| Hardver | Hlađenja | Raijintek Morpheus
Hlađenja

Raijintek Morpheus


Montiranje

 

Nakon što smo odstranili fabrički hladnjak sa grafičke karte, možemo krenuti sa postavljanjem Morpheus-a. Originalni hladnjak skidate na svoju odgovornost i ako ste početnik, savetujemo Vam da se ne upuštate u rastavljanje bez prisustva ili konsultacije eksperta. Takođe treba da znate da skidanjem fabričkog hladnjaka u većini slučajeva gubite garanciju na proizvod. Mi smo (pošto smo eksperti) kuler montirali na čak dve karte. Prva po redu je ASUS R9 280X, sa punom oznakom ASUS Radeon R9 280X DCUII TOP. O ovoj karti ste mogli čitati krajem prošle godine kada je i dobila pohvale za svoj fabrički hladnjak.

 

Raijintek Morpheus 088 T

 

Za 280/280X modele Raijintek Morpheus se zvanično ne nalazi na spisku podržanih karti. 280/280X i 7950/7970 karte su veoma slične i za njih je specifičan položaj grafičkog čipa koji je zarotiran 45° u odnosu na štampanu ploču. U nekim slučajevima je čip i upušten naspram metalnog rama koji ga štiti. U tim slučajevima se koriste posebni dodaci, tj. ulošci koji idu između hladnjaka i čipa. Ako uložak ne dobijete uz kuler, onda ga možete pazariti na EKWB sajtu. Upotrebom neke “šklj” termalne paste smo se prvo uverili da li baza od kulera dodiruje GPU u potpunosti da bismo znali da li je potreban uložak ili ne. Kad smo videli da se termalna pasta ravnomerno rasporedila po površini čipa, nastavili smo sa procesom montiranja.

 

Raijintek Morpheus 145 T Raijintek Morpheus 146 T

 

Pre instaliranja samog kulera, moramo obaviti lepljenje malih hladnjaka. Sigurno ste primetili da mali hladnjaci nemaju na sebi termalnu traku, što se može tretirati kao “minus”. Sreća pa postavljanje hladnjaka nije proces koji se često radi, pa dupli posao lepljenja trake za hladnjak pa hladnjaka na željeno mesto i nije toliko strašan.

 

Raijintek Morpheus 089 T Raijintek Morpheus 090 T

 

Termalne trake su već isečene po meri i veoma su mudro raspoređene u vidu malih “kupona”. Samo povučete plavi papir na kojem ostaje jedna samolepljiva termalna traka. Beli lepljivi deo prislonite na hladnjak i opet povučete plavi papir.

 

Raijintek Morpheus 127 T Raijintek Morpheus 128 T Raijintek Morpheus 129 T
     
Raijintek Morpheus 133 T Raijintek Morpheus 134 T Raijintek Morpheus 135 T

 

Možda je dupli posao, ali je barem samolepljiva termalna traka dobra. Čest slučaj kod tih malih RAM hladnjaka je da samolepljiva traka bude “suva”. Traka ne bude dovoljno lepljiva i hladnjaci otpadaju čim ih dodirnete, što nije bio slučaj sa Raijintek hladnjacima.

 

Raijintek Morpheus 149 T

 

Nekome je ovo možda banalno, ali mi moramo posebno pohvaliti termalnu traku jer je proces montiranja malih hladnjaka bio brz i efikasan. Pošto ASUS-ov 280X ima specifičnu naponsku jedinicu, mi fabrički hladnjak nismo ni skidali. Zbog toga smo imali viška malih hladnjaka koje smo na kraju sve polepili. 280X je ovako spreman za Morpheus-a, samo treba da obratite pažnju pri lepljenju ram hladnjaka da niži idu tamo gde će prolaziti toplotne cevi.

Opis montiranja ćemo nastaviti na jednoj R9 290X karti, a u pitanju je Gigabyte 290X referentni model.

 

Raijintek Morpheus 093 T

 

Kartu smo već opremili sa ram hladnjacima od Prolimatech MK-26 kulera sa kojim ćemo upoređivati Raijintek Morpheus. Memorijske hladnjake nije prepročljivo odlepljivati i lepiti ponovo, pogotovo što smo mi imali problema sa lepljenjem crnih Prolimatech hladnjaka. Termalna traka je dosta tanka i “suva” tako da su tokom rukovanja kartom više puta otpadali.

 

Raijintek Morpheus 094 T

 

Da bi karta bila spremna za glavni hladnjak, potrebno je samo da instaliramo hladnjak naponske sekcije. Za to Vam je potrebno da na hladnjak stavite jednu od tri već isečene sive termalne trake.

 

Raijintek Morpheus 095 T Raijintek Morpheus 096 T Raijintek Morpheus 097 T

 

Nakon toga Vam ostaje da naciljate rupe na štampanoj ploči i da pritisnete plastične žabice dok ne čujete škljocanje.

