| Hardver | Hlađenja | Raijintek Morpheus
Hlađenja

Raijintek Morpheus


Metodologija testiranja

 

Morfej će se takmičiti protiv Prolimatech MK-26 kulera, a ako Vas zanima taj kuler možete pogledati video recenziju OVDE. Još smo i pre početka testiranja ustanovili da je Raijintek Morpheus u prednosti. Možda ne izgleda toliko cool kao MK-26, ali definitivno dolazi uz manje glavobolja. Za 280X smo na primer morali skinuti pomoćni metalni ram koji ne daje karti da se savija kako bismo mogli montirati MK-26. Morpheus se montira tako što odstojnici dođu blizu rupa i koriste kratke šrafove pa ih je lako naciljati. Prolimatech, sa druge strane, koristi dugačke šrafove i teško je podesiti i pogoditi u koju tačno rupu treba da ide šraf na hladnjaku. RAM hladnjake koji povremeno otpadaju smo već spomenuli.

 

Raijintek Morpheus 030 T

 

Pored ovih sitnica, MK-26 je jednostavno glomazan, što i nije veliki problem ako se iskupi sa performansama.

 

Raijintek Morpheus 136 T Raijintek Morpheus 137 T Raijintek Morpheus 138 T

 

Prednosti MK-26 hladnjaka su cool mat crna farba, mogućnost montiranja dva 140mm ventilatora i sofisticirane žice za montiranje ventilatora.

 

Raijintek Morpheus 139 T Raijintek Morpheus 140 T Raijintek Morpheus 141 T

 

Na fotografijama možete videti Gigabyte R9 290X sa Raijintek Morpheus kulerom i ASUS R9 280X DCUII TOP sa Prolimatech MK-26 kulerom. Razlike u dimenzijama su evidentne i jasno se vidi koliko MK-26 visi van štampane ploče, što kod nekih kućišta može biti problem.

 

Raijintek Morpheus 024 T

 

Baterija testova će se sastojati iz dve etape. Jedna faza testiranja je puštanje “benchmark” opcije iz grafičkog menija igre DiRT 3. U ovoj fazi testiranja smo beležili samo temperaturu procesora kod obe karte. Druga faza testiranja se sastoji od pokretanja ultra zahtevnog Furmark-a gde je cilj bio da “burn in test” od 15 minuta stigne barem do pola. U ovom delu testa smo pratili i temperature naponskih jedinica.

 

Furmark

 

Oba testa smo prvo sproveli na obe karte sa njihovim fabričkim hladnjacima. Na obe karte smo beležili temperature tako da su ventilatori bili podešeni na auto da karta sama određuje brzinu i nakon toga smo ventilatore ručno podesili na 100% i opet zabeležili temperature.

 

Raijintek Morpheus 123 T

 

Testove sa Morpheus i MK-26 kulerima smo uradili u istom maniru. Maksimalna brzina NF-F12 ventilatora je 1500 obrtaja. Mi smo pratili do koliko procenata je automatska regulacija podigla brzinu fabričkih ventilatora, pa smo i NF-F12 na isto toliko procenata njegove brzine podesili. Nakon ovih rezultata smo zabeležili i kada NF-F12 ventilator radi na 100% brzine.

 

Raijintek Morpheus 153 T

 

Za svaki scenario testiranja smo beležili buku sa PCE 322 A meračem koji je tokom celog testiranja stojao na istom mestu.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar