Unutrašnjost
Stranice se veoma lako skidaju, bez ikakvih kliznih poteza, već je potrebno da se samo odvrnu šrafovi koji ih drže. Kao što smo već rekli, pleksiglas prozor je zaštićen i sa unutrašnje strane.
Kada pogledate unutrašnji raspored kućišta, biće Vam jasno o čemu smo pričali u uvodnim rečenicama. Jedan naš forumaš nam je skrenuo pažnju na ovo, a kasnije smo i sami uvideli da Arc XL ima istu unutrašnju raspodelu kao Define XL R2.
Nećemo se stideti da kažemo da će odavde tekst manje-više biti copy-paste Define XL R2 recenzije. Gornji kavez za hard diskove po potrebi možete rotirati za 90° ili čak odstraniti zarad estetike ili ugrađivanja ekstra dugačkih grafičkih karti. Oba hard disk kaveza primaju po četiri 2,5“ ili 3,5” diska.
U slučaju odstranjivanja gornjeg HDD kaveza, otvarate vrata za grafičke karte dužine do čak 480mm.
Odmah do mesta za donji ventilator je prostor predviđen za montiranje napajanja. Ventilacioni otvor za napajanje je širok, a napajanje pritom naleže na visoke gumene podupirače. Napajanje će imati puno mesta za disanje, a podizanje napajanja od rešetke će eliminisati potencijalni neprijatni huk koji se ponekad stvara od mrežice.
Napajanje može biti dužine do 190mm ako planirate korišćenje donjeg ventilatora. Naravno, treba da obratite pažnju i na to gde vam se na napajanju nalaze modularni konektori. Za napajanje postoji još jedan dodatak, a to je mekani antivibracioni ram oko otvora za montiranje.
Kavez drži ukupno šest šrafova, dva od napred i četiri od dole. Donji hard disk kavez možete po potrebi pomeriti malo unazad, u slučaju da to neki sistem vodenog hlađenja zahteva. Time dobijate skoro celih 4,5cm mesta za radijator. Po potrebi možete u potpunosti odstraniti kavez i time tražiti neke alternative za smeštanje diskova u 5,25” podeoke.
Fioke od hard diskova primaju 2,5″ i 3,5″ uređaje. Kod oba formata morate koristiti alat za uvrtanje šrafova, a u slučaju 3,5” diskova je obezbeđen sistem za ublažavanje vibracija. Fioke, tj. nosači od hard diskova su od metala (savijenog lima) i omogućavaju korisniku da bira na koju će stranu ići konektori, ka levoj ili ka desnoj strani kućišta.
Fioke od hard diskova primaju 2,5″ i 3.5″ uređaje. Kod oba formata morate koristiti alat za uvrtanje šrafova, a u slučaju 3,5” diskova je obezbeđen sistem za ublažavanje vibracija. Fioke, tj. nosači od hard diskova su od metala (savijenog lima) i omogućavaju korisniku da bira na koju će stranu biti konektori, ka levoj ili ka desnoj strani kućišta.
Nosači od hard diskova čvrsto uležu u svoje šine, a radi dodatne sigurnosti, svaku fioku možete posebno zavrnuti sa „ručnim“ šrafom.
Jedan fabrički ventilator se nalazi pozadi, a drugi gore, dok je treći napred.
Ovi 140mm ventilatori koriste 3-pinski priključak, imaju sleeve-ovan kabel od 50cm i vrte se na maksimalnih 1000 obrtaja u minuti.
Ako pogledamo sa druge strane kućišta, možemo izbrojati ukupno sedam rupa za provlačenje kablova.
Strateški su dobro raspoređene i veličine su im dobro odabrane. Donja rupa je najveća i tu će prolaziti najdeblji kablovi od napajanja. Rupe za provlačenje su stvarno zadovoljavajućih dimenzija.
Otvor za monitranje procesorskog hladnjaka nije najveći koji smo do sada videli. Otvor je 15 x 14cm i verujemo da sa velikom većinom modernih matičnih ploča neće biti nekompatibilnosti.
Iza tacne od matične ploče ima puno prostora, skoro celih 27mm mesta. Da demonstriramo koliko je to mesta, stavili smo ventilator koji ima ram debljine 25mm.
Razlika između Define XL R2 i ovog modela je nedostatak antiakustičnog materijala na stranicama kod Arc XL.
Još jedna razlika kod Define XL R2 i ovog kućišta je implementacija dva SSD nosača na Arc XL. Ako pogledate fotografije od Define-a, videćete da rupe za SSD nosače postoje i tamo, samo nisu monitrani.
Svi mogući kablovi su crni. U celom buntu od kablova možemo naći specifičan konektor za USB 3.0, standardni USB 2.0 kabel, konektor za povezivanje 3,5mm audio džekova, kabel od LED indikatora i kablove od reset i on/off tastera. Među kablovima su još tri priključka za 3-pin ventilatore, a šteta je što nema podrške za 4-pin. Ipak, skalpel-mod može brzo da se odradi i time da se proširi podrška za 4-pin konektore. Fan controller sa tri „brzine“ se napaja preko običnog molex konektora.
Gornji poklopac se skida odvrtanjem dva šrafa sa zadnje strane kućišta. Konstrukcija poklopca je identična kao i kod Arc Midi R2 modela.
Pošto su vodena hlađenja sve popularnija (toliko da se šuška nešto da će Monitor System uvoziti EKWB komponente), odlučili smo da gornjem delu kućišta posvetimo više pažnje.
Prva slika sa leve strane pokazuje montažne rupe za 360mm radijator. Srednja slika pokazuje montažne rupe za 280mm radijator, a desna slika rupe koje su pomerene skroz uz levu ivicu i služe za 240mm radijator.
Ostale su nam četiri rupe za koje ne znamo tačno čemu služe. Naša pretpostavka je da su za 220mm ventilator, jer 200mm ventilatoru fali koji milimetar sa svih strana da paše na ove rupe. Podrška za 220mm ventilator se međutim ne spominje nigde na oficijalnom sajtu za ovo kućište.
Prednja maska se skida standardnim putem, povlačenjem donjeg dela prema sebi. Ovde vidimo prednji 140mm ventilator koji dolazi uz kućište, a odmah ispod njega imate mesto za još jedan 120 ili 140mm ventilator.
Za masku nisu vezni nikakvi kablovi, tako da prednju plastiku možete sa lakoćom skidati.
Za stranice je korišćen lim debljine čak 1mm. Ovo nas naravno ne iznenađuje, jer je isti slučaj i kod Define XL R2 kućišta.
Dodaj komentar