Dizajn i rešenja
Ako se sa NH-D15 niste upoznati, pogledajte recenziju na OVOM linku i onda se vratite ovde. Ako ste upoznati sa NH-D15, vreme je da saznate svrhu i namenu NH-D15S kulera.
Viđali smo asimetrične kulere do sada, ali je kod svakog telo bilo izmešteno u istoj ravni kao procesorsko podnožje. Ispravite nas ako grešimo, ali ovo je prvi kuler na tržištu koji je asimetričan tako da mu telo ide u stranu. Pa, “prvi”, ali treba imati na umu da je u isto vreme bio najavljen i NH-C14S.
U čemu je fora, čemu ta asimetrija? Pa, kao što smo u uvodu već napisali, jedina primetna mana NH-U14S i NH-D15 kulera je širina tela, zbog čega kod nekih matičnih ploča, rebra od ova kulera prekrivaju prvi PCIe slot.
Na raznim sajmovima smo već videli izložene asimetrične modele, među kojima je bio i asimetrični NH-U14S i iskreno, mislili smo da će se taj model prvi naći u asimetričnom izdanju, ali izgleda da je od klasičnih tower kulera šansu prvi dobio NH-D15.
Dakle, što se dimenzija tiče, sve je ostalo isto. Ukupna dubina kulera je 136mm, širok je 152mm, a visok 165mm zajedno sa ventilatorom.
Aluminijumski listići su sa strana uvijeni tako da zatvaraju stranice tornja, i tu su ujedno i prikopčani jedni u druge na čak tri mesta, sa obe strane hladnjaka. Inače, NH-D15S po tornju isto ima 45 aluminijumskih listova.
Zadržan je i prepoznatljiv dizajn sa skraćenim donjim listovima na oba tornja. To znači da ispod kulera imate mesta za memorije visine 65mm. Najveće beneficije ovakvog oblika tela imaju matične ploče koje se baziraju na LGA2011 platformi, koje sa obe strane imaju memorijske slotove.
Hajde da se mi detaljno posvetimo toj asimetriji. Šta je tačno urađeno i šta je time dobijeno?
Okretanjem kulera na oba boka možemo videti kako baza šeta gore-dole, što očigledno pokazuje da je ona izmeštena iz centra hladnjaka.
Toplotne cevi su savijene u tako da se baza kulera baca na jednu stranu. Asimetrija nije preterano velika, verovatno ne iznosi ni celih 2cm, ali kod kompatibilnosti komponenti je svaki milimetar veoma bitan.
Pored toga što je raspored toplotnih cevi nestandardan, možemo videti da su one takođe asimetrično raspoređene po telu hladnjaka. Međusobna udaljenost cevi je ista, ali možemo ustanoviti da su dve spoljašnje cevi na različtim udaljenostima od krajeva rebara.
Poređenje sa NH-U14S najbolje može pokazati koliko je baza od NH-D15S izmeštena, što je zapravo ekvivalentno dobijenom mestu pored tornja. U nastavku recenzije ćete svakako moći videti direktno poređenje NH-D15 i NH-D15S kulera na primeru našeg standardnog test sistema za „montiranje“.
Osim ovih malih izmena, u principu imamo isti NH-D15, moćni dual tower vazdušni kuler, koji koristi šest toplotnih cevi od 6mm.
Korišćeni su aluminijumski listovi istog oblika, pa je i sistem kačenja ventilatora identičan kao kod NH-D15, što znači…
Da ga isto tako možete opremiti sa dva ili čak i tri ventilatora. Baza od kulera ima bakarnu kontaktnu površinu koja je niklovana, ispod čega se malo naziru tragovi mašinske obrade.
Baza od kulera nije savršeno ravna, ali je na sasvim zadovoljavajućem nivou i male nepravilnosti neće imati značajan uticaj na performanse.
Inače, to bi bilo otprilike to, što se tiče ovog dela teksta, pa prelazimo na verovatno bitniji deo sa montiranjem, gde ćemo videti kako se NH-D15S ponaša u praksi.
Dodaj komentar