Dizajn i rešenja
Novi GlideStream 120mm ventilator je zapravo „face lift“-ovan SlipStream. Estetska promena bi trebala da dā aerodinamičnu prednost u odnosu na stari SlipStream. Dok su ranije glatke lopatice bile popularne, ovih dana srećemo sve više ventilatora sa nekim „šarama“. Proizvođači su počeli implementirati neravnine na lopatice da bi nešto “razbijalo” vazduh. Neravnine igraju ulogu kao rupice kod golf loptice zbog kojih ona ima mnogo manji vazdušni otpor i time leti mnogo dalje od obične glatke loptice. Analogija tome je da lopatice sa šarama imaju manji vazdušni otpor.
Pored novih lopatica, ram od GlideStream-a je opremljen antivibracionim gumama. Gume su dosta krute, što je logično, ne mogu biti mlitave jer se u njih uvrću šrafovi. Loša strana ovoga je što tvrda guma nema toliko dobre antivibracione osobine, a sa druge strane, bitno je da se šrafovi ne uvrću u krut plastični ram. Antivibracione gume nisu u ravni sa ramom, nego malo štrče. Ovo osigurava da plastični ram u većini slučajeva nikad ne dodiruje kućište ili rebra hladnjaka, pa se prenos vibracija u velikoj meri smanjuje.
GlideStream ventilatore svakako možemo pohvaliti za veoma dobro izbalansirane rotore. Jako je čest slučaj da se skupi ventilatori lelujaju (ringišpil efekat) i tresu, a takvima ne pomažu ni antivibracione gume. Mi smo na test dobili dva primerka SY1225HB12H modela (1600 RPM), oba veoma dobro izbalansirana i time su ostavili jako dobar utisak. Držeći ventilatore u ruci dok rade nismo osetili jače vibracije, a da li su ovo samo dva srećna primerka ventilatora, to ne znamo.
Pošto se Japanci iz Scythe-a hvale sa strogom kontrolom kvaliteta, pretpostavićemo da je kod njih dobro izbalansiran ventilator normalna stvar. Izbalansiranost GlideStream-a možemo potvrditi i akcelerometrom iz smartphone-a.
Sem antivibracionih guma, ram je skoro pa isti kao i kod SlipStream ventilatora, konstrukcija je identična, jedino što GlideStream sa strane ima ukrasni „X“.
Velik protok vazduha koji Scythe GlideStream ventilatori ostvaruju je verovatno zbog oštrog nagiba lopatica. Ako obratite pažnju na samo kućište od motora, lopatice iz njega izlaze skoro pod pravim uglom i zakrivljuju se prema vrhu. Upoređenja radi, lopatice od Noctua NF-P12 su pod mnogo blažim uglom.
Zaštitni znak SlipStream ventilatora je malo kućište od motora i dugačke lopatice. Pošto se generalni dizajn nije menjao, GlideStream takođe ima karakteristično malo kućište od motora. Primera radi, upredili smo ga sa Noctua NF-P12 ventilatorom.
Kabel sa tri žile dužine 50cm potvrđuje primenu ventilatora u kućištu i verovatno nećete imati problema da Vam tropinski konektor dohvati izvor napajanja. Naravno, niko Vam ne brani da ventilatore montirate na procesorski hladnjak, ali u tom slučaju ćete nekako morati da smotate 50cm kabla.
Kabel od ventilatora je pričvršćen za ram malom žabicom i na nekoliko centimetara od rama kreće crni sleeve. Sleeve je kvalitetan, ali nije najgušći koji smo ikada videli. Ako se bolje zagledate, možete razaznati boje žica ispod sleeve-a.
Od farbanja i modovanja ovih ventilatora neće biti ništa. Zavirili smo ispod nalepnice da vidimo da li se rotor može skinuti, ali je otvor do ležaja i osovine zapečaćen.
Uz ventilator dobijate adapter za povezivanje na molex konektor. Iz adaptera viri i jedna žuta žica koju možete povezati na matičnu ploču radi očitavanja obrtaja.
Ovo baš i nije logično, jer ako imate slobodan konektor za očitavanje obrtaja na ploči, zašto ne bi povezali ventilator direktno na 3-pinski izvor? Nije kao da nam ovo smeta, samo smo i to zapazili.
Dodaj komentar