Dizajn i rešenja
Izgled se ništa posebno ne razlikuje od klasičnih All-in-one „vodenih“ rešenja, a ni osnovni dizajn od originalnog H70 se nije baš puno promenio. Ono što možemo odmah primetiti je da je promenjen logo na pumpi i umesto starog presijavajućeg Corsair logo-a se sada nalazi običan beli print.
Jedna od drastičnijih promena koju primećujemo je veličina radijatora. Naime, stari H70 ima radijator ukupne debljine 50mm, dok je CORE verzija radijatora debela svega 38mm, a to je samo mera spoljne maske. Realna debljina rebara za predaju toplote je samo 24.6mm. Istina, sa tanjim radijatorom sve izgleda lepše i elegantnije, ali videćemo da li to ima uticaja na performanse.
Još jedna od novina koju je Corsair uveo u ovoj CORE verziji su naponski priključci za ventilatore koji izlaze iz same pumpe. Na ovim konektorima se nalazi samo dva naponska pina koji daju 12V za napajanje ventilatora, tako da ovim putem nije omogućeno očitavanje brzine obrtaja. Bez obzira na odsutnost PWM kontrole i očitavanja obrtaja, ovi priključci primaju i ventilatore sa PWM 4-pinskim konektorima. Pumpa se povezuje preko 3-pinskog konektora i ploča ga očitava kao da se vrti na 1500 RPM-a.
Na CORE verziji je coldplate ostao identičan kao i na H70 pumpi, s tim da je finalna izrada baze cirkularna, tj. jasno se vide cirkularni žljebovi mašinske obrade bakra. Takođe je naneto manje termalne paste nego na prethodnoj verziji pumpe.
Creva su ostala ista kao i pre, dosta su kruta, prečnika oko 8mm. Razmak između poprečnih rebara je oko 1.5mm, a između velikih glavnih vodova gde ide tečnost za hlađenje oko 11mm. Sistem za montiranje je takođe malo promenjen, šrafovi su veći i ozbiljniji i imaju opciju zavrtanja rukom, što je veliki plus!
Dugo su se vodile polemike da li je vodeno hlađenje tiše od klasičnog vazdušnog hlađenja, mnogi su se razočarali i žalili na glasnoću pumpe. Pa hajde da probamo razrešiti polemike potencijalih kupaca oko buke koju generiše jedan ovakav sistem. Da je apsolutno bešumno, nije nikako. Ako imate prozračno kućište sa puno ventilacionih rupa, zvuk blagog „brujanja“ pumpe lako će pobeći iz kućišta, a to će perfekcionistima verovatno smetati. Sa druge strane, ako imate neko zatvorenije kućište ili ako vaši ventilatori rade iznad 1000-1200 obrtaja, zvuk pumpe bi trebao da bude neprimetan. Dakle, ako želite zaista bešuman računar, opredelite se za vazdušno hlađenje sa ventilatorima na 800 obrtaja, ali imajte na umu da time žrtvujete overklok mogućnosti.
Dodaj komentar