Metodologija testiranja
Testiranje kulera je vršeno na blago overklokovanom Intel Core i7 2600K procesoru i Gigabyte Z77X-UP7 matičnoj ploči. U BIOS-u smo pogasili sve „bezbednosne“ opcije za procesor, kako ga ništa ne bi kočilo zbog visokih temperatura. Temperaturu smo dobijali od četiri prikaza temperature jezgara, od kojih smo računali prosek. Tim putem smo omogućili dobijanje tačnijih rezultata sa dve decimale. Takt procesora smo podigli na 4,0GHz-a pri 1,200V, a Hyper Threading je bio uključen. Test-računar smo prvo opterećivali popularnim LinX stres programom verzije 0.6.4 koja u sebi sadrži AVX instrukcije. Beležili smo Load temperature, nakon čega smo sistem pustili da bude tačno četiri minuta u Idle režimu (stanje kada procesor ništa ne radi) i opet beležili temperature.
Svaki Load test je trajao tri kruga u LinXu, a to je otprilike 11 minuta, što se u praksi pokazalo kao više nego dovoljno vremena da temperatura CPU-a više ne raste. Za uporedni test smo koristili Noctua NH-L9i koji smo već ranije testirali. Znamo da je NH-L9i efikasna i tiha zamena za box kuler, a cilj testa je da utvrdimo koliko je deblji NH-L9x65 jači od originalnog modela.
Kulere smo testirali samo na maksimalnim brzinama ventilatora, jer nas zanima samo koliko je novi, veći kuler jači on NH-L9i. Ali da bi test bio potpuniji, oba kulera smo testirali i sa standardnim 25mm ventilatorom pored fabričkog 14mm modela.
Za vreme testiranja, sobna temperatura se kretala između 23,9°C i 24,1°C. Za testiranje smo koristili priloženu fabričku Noctua NT-H1 pastu koju vrlo rado preporučujemo svima.
Naš test sistem je izgledao ovako:
- CPU: Intel Core i7 2600K 4,0GHz 1.200V
- MB: Gigabyte Z77X UP7 (rev. 1.0)
- RAM: 2x4GB Patriot 2133MHz
- PSU: SeaSonic 620GM
- HDD: Kingston Fury 240GB
- OS: Windows 7 x64 NLite SP1
Dodaj komentar