Unutrašnjost
Pri prvom pogledu na unutrašnjost jasno je da se radi o Midi Tower modelu. Pogotovo ako ga uporedite recimo sa prvencem u HAF seriji, modelom 932, razlika je velika. Ipak, moramo primetiti da su se inženjeri u Cooler Masteru potrudili da dobro organizuju proctor unutar HAF 912 modela i izvuku maksimum raznoraznim što novim, što već viđenim, idejama.
Odmah bismo pohvalili mat crnu završnicu. Dakle nema više „plehanih“ unutrašnjosti već je sve u popularnoj mat crnoj boji.
Kao što smo i spoljašnost ovog modela krenuli da opisujemo sa prednje strane održaćemo „tradiciju“ i u istom stilu nastaviti i sa unutrašnjošću. Ispred ventilatora prečnika 200 mm nalaze se mesta za šest 3.5″ hard diskova i pored njih, pri dnu rezervisano je mesto i za dva 2.5″ uređaja za skladištenje (jel neko rekao SSD?).
Kod ovog dela kućišta postoji dosta interesantnih detalja. Naime, zbog sve veće dužine novih grafičkih karti koje su preplavile tržište gornji kavez za hard diskove se može izvaditi i time osloboditi mesto sa standardnih 270 mm na čitavih 390 mm što je svakako dovoljno za bilo koju kartu koja se nalazi na tržištu. Za ovu „akciju“ je potrebno odvrnuti četiri šrafa koja se nalaze na zadnjem delu kaveza. To sve izgleda otprilike ovako:
Međutim, ukoliko posedujete kraću verziju neke grafičke karte, a ne sviđa vam se da vam hard diskovi stoje pod 90 stepeni, možete gornji HDD kavez okrenuti upravo za tih 90 stepeni, što pored boljeg protoka vazduha omogućuje da i recimo ubacite RAID PCI-E karticu i time napravite relativno uredan „cable management“.
Ipak, tu nije kraj mogućnostima, ako već vadite kavez, na njegovo mesto možete staviti pomenuti bracket za dva 2.5″ drajva. Sledeća slika će ipak bolje preneti ono što smo hteli da kažemo.
Iznad ovog dela, nalaze se četiri mesta za 5.25″ uređaje. Umesto klasičnih šrafova ili „klik“ mehanizma kao kod modela 922 ovde se radi o unapređenom sistemu koji nam se zaista dopao u radu.
Ovaj mehanizam funkcioniše po sledećem principu:
Naravno, na prednjoj strani kućišta (što je i logično) se nalaze svi potrebni kablovi, za puštanje računara u rad. Inače, oba ventilatora koja su uključena u pakovanju dolaze i sa molex konektorima, isto kao i sa tropinskim, tako da možete sami odlučiti koji vam sistem više odgovara.
Kao što smo već spomenuli negde ranije u tekstu, na gornjem delu je ostavljeno mesta za jedan 200 mm ventilator ili pak dva od 120 mm koji su opcioni, dok je na zadnjem delu ventilator prečnika 120 mm.
Na „poleđini“ se nalazi, verovatno ste primetili zaista veliki otvor koji će omogućiti montiranje slobodno možemo reći bilo kog kulera bez potrebe za vađenjem ploče. Kako bismo vam dočarali koliko je isti prostran, stavili smo jedan 120 mm ventilator unutar njega.
Zgodno je pomenuti i to da između zadnje stranice i mesta za matičnu ploču (motherboard tray) ima čak 16mm što je dovoljno da se u tom delu mogu „sakriti“ i najdeblji kablovi i napraviti uredan „cable management“.
Zadnji, donji deo kućišta rezervisan je za napajanje. Ispod mesta za isto se nalazi mrežica koja je u ulozi filtera i može se skinuti i oprati po potrebi.
Takođe, tu su i gumene podloške koje imaju za cilj da smanje vibracije, ali i spreče oštećenje (grebanje) napajanja.
Dodaj komentar