 

Raijintek Morpheus 098 T Raijintek Morpheus 099 T Raijintek Morpheus 101 T

 

Kod referentnog 290/290X modela treba obratiti pažnju na tri VRM čip-a koji se nalaze desno od HDMI konektora. Zbog specifičnog rasporeda, nijedan od priloženih hladnjaka ne može da pokrije sve tri komponente odjednom. Mogli smo odabrati samo jedan duži hladnjak i poklopiti dva od tri tranzistora, a za treći smo morali da improvizujemo. Ovo je ozbiljan problem i Raijintek bi trebao da priloži hladnjake sa manjim “nožicama” ili hladnjak posebno namenjen za ovaj deo.

Dopuna: Dok je tekst stigao na objavu, Raijintek je već najavio rešavanje ovog problema dodavanjem manjih hladnjaka u paket.

 

Raijintek Morpheus 102 T

 

Za montiranje nosača na kuler treba da obratite pažnju na oznake u vidu strelica koje treba da pokazuju ka zadnjem delu hladnjaka gde se savijaju toplotne cevi. Kada ste nosače postavili kako treba, samo upotrebite šrafove sa upuštenim glavama i M3 navojem.

 

Raijintek Morpheus 103 T Raijintek Morpheus 104 T Raijintek Morpheus 105 T

 

Proces montiranja je veoma jasan i jednostavan. Sa par pogleda bačenih na uputstvo, sve će Vam biti jasno, koje su rupe za koje serije grafičkih karti. Jednostavno uvrnete heksagonalne odstojnike u nosače i spremni ste za montiranje hladnjaka. Jedino što je bitno je da za 290/290X karte postavite plastične podloške pre zavrtanja odstojnika. Pošto za 280/280X ne postoji oficijalna podrška, onda Vam moramo reći da smo na ASUS 280X kartu uspešno montirali hladnjak sa istom postavkom koja je potrebna za 290/290X karte.

 

Raijintek Morpheus 106 T Raijintek Morpheus 107 T Raijintek Morpheus 108 T

 

Pre montiranja hladnjaka nemojte zaboraviti odstraniti zaštitnu foliju sa baze kulera. Da se rezultati testa ne dovedu u pitanje zbog priložene termalne paste, mi smo koristili proverenu NT-H1 pastu.

 

Raijintek Morpheus 109 T Raijintek Morpheus 110 T Raijintek Morpheus 111 T

 

Pošto je GPU čip kod 290X malo veći, naneli smo malo više paste duž srednjeg dela procesora. Za uspešno montiranje predlažemo da prevrnete kuler, spremite šrafove sa oprugama i polako spustite kartu na hladnjak.

 

Raijintek Morpheus 113 T Raijintek Morpheus 114 T Raijintek Morpheus 115 T

 

Postarajte se da rupe od šrafova dobro naciljate i da kartu ne odižete od hladnjaka, dok sa jednom rukom pridržavate štampanu ploču. Ako slučajno odignete kartu od hladnjaka i posle ga opet vratite, između procesora i baze kulera će ostati vazdušni džepovi koji mogu loše uticati na performanse.

 

Raijintek Morpheus 116 T Raijintek Morpheus 117 T Raijintek Morpheus 118 T

 

Prvo zavrnite dva dijagonalna šrafa, i kada ste to uradili možete dodati ostala dva šrafa koje ćete takođe dijagonalno i ravnomerno zatezati. Uspešno montiran Raijintek Morpheus kuler na referentnu 290X kartu treba da izgleda ovako:

 

Raijintek Morpheus 120 T

 

Za ventilatore smo se odlučili da budu Noctua NF-F12 PWM modeli. Smatramo da su oni dovoljno kvalitetni, a i imaju prosečnu maksimalnu brzinu od 1500 RPM-a.

 

Raijintek Morpheus 121 T Raijintek Morpheus 122 T

 

Žice za montiranje ventilatora nisu baš sofisticirane, tako da savetujemo da ventilatore montirate na kuler pre instalacije same karte. Žice moraju malo da se natežu pa time ume i karta malo da trpi, što se prethodnim montiranjem ventilatora može izbeći. Zbog dodatnih guma na rubovima NF-F12 ventilatora žice stoje baš tesno, dok na običnom ventilatoru bez ikakvih dodataka stoje malo labavo.

 

Raijintek Morpheus 123 T

 

Karta koja je jednom zauzimala 2 PCIPCIe slot-a, sada zauzima tri-ipo, dakle četiri podeoka. Slim ventilatore nije moguće pričvrstiti sa originalnim žicama, tako da tanju kartu od ove nećete dobiti. Opciono, kuler možete iskoristiti passivno u slučaju da računar koristite samo kao neki multimedijalni centar bez većih opterećenja grafičke karte.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar