| Hardver | Hlađenja | ThermalTake Frio Extreme
Hlađenja

ThermalTake Frio Extreme


Montiranje

 

Za montiranje Frio Extreme CPU kulera na već izvađenu matičnu ploču ćete izdvojiti od 15 do 25 minuta u zavisnosti od toga koliko ste spretni. Možemo reći da je autor teksta jedan od spretnijih, ali ranije pomenuta mala elegantna crna kutija vam postaje najveći neprijatelj kada u jednoj ruci držite matičnu ploču sa backplate-om, a drugom rukom pokušavate da izvadite šraf iz uzanih dubokih pregradica gde vam prsti jedva staju.

 

TT Frio Extreme 29 T TT Frio Extreme 08 T

 

Vlasnici AMD CPU-ova će verovatno biti srećni sa činjenicom da montažni set dozvoljava postavljanje hladnjaka u oba pravca, nezavisno od orijentacije samog procesorskog socketa. Ovo ide u korist Frio Extreme-a, dok konkurentska Noctua NH-D14 „pati od bolesti“ da se na AMD platformu može postaviti samo u jednom smeru.

 

TT Frio Extreme 57 T

 

Backplate je od plastike sa kojom se nismo oduševili, jer mnogi drugi proizvođači čak i za jeftinije hladnjake koriste metalne backplate-ove. U pitanju je ona crna plastika koja se koristi za izradu fabričkih socket AM2 backplate-ova. Ta plastika je jako čvrsta i kruta, čak i odzvanja kao da je od aluminijuma. Pošto nikad do sada nismo čuli da se nekome slomio taj backplate za AM2, pretpostavićemo da je Thermaltake dobro razmislio pre upotrebe ovog materijala i za plastični backplate nećemo deliti negativne bodove.

 

TT Frio Extreme 28 1 T

 

Montiranje se zasniva na identičnom principu, kao i kod Noctua-e: postavlja se backplate iz kojeg vire šrafovi za koji se pričvršćuje metalni ram, a kasnije i zašrafljuje hladnjak. Thermaltake je pričvršćivanje hladnjaka rešio sa poprečnom metalnom šnalicom. Dodatni pritisak na hladnjak se ne ostvaruje preko nekih opruga, nego samo preko savijanja poprečne šnalice.

 

TT Frio Extreme 03 T

 

Zatezanje šnalice je bilo veoma brzo, tj. sa samo nekoliko zavrtanja šrafcigerom stigli smo do kraja navoja. Pri zavrtanju nismo iskusili nikakav otpor i dobili smo utisak da bi šnalica mogla jače da pritiska hladnjak. Proveravanje kvaliteta montaže se vrši na tzv. „sivonjski“ način (prim.urednika: ko može to bolje da uradi od Sivonje? :D), jednostavnim pokušajima pomeranja hladnjaka u svim pravcima. Tu nažalost opet nalećemo na zamerku. Naime, hladnjak ima mali luft rotiranja levo-desno, nije strašno, svega 3-4 mm, ali morate priznati da ovakvi propusti nisu dobrodošli kod „high end“ hladnjaka. U ovom slučaju je Noctua postavila odličan primer, jer je hladnjak apsolutno nepomičan nakon montiranja.

 

Luft

 

Ako prednji ventilator postavite tačno na sredinu rebara ostaje vam mesta samo za slim (niskoprofilne) memorije, maksimalne visine do 26 mm. Za korišćenje obične memorije je potrebna korekcija visine ventilatora jer je visina klasičnih ram modula oko 29 mm.

 

Ram Tt 1 T Ram Tt 2 T Ram Noctua T

 

Noctua ima 120 mm ventilator sa prednje strane što daje više mesta za memoriju, skoro 40 mm vertikalnog prostora, ali postavljanje manjeg ventilatora s prednje strane se može osetiti u performansama. Naravno, i u slučaju Noctua-e možete vršiti korekcije u vidu podizanja ili spuštanja prednjeg ventilatora.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar