoma lako možete odstraniti radi neophodnog održavanja. Filter se jednostavno izvlači ka gore iz plastičnog rama.
Vrtimo kućište 360° u krug da biste imali kompletnu sliku njegovog spoljašnjeg izgleda.
Zadnji deo ima standardne stvari koje viđamo kod većine kućišta, a to su: mesto gde se postavlja I/O lim, ventilacioni otvor sa podrškom za 120 i 140 mm ventilator, 7+1 ventilisanih PCI/PCIe slotova, i naravno, mesto za postavljanje napajanja koje možete montirati u oba “smera”.
Stranice su pričvršćeni sa po dva ručna šrafa, a imaju i velika krilca radi lakšeg otvaranja. Izduvni ventilator je fabrički već montiran, a usput primećujemo da kućište nema rupe za eksterno vodeno hlađenje (rupe koje čak i mnogo jeftinija kućišta poseduju). Od nazad imate pristup i donjem filteru.
Donji deo kućišta je opremljen velikim filterom i gumiranim nogama. Nogare su od plastike, ali svojim izgledom podsećaju na hromirani metal. Korišćene se dve različite vrste nogara, kako zbog estetskih, tako i zbog funkcionalnih razloga.
Prednji par nogu je veći i estetski privlačniji, jer su one i više vidljive na kućištu. Zadnje nogice su dosta manje i za to verovatno ima više razloga. Usled manjih dimenzija dozvoljavaju montiranje većeg filtera. Prisustvo antivibracione gume na nogarama toplo pozdravljamo, ali usput moramo upozoriti na njihovu visinu od svega 15mm.
Obišli smo pun krug oko kućišta i preostaje nam još samo gornji deo za analizu. Na ovom delu će Define R4 nažalost popiti par kritika.
Iz ugla estetike, najveća kritika ide na upotrebu dve bele boje u sklopu jednog kućišta. Kao što vidite na fotografijama, bela boja plastike od prednje maske nije ista kao bela sa kojom je farban lim. Ovo odaje utisak kao da je kućište neko vreme boravilo u pušačkoj zoni pa je malo povuklo na žuto.
Da ne bude da nam se samo priviđa razlika u boji (koju je malo teže predstaviti na fotografijama), u Photoshop-u smo dodatno analizirali ove dve nijanse. Kao što vidite, analiza boja kaže da bela boja od plastike više vuče na crvenu nijansu, dok farba od lima više vuče ka plavoj nijansi.
Ovo se možda slabije vidi sa fotografija, ali verujte nam na reč, uživo se razlika vidi mnogo jasnije. Na vrhu prednje maske su inače smešteni svi I/O priključci i tasteri za on/off i reset. Od I/O priključaka nabrajamo dva USB 2.0 konektora, dva USB 3.0 konektora i dva standardna 3,5mm audio džeka.
Dalje, na gornjem delu vidimo ventilacione otvore koji su pokriveni ModuVent poklopcima.
Druga dosta oštra kritika se odnosi na spoljašnji, gornji deo kućišta. Lim je malo udubljen, nije ništa strašno, ali se iz određenih uglova može primetiti. Deformacija se najbolje vidi ako stavite neki ravan predmet od gore.
Udubljenost nije toliko izražena prema prednjem delu, a najviše se vidi tu gde su perforacije za ventilacione otvore. Lim igra gore-dole ako ga pritiskate iznutra i nažalost ovo je sada već dobro poznat problem Define modela. Isto smo imali prilike da vidimo i na Define XL R2 modelu, ali smo mislili da će se ovaj problem nekako sanirati, međutim…
Dodaj komentar