Dizajn i rešenja
Nekima će dizajn verovatno biti nov i nesvakidašnji, ali će iskusniji IT sledbenici odmah prepoznati ovaj oblik. U pitanju je dizajn sa kojim se Zalman proslavio, pa verujemo da će mnogi kada vide CC-94 pomisliti da je ovo njihov proizvod.
Možemo reći da kuler ima cool i agresivan izgled zbog bodlji na listovima koje podsećaju na nešto što bi se moglo naći u Mordor-u.
Fabrički naneta pasta ima čak i plastični poklopac koji je štiti do trenutka montiranja kulera.
Pasta je ravnomerno naneta i pretpostavljamo da je dovoljno dobrog kvaliteta da je ne morate skidati i menjati.
Širina “krune” od kulera je 120mm, što znači da hladnjak uopšte nije tako mali kao što izgleda.
Visina celog kulera iznosi nepunih 62mm, što znači da će biti kompatibilan sa velikom većinom mITX kućišta na tržištu.
Ventilator nije ništa specijalan, osim što ima blago zaobljene poluprovidne lopatice.
Ventilator koristi 7 lopatica i ima raspon brzine od 1100 do 1800 obrtaja u minutu.
On koristi 4 pin konektor i šareni kabel bez ikakve estetske navlake. To naravno znači da ima PWM podršku za regulaciju brzine.
CC-94 se u slučaju AMD platformi kači direktno na fabrički plastični nosač putem metalne šnale. U slučaju Intel platformi podrška postoji za 775 i 115x podnožja. Rupe za plastične “igle” se mogu podestiti prema potrebama, tako da odgovaraju 775 ili 115x podnožju. Ovaj pametni dizajn nije LC Power-ov i verovatno ste primetili “Zalman” natpis na plastičnom ramu.
Fiksiranje plastičnog nosaša se dešava na sličan način kao kod Intel box kulera. Jednostavno gurnete push pin u rupu i time se vrh plastičnog dela koji je prošao kroz matičnu ploču proširi. Time je ram fiksiran i ne možete ga skinuti dok ponovo ne izvadite plastične klinove.
Kao i u slučaju AMD-a, tako sada i kod Intel platformi, kuler treba samo pričvrstiti metalnom poprečnom šnalom.
Ventilator je inače pričvršćen sa po dva šrafa sa obe strane hladnjaka, što ste već mogli videti ako ste obratili pažnju na sadržaj uputstva.
Ventilator je 85mm prečnika i jedina mana mu je što ga ne možete zameniti bilo kojim drugim ventilatorom. Ovo ipak ne možemo smatrati manom, jer je jednostavno dizajn takav da pruža nisku cenu i visoku efikasnost kulera.
Kad već spominjemo dizajn, hajde da ga proučimo malo bolje. Aluminijumski listovi su sa spolja i iznutra prikopčani jedni u druge što kuleru daje veoma čvrst oblik. Ovo je nešto što Zalman nije praktikovao na sličnim kulerima, što je rezultovalo savijanjem listova i vibracijama tokom rada ventilatora.
Šnala se drži na mestu uz pomoć malog lima koji je blokiran kada je ventilator montiran. Sad već jasno možemo videti kako je tačno CC-94 sastavljen.
Hladnjak je sastavljen od identičnih listova koji se savijaju do određene mere dok ne sačine savršen krug. Ceo kuler, tj. listovi se stežu sa dva M4 šrafa i bazi su dodati neki deblji aluminijumski delovi u koje se uvrću šrafovi od ventilatora. Na kraju proizvodnog procesa se baza malo obradi mašinski da bi bila ravna i imate gotov hladnjak.
Procesu montiranja kulera nećemo posvetiti poseban deo jer je toliko jednostavan da smo ga u principu već objasnili.
Dodaj komentar