| Hardver | Hlađenja | Corsair H70 CORE
Hlađenja

Corsair H70 CORE


Metodologija testiranja

 

H70 smo ranije upoređivali sa Prolimatech MegaShadow vazdušnim hlađenjem. Tako ćemo uraditi i ovaj put, H70 CORE ukrštamo sa starim vazdušnim rivalom. Prethodni test je rađen na Core i7 930 procesoru koji ume da generiše popriličnu količinu toplote kada je overklokovan, a ovaj put smo testiranje vršili na manje zahtevnom AMD 960T procesoru.

 

corsair H70 CORE

 

Testiranje se sastoji od merenja temperatura i upoređivanja performansi H70C CORE i Prolimatech Megashadow-a. Upoređivali smo efikasnost sistema kako sa jednim tako i sa dva montirana ventilatora u popularno nazvanom „Push&Pull“ režimu. Testiranje je izvršeno na takoreći kućnom „bench table-u“ bez ikakvih dodatnih ventilatora u blizini.

 

Test H70 Core P TTest Megashadow P T
Test H70 Core PP TTest Megashadow PP T

 

Prvo smo beležili temperature u IDLE režimu procesora (stanje kada procesor ništa ne radi), a nakon toga smo sistem opterećivali popularnim LinX stres programom i opet zabeležili temperature. Svaki LOAD test trajao je pet krugova u LinXu, a to je odprilike 10 minuta i u praksi se pokazalo kao optimalno vreme posle kojeg temperatura CPU-a više ne raste. Sobna temperatura je bila stabilna, oko 22.7°C. Pošto smo merenja vršili na AMD 960T procesoru, koji je zapravo Thuban sa problematičnim termalnim senzorom, u obzir smo uzeli samo CPU temperature koje ploča očitava, a radi većeg izazova, procesor je otključan na X5 i odvrnut na 3.9GHz pri naponu od 1.475V. Ventilatore smo u oba slučaja (single fan i push&pull) vrteli na raznim brzinama: na 700, na 1050 i 1400 obrtaja u minuti. U slučaju MegaShadow-a je korišćena Arctic Silver 5 termalna pasta, a sa H70 CORE nismo skidali fabričku pastu čisto da bismo proverili njen kvalitet.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar