| Hardver | Grafičke karte | XFX Radeon R7 250
Grafičke karte

XFX Radeon R7 250


Sistem hlađenja, buka i temperature

 

Kada je buka u pitanju, opet će nam pomoći naš dobar drugar (nije Metalika :)), Sound Level Meter PCE-322 A, čime ćemo vam približiti koliku buku generišu sistemi hlađenja na testiranim semplovima grafičkih karti. Nešto više o akustici možete saznati na sledećem linku.

Naš merač nažalost ne može da meri ispod 30 dB, pa ćemo se osloniti na matematiku zarad predstavljanja preciznijih rezultata.

Metodologija koju ćemo primenjivati je krajnje jednostavna i efikasna. Merićemo buku koju proizvode ventilatori u četiri opsega: na 25%, 50%, 75% i 100% brzine. Uređaj će biti postavljen na 3cm od ventilatora, a kroz matematički proračun ćemo prikazati koliku buku generišu ventilatori sa grafičke karte na udaljenosti od 1 m. Ovo će nam pomoći da razumemo koliko je bučan sam ventilator na kartici.

Takođe ćemo imati i dva merenja sa setovanjem za ventilator na automatski mod, gde sam grafički čip šalje signal na kojoj brzini će se ventilator vrteti, a sve to u zavisnosti od temperature samog GPU-a. Merenja sa “auto” podešavanjem će obuhvatati popularni stres program – Furmark i igru Sniper Elite V2.

 

tabela buke

 

U tabeli iznad možete videti kako se XFX R7 250 pokazao na testu buke. Prilikom zahtevnog Furmark testa pri automatskoj postavci rada ventilatora XFX R7 250 je postigao temperaturu od 78 stepeni Celzijusa, dok je brzina ventilatora išla do 53%. Za vreme igranja igara (u našem slucaju Sniper Elite v2), temperatura je iznosila 64 podeoka Celzijusove skale, a ventilator se okretao do 43% od svoje maksimalne brzine.

Furmark smo odabrali pošto smatramo da se trenutno radi o ultimativnom programu za torturu grafičkih kartica (nešto poput LinX-a i Prime95 za CPU). Međutim, kako to neće biti realan scenario Vašeg svakodnevnog korišćenja grafike, odlučili smo da u test buke ubacimo i jednu igru. Izbor je pao na Sniper Elite V2. Istina, mogla je biti bilo koja “zahtevna” igra, ali ćemo se za sada držati ove kao reference.

 

Noise Level T

 

Na slici iznad vidimo sa kakvim smo nivoima buke okruženi u realnom životu, pa ćemo moći lako da uporedimo sa rezultatima merenja.

Sistem hlađenja XFX R7 250 karte je rešen uz pomoć manjeg aluminijumskog tela i jednog ventilatora promera 88mm. Videli ste da je karta oklopljena sa prednje i delom bočnih strana, što bi trebalo da pomogne u stvaranju vazdnušnog tunela i na taj način poboljša hlađenje.

 

XFX R7 250 006 T XFX R7 250 013 T XFX R7 250 017 T

 

Kada su temperature u pitanju, maksimalno smo izmerili 78C (Furmark). Iako bismo voleli da je ova brojka nešto niža, nikakve probleme niti anomalije nismo uočili tokom regularnog korišćenja ove karte. Naša ambijentalna temperatura je u vreme merenja iznosila „tričavih“ 27C.

U overklok se nismo upuštali, pošto smatramo da u ovom segmentu kartica zaista nema potrebe za time, jer su dobici zaista mizerni.

 

XFX R7 250 011 T XFX R7 250 012 T XFX R7 250 023 T
     
XFX R7 250 010 T XFX R7 250 018 T XFX R7 250 019 T

 

Prelazimo na testove…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar