Performanse
Proveru performansi i temperatura smo prvo vršili uz malo ozbiljniji gejming. Recimo da je to bila dvočasovna Battlefield 4 gejming sesija sa maksimalnim podešavanjima detalja (ultra) što igra nudi u 1920×1080 rezoluciji. Treba da napomenemo da su ventilatori na radijatorima radili na maksimalnoj brzini od 1600 obrtaja.
Karte su naravno bile povezane u Crossfire, na screenshotovima se vidi da igra prepoznaje dve grafičke.
Ambijentalna sobna temperatura je iznosila pravih letnjih 30°C. Mi smo se u principu više znojili od računara…
Možete primetiti da procesor nismo overklokovali, razlog ovome je što nije bilo potrebe, a i zato što je Ivy Bridge i5 3570K procesor u pitanju. Što se temperatura tiče, imali smo malo mesta za OC, ali za neki ozbiljniji OC bi bilo potrebno delid-ovati procesor.
Rezultate tumačite sami, a za to Vam je dovoljno da znate da je sobna tempratura bila visoka, maksimalna tremperatura grafičkih karti nije prešla 53°C, a maksimalna temperatura procesora je iznosila 68°C. Sa temperaturom procesora se ne možemo hvaliti, ali za to je svakako kriv sam Intel.
A šta će računar da radi dok se ne igramo? Pa da rudari naravno! Dve 7970 karte nisu za bacanje kad je rudarenje kriptovaluta u pitanju i svakako će Vam se isplatiti ako ih ostavite da „krckaju“ dok ne koristite računar. Rudarenje je velik stres za grafičke karte, a i za sisteme vodenog hlađenja. Karte za vreme igranja često nisu pod stopostotnim oprećenjem, tako da sistem vodenog hlađenja može da odahne i da rashladi vodu u kolu. Međutim, u slučaju rudarenja, karte su pod konstatnim maksimalnim opterećenjem i tu zapravo možete videti „kapacitet“ Vašeg vodenog hlađenja. U našem testu rudarenja karte su „kopale“ VertCoin koji je „nežniji“ prema kartama i temperature karti posle otprilike pola sata rudarenja nisu prešle 52°C. Možete zaključiti da sa adekvatnim sistemom vodenog hlađenja grafičke karte sigurno neće biti na mukama za vreme rudarenja.
Dodaj komentar