Sistem hlađenja, buka i temperature
Sapphire je ovde koristio svoj klasičan sistem hlađenja – Dual-X, koji predstavlja kombinaciju masivnog tela hladnjaka sa toplotnim cevima i odgovarajućim ventilatorima.
Ventilatori su promera 90mm, što možete videti na slici ispod.
Telo hladnjaka ima bakarnu bazu kroz koju prolaze četri toplotne cevi, prečnika 8mm. Ostatak tela je od aluminijuma.
Kada je buka u pitanju, opet će nam pomoći naš merni uređaj Sound Level Meter PCE-322 A, čime ćemo vam približiti koliku buku generišu sistemi hlađenja na testiranim semplovima grafičkih karti. Nešto više o akustici možete saznati ovde.
Naš merač nažalost ne može da meri ispod 30 dB, pa ćemo se osloniti na matematiku zarad predstavljanja preciznijih rezultata. Metodologija koju ćemo primenjivati je krajnje jednostavna i efikasna. Merićemo buku koju proizvode ventilatori u četiri opsega: na 25%, 50%, 75% i 100% brzine ventilatora. Uređaj će biti postavljen na 3cm od ventilatora, a kroz matematički proračun ćemo prikazati koliku buku generišu ventilatori sa grafičke karte na udaljenosti od 1 m (jer je to industrijski standard). Ovo će nam pomoći da razumemo koliko je bučan sam ventilator na kartici.
Takođe ćemo imati i dva merenja sa setovanjem za ventilator na automatski mod, gde grafički čip šalje signal na kojoj brzini će se ventilator vrteti, a sve to u zavisnosti od temperature samog GPU-a. Merenja sa “auto” podešavanjem će obuhvatati popularni stres program – Furmark, kao i igru Sniper Elite V2.
U tabeli iznad možete videti kako se Sapphire R9 280 Dual-X pokazao na testu buke. Prilikom zahtevnog Furmark testa pri automatskoj postavci rada ventilatora R9 280 je postigao temperaturu od 65 stepeni Celzijusa, dok je brzina ventilatora išla do 52%. Za vreme igranja igara (u našem slucaju Sniper Elite v2), temperatura je iznosila 63 podeoka Celzijusove skale, a ventilator se okretao do 50% od svoje maksimalne brzine.
Furmark smo odabrali pošto smatramo da se trenutno radi o ultimativnom programu za torturu grafičkih kartica (nešto poput LinX-a i Prime95 za CPU). Međutim, kako to neće biti realan scenario Vašeg svakodnevnog korišćenja grafike, odlučili smo da u test buke ubacimo i jednu igru. Izbor je pao na Sniper Elite V2. Istina, mogla je biti bilo koja “zahtevna” igra, ali ćemo se za sada držati navedene kao reference.
Na slici iznad vidimo sa kakvim smo nivoima buke okruženi u realnom životu, pa ćemo moći lako da uporedimo sa rezultatima merenja. Da pomenemo još da je ambijentalna temperatura tokom merenja iznosila 28C.
Dodaj komentar