Spoljašnost
Ako niste svojevremeno pročitali test HAF 922 kućišta na našem i vašem PCAXE portalu, bićete u prilici da napravite direktno poređenje.
Kozmetičke izmene su primetne spolja, a odnose se prevashodno na malo izmenjeni oblik prednje maske, kao i na bočnoj strani. Zadržan je isti put koji je „utabao“ model 932, tako da je celo kućište „prošarano“ rupicama, zarad što boljeg protoka vazduha i što boljih performansi.
Kao što možete primetiti na slikama iznad, dizajn novog modela je diskretniji od „braće“ te iako je model rupičast ipak taj segment nije toliko naglašen. Bićemo slobodni da kažemo da nam je ovaj model daleko lepši (iako je ovo potpuno subjektivna kategorija) od svih prethodnih modela.
Na prednjoj strani dominira mrežasta maska, kompletno crne boje. Maska je izrađena od plastike kojoj je glavni cilj da propusti što više vazduha za ventilator prečnika 200 mm koji se nalazi sa donje/prednje strane kućišta. Ventilator je u „Cooler Master stilu“ i poseduje crvene LE diode (primer urednika: bilo bi lepše sa plavim). Same LE diode svetle vrlo diskretno i daju ovom modelu poseban „šmek“.
Na centralnom delu donjeg dela maske svoje mesto je našao i Cooler Master logo koji svojim srebrnim detaljima efektno razbija monotoniju crne.
Potpuno očekivano, prednja maska se može skinuti. Iza mrežastog dizajna, nalazi se specijalni plastični filter koji je tu da spreči ulazak prašine u kućište. On se po potrebi vrlo lako može skinuti i oprati te ćete uspeti koliko toliko da održite unutrašnjost kućišta u redu.
HAF 912 poseduje četiri mesta za 5.25″ uređaje, a na poslednjem, pri dnu, se nalazi i otvor za floppy drajv.
Naravno, kako je ovo ipak „advanced“ kućište, nema „kidanja i lomljenja“ slotova u koje se ubacuju 5.25″ uređaji što nije nekarakteristično za jeftinije modele na tržištu. U CM HAF912 modelu je sve urađeno po principu žabica koje se vrlo lako pritiskaju te je ova radnja vrlo prosta.
Narednom slikom ćemo pokušati da vam dočaramo koliko je „gusta“ kombinacija mreže na prednjoj strani i filtera koji se nalazi iza nje.
Prostim skidanjem prednje maske, pritiskom na žabice dobijate mogućnost da skinete i ventilator, da ga očistite, zamenite (šta vam je volja), a naredni gif će vam upravo to i pokazati.
Na prednjem delu se još nalaze i potrebni tasteri za puštanje u pogon vaše mašine. Dakle, „power“ taster je tu, reset, dve diode koje pokazuju aktivnost računara, odnosno hard diska, dva USB 2.0 porta, jedan e-SATA port, kao i jedan „Audio“ i „Mic“ port.
Logičnim sledom okolnosti dolazimo i do „gornjeg“ dela kućišta, da budemo precizniji gornjeg prednjeg dela, gde je svoje mesto našao „plato“ za ostavljanje nekih sitnica. U našem slučaju, par telefona.
Praktična stvar, ali mnogo je bitnije to što se na ovakvom kućištu nalazi i otvor za jedan 200 mm ventilator ili pak 2 x 120 mm. Ono što je važno spomenuti je da ni jedan od pobrojanih ne dolazi u osnovnom paketu, odnosno ostavljeno je korisniku da sam odabere ventilatore prema svojim potrebama, odnosno prohtevima.
Na zadnjem delu kućišta ćete pored otvora za I/O konektore matične ploče, naći i sedam standardnih PCI ležišta i jedan dodatni , vodoravni bracket (za recim kontroler ventilatora ili prekidač od neonki kao i „exhaust“ ventilator koji je zadužen da sav topao vazduh izbaci van kućišta). Na zadnjem delu HAF 912 kućišta se našlo mesta i za ne skroz tihi Cooler Master ventilator prečnika 120 mm, ali i otvore za sve popularnija vodena hlađenja.
Dno HAF912 modela je rezervisano za napajanje. HAF 912 poseduje četiri gumene nožice koje pored „podizanja“ kućišta od podloge služe i da smanje vibracije, a isto tako i da omoguće slobodan prolaz vazduha za gore pomenuto napajanje.
Dodaj komentar