Buka, temperature i OC potencijal
Radeon HD 7770 je relativno mali potrošač, pa je za očekivati da grafička karta sa ovim čipom i Sapphire-ovim Vapor-X hlađenjem ne bude bučna pri radu. Kako bi stekli uvid koliko je „bučna“, kazaćemo da je ovo jedna od najtiših karti koje smo imali prilike da testiramo. Slobodno možemo reći da stoji rame uz rame sa ASUS GTX 650 TI DC2 koju smo nedavno testirali.
U idle režimu ventilatori su gotovo nečujni. Mi smo test radili na otvorenom stolu (bench table) i sedeli smo na udaljenosti od oko 1 metar. U tim uslovima, odnosno sa oko 1 metar udaljenosti, grafika je bila apsolutno nečujna. Kako bi čuli ventilatore bilo je potrebno da približimo uvo do same grafičke karte.
Pri tim uslovima temperatura je bila 31°C, što je tek 6°C više od ambijentalne temperature, a ventilator se okretao na 20% ili 1176 rpm.
Kada se pokrene Furmark, temperatura se podiže na 66°C, dok ventilatori rade na 41%, odnosno 1571 rpm. U ovim uslovima ventilatori se jedva čuju, sa velikim naglaskom na jedva.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo 1240MHz za GPU i 1400MHz za memoriju(podsetimo se da su memorijski čipovi deklarisani na 1250MHz, te je ovo odličan rezultat), što donosi bolje performanse za oko 10%. Kako bi postigli stabilan rad, napon za GPU je podignut na maksimalnih 1,3V, što je tek malo više od fabričkog napona koji iznosi 1,25V. Za overklok smo koristili Sapphire-ov Trixx, alat koji adekvatno obavlja posao. Ovde bi napomenuli da je jedino sa ovim alatom bilo moguće podići napon grafike.
Kao što možete videti na slici, overklok i podizanje napona su temperaturu podigli samo za 1°C u odnosu na onu bez overkloka i sada je 67°C. Ventilator je tek na 43% što je 1734 rpm. Ventilatori su sada malo čujniji, ali je to i dalje vrlo, vrlo tiho. Da se kojim slučajem grafička karta nalazila u kućištu, sigurno ne bi mogli da čujemo ventilatore.
Pošto je Furmark poznat po tome da mnogo više opterećuje grafičko jezgro u odnosu na igre probali smo da vidimo kako se se ponaša u Dirt Showdown testu opterećenja, odnosno u nekom realnom testu opterećenja.
Kao što se može videti ventilatori su radili na svega 33%, što je dovoljno da sa jedan metar udaljenosti više ne možemo da ih čujemo, a temperatura jezgra u tim uslovima je bila 61°C.
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u nekom realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 39% uz temperaturu jezgra od 66°C. Opet ventilatori postaju jedva čujni, ali bi napomenuli da je to jako tiho.
Da se kojim slučajem grafička karta nalazila u računaru, čak i kada je overklokovana i to pod Furmarkom, gotovo da ne bi smo mogli da čujemo ventilator.
Dodaj komentar