Metodologija testiranja
T4 smo testirali na overklokovanom Intel Core i7-930 procesoru koji ume da generiše popriličnu količinu toplote i iz tih razloga smo u BIOS-u pogasili sve „bezbednosne“ opcije za procesor da ga ništa ne bi kočilo zbog visokih temperatura. Ugasili smo i očitavanje procesorske temperature sa ploče, tako da su nam ostala samo četiri prikaza temperature jezgara.
Tim putem smo omogućili dobijanje tačnijih rezultata sa dve decimale. Frekvenciju smo podigli na 4,2GHz-a i sistem smo opterećivali popularnim LinX stres programom. Pri završetku testa beležili smo temperature i izračunavali prosek temperatura. Svaki Load test je trajao tri kruga u LinX-u, što je oko 11 minuta i u praksi se pokazalo kao više nego dovoljno vremena da temperatura CPU-a više ne raste. Nakon svakog Load testa, računar smo ostavili da miruje ravno pet minuta i zabeležili smo i Idle temperature. Uslovi za testiranje su bili odlični i nije bilo fluktuacija u sobnoj temperaturi.
Evropska verzija 212 Evo kulera je opremljena ventilatorom čija je maksimalna brzina 1600 RPM-a. Iz tih razloga smo na oba kulera montirali ventilator sa Hyper T4-ke koji radi na maksimalnih 1800 obrtaja.
Za termalnu pastu smo koristili Noctua NT-H1 i kod oba kulera smo je posebno nanosili na svaku cev zbog prethodno pomenutog problema kod montiranja. Možda je i bilo viška, ali smo se odlučili za višak paste umesto manjka, za svaki slučaj.
Fabričku termalnu pastu nismo proveravali, umesto nje smo koristili nešto provereno dobro, a to je NT-H1. Pošto su testovi kulera veoma osetljiva stvar i često su podležni kritikama, ovaj put smo dokumentovali čak i „razmazanost“ termalne paste posle skidanja kulera.
Dodaj komentar